Riječka gradonačelnica osudila Mostovu objavu o ustašama

GRADONAČELNICA Rijeke Iva Rinčić osudila je svako relativiziranje ustaškog režima i zločina koji su u njegovo ime počinjeni, reagirajući na video Mostovca Krešimira Rotima koji je objavljen na Facebook stranici riječkog Mosta u ponedjeljak.
"Zato s dubokom zabrinutošću pratim polemike i reakcije na objavu na stranici Mosta Rijeka", navela je Rinčić, istaknuvši da je Rijeka grad bogate i slojevite povijesti, ali i grad koji je bio izravna žrtva fašizma.
"Isto tako, Riječanke i Riječani hrabro su ustali protiv fašizma, kako u Drugom svjetskom ratu, tako i u Domovinskom. U našem gradu antifašizam nije fraza, već temelj povijesnog identiteta, otpora i borbe za slobodu", naglasila je gradonačelnica.
Oštra osuda povijesnog revizionizma
"Objavljivanje sadržaja koji dovodi u pitanje povijesno utvrđene činjenice o logoru Jasenovac ili pokušava umanjiti odgovornost ustaškog režima, neprihvatljivo je i opasno. Takav sadržaj nema što tražiti u političkom prostoru jedne demokratske i civilizirane sredine", navela je riječka gradonačelnica.
Dodaje kako se nada da će riječki Most iskoristiti ovu situaciju kao priliku za jasno određivanje prema temeljnim vrijednostima suvremene Hrvatske, među kojima su i dosljedno odbacivanje povijesnog revizionizma i njegovanje antifašističkog nasljeđa.
Sporne tvrdnje u Mostovom videu
Mostovac Rotim je u videu objavljenom na stranačkoj Facebook stranici ustvrdio da ustaše nisu bili fašisti koji su prodali Dalmaciju i druge dijelove Hrvatske Italiji, nego da je to učinila Kraljevina Jugoslavija Rapallskim ugovorom. Također je doveo u pitanje službeno utvrđenu brojku ubijenih u koncentracijskom logoru Jasenovac od 83.000, kazavši da je pronađeno tek 440 tijela.
Most Rijeka se ogradio od objave
Most Rijeka se nakon toga ogradio od videa, ističući da je administrator bez suglasnosti gradske koordinacije objavio video povjesničara Krešimira Rotima te su video uklonili.
"Riječ je o osobnoj interpretaciji povjesničara. Most smatra da teme iz razdoblja Drugog svjetskog rata pripadaju području povijesne znanosti i uvijek smo se zalagali za to da se povijest prepusti povjesničarima, koji trebaju slobodno i neovisno istraživati sve aspekte prošlosti, uključujući i najosjetljivije teme", stoji u objavi.
Naveli su i da osuđuju sve oblike totalitarizama, komunizam, fašizam i nacizam, te da je za njih temelj moderne hrvatske države Domovinski rat i vrijednosti proizašle iz njega: sloboda, suverenitet, demokracija i pravo hrvatskog naroda na vlastitu državu.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati