Znanstvenici s Floride: Korak smo bliže razvoju univerzalnog cjepiva protiv raka

ZNANSTVENICI sa Sveučilišta na Floridi korak su bliže razvoju "univerzalnog" cjepiva protiv raka, otkriva studija objavljena u časopisu Nature Biomedical Engineering. Nova metoda ne cilja specifičnu vrstu tumora, već potiče vlastiti imunosni sustav tijela da prepozna i uništi stanice raka, što bi moglo predstavljati revoluciju u liječenju svih oblika ove bolesti, piše Newsweek.
>> Prvi put u sedam zemalja kreće ispitivanje cjepiva protiv najsmrtonosnijeg raka
"Kod aktivnih karcinoma, imunosni sustav je prevaren ili neaktivan. Ovaj pristup ga može probuditi i obnoviti njegovu ulogu u borbi protiv raka", objasnio je dr. Elias Sayour, suautor studije. Cjepivo, kako kaže, djeluje tako da "probudi imunosni sustav protiv nečega što izgleda opasno, a taj se odgovor zatim prelijeva na prepoznavanje i odbacivanje tumora". Koncept se već istražuje u kliničkim ispitivanjima na ljudima, a ako se pokaže uspješnim, mogao bi stvoriti potpuno novu paradigmu u onkologiji.
Što to znači za liječenje raka?
Dok većina ljudi cjepiva doživljava kao prevenciju bolesti, u onkologiji se uglavnom radi na razvoju "terapeutskih" cjepiva, koja se primjenjuju nakon što se rak već razvio. David Braun, profesor s Yalea koji nije sudjelovao u studiji, ističe kako postojeća cjepiva pokušavaju usmjeriti imunosni sustav na napad na specifičan tumor, zbog čega je teško stvoriti univerzalno rješenje.
Ova studija, međutim, predlaže drugačiji pristup. "Ideja je da bi samo cijepljenje, neovisno o specifičnom cilju, moglo dovoljno stimulirati imunosni sustav da napadne rak. To je vrlo intrigantna ideja, ali zahtijeva pažljiva klinička ispitivanja", rekao je Braun.
Značaj ovakvog otkrića je golem, s obzirom na to da je rak drugi vodeći uzrok smrti u SAD-u, odmah iza srčanih bolesti. Iako već postoje odobrena cjepiva za neke vrste raka, poput raka prostate, a druga su u naprednim fazama testiranja, ovo je prvi put da se nazire rješenje primjenjivo na sve vrste tumora.
Potencijalni izazovi i budućnost
Unatoč obećavajućim rezultatima, stručnjaci pozivaju na oprez. "Potrebne su rigorozne sigurnosne procjene i optimizacija terapijskih koristi prije nego što ova strategija krene dalje", naglasio je Hua Wang, profesor sa Sveučilišta Illinois. On smatra da su, praktično gledano, "personalizirana" cjepiva bliže cilju zbog veće specifičnosti i manjeg rizika od nuspojava.
Jedan od ključnih izazova u razvoju cjepiva jest postizanje ravnoteže između učinkovitosti i sigurnosti. Drugi problem je nedostatak resursa. "Vrlo malo istraživača ima sredstva i podršku potrebnu za pokretanje kliničkog ispitivanja cjepiva protiv raka", dodao je Wang.
David Braun zaključuje da, iako su rani podaci uzbudljivi, pred znanstvenicima je još "dug put do značajnog utjecaja na liječenje". U narednim godinama bit će ključno pronaći odgovore na pitanja o najboljim ciljevima za cjepivo, idealnom vremenu primjene i kombinaciji s drugim terapijama kako bi se dokazalo da pacijentima doista produljuju život.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati