Pokret "Boycott USA" širi se internetom: "Otkazali smo planirani odmor na Floridi"

POZIVI na bojkot američkih proizvoda, pa čak i samih Sjedinjenih Američkih Država, počeli su kružiti društvenim mrežama nakon što je predsjednik Donald Trump objavio uvođenje sveobuhvatnih carina za zemlje diljem svijeta. Trump je carine objavio u srijedu, nazvavši taj dan "Danom oslobođenja". Plan uključuje univerzalnu carinu od 10 posto na sav uvoz iz inozemstva, uz još više carinske stope za desetke drugih zemalja.
Administracija očekuje da će nove stope ostati na snazi dok SAD ne smanji trgovinski deficit, koji je prošle godine iznosio 1.2 bilijuna dolara. Međutim popis carina mogao bi ozbiljno uzdrmati američko gospodarstvo jer mnogi ekonomisti tvrde da se one svode na poreze za američke kompanije koji će se na kraju prenijeti na potrošače.
Wall Street je u četvrtak iskusio osjetni pad nakon što su svjetska tržišta reagirala negativno na Trumpovu objavu. Ova odluka dodatno je pojačala trgovinske napetosti s velikim svjetskim ekonomijama, a neke zemlje već najavljuju protuudare, piše Newsweek.
Korisnici Googlea pretražuju "kako bojkotirati američke proizvode"
Nakon objave, pojam "BoycottUSA" postao je popularan na platformi X (bivšem Twitteru), a pretrage tog izraza na Googleu su naglo porasle. Prema Googleovim podacima, korisnici u Kanadi, Ujedinjenom Kraljevstvu, Francuskoj, Njemačkoj, Italiji, Švicarskoj, Švedskoj, Danskoj, Belgiji, Indiji, Australiji i Novom Zelandu pretražuju izraz "Boycott USA".
Ljudi pretražuju konkretne izraze kao što su "američki proizvodi koje treba bojkotirati", "popis američkih proizvoda za bojkot", "američki brendovi za bojkotiranje" i "kako bojkotirati američke proizvode".
Kanadski pisac Jeffrey Luscombe objavio je u ponedjeljak na X-u: "Otkazali smo naš planirani odmor na Floridi koji smo rezervirali prošlog mjeseca. Odlučili smo ostati u Kanadi. Čuo sam da su i neki drugi Kanađani učinili isto. #ElbowsUpCanada #ElbowsUp #BoycottUSA #GlovesOff #CanadaStrong."
Drugi korisnik X-a objavio je sljedeće: "NIKAD više neću posjetiti SAD. Kad god mogu, bojkotiram američke proizvode i tvrtke." Prema nedavnom izvješću analitičke tvrtke Tourism Economics, predviđa se da će putovanja stranaca u SAD 2025. godine pasti za 5.5 posto.
Ovo nije prvi put od Trumpove inauguracije da je izraz "Boycott USA" među najtraženijima. Isto se već dogodilo u siječnju. A u ožujku su pretrage spomenute fraze porasle u Europskoj uniji i Kanadi, nakon uvođenja carina za Kanadu, Meksiko i Kinu.
Što kažu svjetski čelnici?
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen: "Najava predsjednika Trumpa o univerzalnim carinama na cijeli svijet, uključujući EU, predstavlja ozbiljan udarac svjetskom gospodarstvu."
Japanski premijer Shigeru Ishiba je rekao: "Sveobuhvatne trgovinske restrikcije američke vlade imat će značajan utjecaj ne samo na ekonomske odnose između Japana i SAD-a nego i na globalno gospodarstvo i multilateralni trgovinski sustav u cjelini."
Kanadski premijer Mark Carney: "Borimo se protiv ovih carina protumjerama, zaštitit ćemo naše radnike i izgraditi najjače gospodarstvo u skupini G7."
Britanski premijer Keir Starmer: "U trgovinskom ratu nema pobjednika. To nije u našem nacionalnom interesu. Imamo pošten i uravnotežen trgovinski odnos s SAD-om."
Kinesko ministarstvo trgovine: "Kina se odlučno protivi ovome i poduzet će protumjere kako bi zaštitila svoja prava i interese."

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati