RUSIJA SE SPREMA ZA RAT? SAD gomila tenkove uz rusku granicu, Putin dignuo na noge zračne snage

Screenshot: YouTube
PO NALOGU Vladimira Putina Rusija je danas započela nenajavljenu inspekciju svojih zrakoplovnih snaga. Informaciju je potvrdio ruski ministar obrane Sergei Shoigu, a ovaj potez dolazi nedugo nakon što je Moskva objavila da će pomnije pratiti vježbe koje NATO izvodi u Crnom moru.
"U skladu s odlukom vrhovnog zapovjednika oružanih snaga započeli smo inspekciju zračnih snaga kako bismo provjerili njihovu spremnost za obavljanje poslova borbene obuke", kazao je Shoigu, a prenosi agencija TASS.
Prema ruskom ministru obrane, vježba koja je započela danas u 9 sati za cilj ima procjenu spremnosti ruskih snaga za sudjelovanje u oružanim sukobima. "Posebnu pozornost treba staviti na spremnost na brzu reakciju, raspoređivanje sustava protuzračne obrane i spremnost na odgovor na agresiju", istaknuo je Shoigu.
NATO u Estoniji
NATO iz dana u dan gomila svoje snage po Poljskoj, Litvi i Latviji, a prema procjenama analitičara na Baltiku se u ovom trenutku nalazi oko 1000 američkih vojnika.
Teška tehnika pješadijske satnije prvog bataljuna oklopnog puka Vojske SAD-a stigla je u Estoniju. Predstavnici američkog veleposlanstva u Talinu ranije su objasnili da će u Estoniji biti smještena pješačka satnija Prvog bataljuna 68. oklopnog puka Vojske SAD-a. U njenom su sastavu četiri tenka M1A2 Abrams i 15 pješadijskih borbenih vozila Bradley
Vojnici će zamijeniti satniju 503. pješadijskog puka 173. padobranske brigade koja je stigla u Estoniju u rujnu 2016. Razmeštanje tehnike i trupa provodi se u okviru nove faze operacije "Atlantic Resolve".
Američka vojska ostat će u Estoniji do proljeća.
NATO-ve snage stigle u Litvu kao potpora obrani granice prema Rusiji
Njemačka i NATO u utorak su potvrdili svoju predanost jačanju obrane istočne europske granice s Rusijom nakon što je prva od četiri NATO-ve bojne stigla u Litvu.
Taj je potez dogovoren prošle godine, u vrijeme bivšeg američkog predsjednika Baracka Obame. NATO njime pojačava svoju prisutnost u regiji na razinu koja nije viđena od Hladnog rata, kao odgovor na rusku aneksiju Krima i tvrdnji da Moskva podržava separatistički sukob u istočnoj Ukrajini, što Rusi odbacuju.
Bojni kojom zapovijeda Njemačka u Litvi ove će se godine pridružiti američka vojska u Poljskoj, britanska u Estoniji i snage koje predvodi Kanada u Latviji.
Od pobjede Donalda Trumpa krenule su sumnje oko američke predanosti NATO-u jer je on tijekom svoje predsjedničke kampanje rekao da je "jako nepravedno" što američki saveznici ne ulažu više novaca u savez.
Njemačka ministrica obrane Ursula von der Leyen istaknula je da ju je telefonski razgovor s američkim ministrom obrane Jamesom Mattisom ponovno uvjerio u tu predanost.
"Nakon našeg razgovora nemam sumnje o njegovom dubokom uvjerenju o važnosti NATO-a i predanosti Amerikanaca onome što je dogovoreno u tom savezu", naglasila je ministrica tijekom ceremonije dobrodošlice u litavskoj vojnoj bazi Rukla, 100 kilometara udaljenoj od ruske granice.
Von der Leyen će se prvi put sastati s Mattisom u petak u Washingtonu.
Trump je u telefonskom razgovoru s glavnim tajnikom saveza Jensom Stoltenbergom u nedjelju prihvatio poziv na susret s europskim čelnicima u svibnju.
Predsjednica Litve Dalia Grybauskaite naglasila je kako je njemačka bojna stigla "na pravo mjesto u pravo vrijeme", dodavši kako se nada da će on ostati u miru.
Jedan dužnosnik NATO-a otkrio je da će snage saveza u lipnju sudjelovati u velikoj vojnoj akciji u istočnoj Europi. Drugi dužnosnik je najavio da će ona uključivati i simulaciju nuklearnog napada.
Nije određen rok do kojeg će novi kontingenti ostati u Europi. Oni će se rotirati svakih šest mjeseci, djelomično zato da bi održali obećanje NATO-a Rusiji iz 1997. da će izbjegavati "trajno stacioniranje znatnih vojnih snaga" u središnjoj i istočnoj Europe.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati