Sedmorica francuskih džihadista osuđena na smrt u Iraku
SEDMORICA Francuza osuđena su na smrt u zadnja četiri dana u Bagdadu zbog toga što su se borili u redovima džihadističke skupine Islamske države (IS), u sudskom postupku koji je potaknuo raspravu u zemlji iz koje su došli.
Yassine Sakkam (29), koji je rekao da je "sudjelovao u borbama" u Siriji i prisegnuo na vjernost "kalifatu" koji je proglasio IS, osuđen je u srijedu na smrtnu kaznu zajedno s Tunižaninom Mohammedom Berririjem koji nije imao ni 20 godina kada je 2014. došao u Siriju u kojoj je harao rat.
Sakkam i Berriri su, kao i druga šestorica Francuza koji su prije njih bili osuđeni na smrt na kaznenom sudu u Al Karkhu, u Bagdadu, mirno primili osudu, izvijestio je novinar AFP-a s mjesta događaja.
Taj sud od nedjelje sudi jedanaestorici Francuza i Tunižaninu. Oni su se 2017. i 2018. predali kurdskim snagama koje se bore protiv IS-a, a u siječnju su premješteni u susjedni Irak. Džihadistička skupina je potisnuta iz svih svojih uporišta u Siriji i u Iraku.
Irački sudovi su od 2018. osudili više od 500 stranaca, muškaraca i žena, koji su proglašeni krivima za pripadnost toj organizaciji, ali nitko od osuđenika na smrt još nije pogubljen. Među njima je i Njemica kojoj je presuda preinačena u doživotni zatvor.
Neki tvrde da su nevini, neki sve priznaju
Sakkam je rekao da je "nedužan i da je žrtva", za razliku od Mohammeda Berririja koji je priznao krivnju i "požalio što se pridružio IS-u", gdje je tri godine bio graničar i zaštitar.
Sedmorica osuđenika - Brahim Nejara, Karam El Harchaoui, Kevin Gonot, Leonard Lopez, Salim Machou, Mustaha Merzoughi i Yassine Sakkam - i Tunižanin imaju mjesec dana za podnošenje žalbe.
Strancima koji su se priključili IS-u sudi se u Iraku jer im se ne može suditi u Siriji: kurdske snage koje su ih zarobile nisu država, a Pariz nema diplomatskih veza s Damaskom.
Sedmorica francuskih državljana osuđenih na smrt zbog pripadnosti IS-u imala su pošteno suđenje, rekao je francuski ministar vanjskih poslova Jean-Yves Le Drian.
"Htio bih vam reći da je suđenje bilo pošteno, premda sam tu i tamo čuo drukčije informacije", rekao je Le Drian u Narodnoj skupštini u Parizu.
Sedmorica osuđenika su "dobro poznata našim protuterorističkim službama", dodao je. "Ipak, ovi osuđenici imaju pravo na žalbu, imaju mjesec dana i pomoći ćemo im da se žale iračkim vlastima".
Francuska se protivi smrtnoj kazni u svim slučajevima, istaknuo je Le Drian.
Organizacije za ljudska prava su često kritizirale suđenje za slučajeve terorizma u Iraku.