Sutra bi Tik Tok u SAD-u opet mogao biti zabranjen. Hitno se traži kupac

AMERIČKI predsjednik Donald Trump kaže da je vrlo blizu pronalaska kupca za TikTok, koji se suočava sa zabranom u SAD-u ako njegov kineski vlasnik ne proda aplikaciju do kraja tjedna. Zakon koji je prošle godine usvojio Kongres nalaže da matična tvrtka TikToka, kineski ByteDance, proda aplikaciju.
Platforma je prestala s radom na jedan dan u siječnju u SAD-u nakon što je zakon stupio na snagu, dok Trump nije intervenirao i odgodio zabranu do 5. travnja. Američka vlada tvrdi da TikTok predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti jer kineske vlasti možda imaju pristup velikim količinama korisničkih podataka, što Peking opovrgava, piše BBC.
Tko bi mogao kupiti TikTok?
Govoreći u četvrtak iz predsjedničkog zrakoplova Air Force One, Trump je rekao da su brojni investitori blizu dogovora o preuzimanju TikToka. Također je sugerirao da bi SAD mogao ponuditi dogovor u kojem bi Kina pristala odobriti prodaju TikToka u zamjenu za olakšice u vezi s američkim carinama na kineski uvoz.
U izvješćima se spominje nekoliko potencijalnih kupaca. Amazon je u posljednji trenutak poslao ponudu Bijeloj kući za kupnju TikToka. Trump je rekao da bi bio otvoren za prodaju TikToka suosnivaču Oraclea, Larryju Ellisonu, kao i Elonu Musku, iako je potonji izjavio da nema namjeru kupiti aplikaciju.
Drugi potencijalni kupci uključuju milijardera Franka McCourta zajedno s kanadskim poduzetnikom Kevinom O'Learyjem. Alexis Ohanian, suosnivač Reddita, objavio je prošli mjesec na X-u da se pridružio McCourtovoj ponudi.
Najpoznatiji YouTuber na svijetu, Jimmy Donaldson (poznat kao MrBeast), također je izjavio da želi sudjelovati u kupnji TikToka zajedno s drugim investitorima. Britanac Tim Stokely, osnivač OnlyFansa, također je ponudio kupnju TikToka kroz svoju nedavno ponovno pokrenutu tvrtku Zoop.
Računalni div Microsoft, investicijski fond Blackstone, investitorska kompanija Andreessen Horowitz i tražilica Perplexity AI navodno su također u igri za udio u TikToku. Bijela kuća je navodno razmatrala opciju prema kojoj bi ByteDance zadržao vlasništvo nad algoritmom TikToka, ali bi ga iznajmio novoj tvrtki koja bi upravljala aplikacijom na teritoriju SAD-a.
Ako se ne postigne dogovor, hoće li TikTok biti zabranjen?
Ako se dogovor ne postigne do 5. travnja, aplikacija bi ponovno mogla biti zabranjena u SAD-u i uklonjena iz trgovina aplikacijama. Trump je u siječnju potpisao izvršnu uredbu kojom je zabrana TikToka odgođena za 75 dana. Njegova uredba nije poništila zabranu aplikacije koju je usvojio Kongres i potvrdio Vrhovni sud SAD-a.
Trump bi mogao dopustiti da zakon ostane na snazi, ali bi mogao naložiti Ministarstvu pravosuđa da ga i dalje ignorira. To bi značilo da bi vlada efektivno poručila Appleu i Googleu da neće biti kažnjeni ako ljudima dopuste preuzimanje TikToka na svoje uređaje.
TikTok se vratio u Googleovu Play trgovinu i Appleov App Store u veljači, nakon što su te tvrtke navodno obaviještene da neće snositi posljedice. Trump je također rekao da će vjerojatno produžiti rok, ako bude potrebno.
Koje bi druge platforme korisnici TikToka mogli koristiti umjesto njega?
TikTok tvrdi da ima 170 milijuna korisnika u SAD-u koji su 2024. godine u prosjeku provodili 51 minutu dnevno na aplikaciji. Stručnjaci kažu da bi konkurenti poput Instagram Reelsa i YouTube Shortsa mogli profitirati ako Trumpova nastojanja da postigne prodaju TikToka ne uspiju.
"Direktori marketinga s kojima smo razgovarali potvrdili su da će preusmjeriti svoje medijske budžete na Metu i Google ako više ne budu mogli oglašavati na TikToku", izjavila je Kelsey Chickering, analitičarka u istraživačkoj tvrtki Forrester.
Drugi potencijalni dobitnici uključuju Amazonov Twitch, koji je postao poznat po prijenosima uživo, popularnoj funkciji na TikToku. Twitch je posebno poznat među gamerima, iako mu sadržaj sve više obuhvaća i druge teme. Druge kineske platforme, poput Xiaohongshua, također bilježe brz rast u SAD-u i Ujedinjenom Kraljevstvu.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati