SAD navodno razmišlja da Rusiju označi kao sponzora terorizma. Evo što to znači
SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE pomno razmatraju hoće li Rusiju označiti kao državu sponzora terorizma, piše CNBC.
Dok međunarodna zajednica razmatra nove načine za povećanje ekonomskog pritiska na Kremlj zbog rata u Ukrajini, ideja da Rusija bude označena kao sponzor terorizma nedavno je privukla pozornost administracije američkog predsjednika Joea Bidena.
Zelenskij molio Bidena da Rusiju označi kao sponzora terorizma
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij zamolio je Bidena da označi Rusiju kao državu koja sponzorira terorizam. To se dogodilo tijekom nedavnog telefonskog razgovora dvojice čelnika, no Biden se nije obvezao na zahtjev Zelenskog. Ipak, nije ga ni odbio, piše Washington Post.
Od tada su dužnosnici State Departmenta i Bijele kuće javno rekli da SAD pomno razmišlja o ideji da Rusiju odredi kao državu sponzora terorizma. Također su naglasili da su specifične sankcije već nametnute Rusiji, poput embarga na oružje, trgovinskih ograničenja i obustave strane pomoći. Istaknuli su da sumnjaju u to što bi oznaka sponzora terorizma mogla zapravo postići u ovom trenutku.
"Sankcije koje smo uveli i koje smo poduzeli isti su koraci koje bi podrazumijevalo proglašenje države sponzora terorizma. Ipak, pomno ćemo i to razmotriti", rekao je glasnogovornik State Departmenta Ned Price.
Najdalekosežnija sankcija
Glasnogovornik Pentagona John Kirby umanjio je značaj ideje da se označavanje Rusije kao države sponzora terorizma ozbiljno razmatra. On kaže da ne postoji nikakva aktivna rasprava o tome za koju on zna. Oznaka države sponzora terorizma jedna je od najdalekosežnijih sankcija u američkoj diplomaciji.
Obično je rezervirana za najgore - za države koje sponzoriraju nedržavne aktere izvan svojih granica koji rade teroristička djela protiv civila. Da bi se kvalificirala kao država sponzor terorizma, prema službenom opisu State Departmenta, zemlja mora "u više navrata pružati podršku aktima međunarodnog terorizma".
Trenutačno su na popisu samo Kuba, Sjeverna Koreja, Iran i Sirija. Još su četiri države prethodno bile na popisu, no oznaka im je uklonjena nakon promjene režima, a to su Libija, Irak, Južni Jemen i Sudan.
Ako bi se na popis dodala Rusija, taj bi potez bio učinjen u sklopu šire međunarodne kampanje kažnjavanja ruskog predsjednika Vladimira Putina i njegove vlade zbog rata u Ukrajini.
Podrška Donbasu iz Kremlja
"Državno pokroviteljstvo terorizma je određena država koja podržava neku skupinu izvan države koja se bavi terorističkim aktivnostima. Oznaka bi se jasno odnosila na Rusiju 2014. godine, kada je Kremlj podržavao separatiste u Donbasu i kada su sudjelovali u djelima nasilja.
Ali danas su ljudi koji ubijaju ruski vojnici u uniformama, dakle oni su, u suštini, država. To ne znači da bi američki diplomati morali tražiti jako daleko kako bi pronašli primjere ruskog državnog sponzorstva terorizma", rekao je Alexander Motyl, profesor političkih znanosti Sveučilišta Rutgers i autor 10 knjiga o povijesti Rusije i Ukrajine.
Profesor je ukazao na "reklamiranje" trovanja ruskih disidenata izvan Rusije. Moskva je zanijekala umiješanost u trovanja. Profesor Motyl kaže da bi primarna vrijednost oznake države sponzora terorizma mogla biti u potencijalnim pregovorima, gdje bi se oznaka mogla koristiti kao moneta za pregovaranje, piše CBNC.