Radman: Globalna smrtnost je stabilna, ali virus se razvija drugom dinamikom
ZNANSTVENIK i akademik Miroslav Radman bio je gost N1 televizije.
Radman je komentirao stanje s koronom u Hrvatskoj i svijetu, odgovorio na pitanje treba li u ovom trenutku zabrinjavati broj umrlih od covida, komentirao je mjere Stožera i objasnio što sve poduzima da ostane zdrav.
O broju umrlih od covida
Na pitanje voditelja je li se mogao izbjeći znatniji broj smrti od covida, Radman je rekao:
"Ja se ne bih spustio na tu razinu razgovora. To bi impliciralo da netko zna kako će se razvijati stvari... Svaki novi val u Marseillesu bio je vezan za novu varijantu virusa. Svatko tko kaže da može predvidjeti, ne treba ga uzeti ozbiljno."
Ne treba zabrinjavati ovaj broj umrlih koji imamo sada? ponovio je naš Igor Bobić pitanje Radmanu.
"Ne! Ne, sve dok opća smrtnost, ako mjesec po mjesec dana idemo usporediti 2020. s 2019., 2018. i 2017. godinom, sve dok globalna smrtnost ne poraste, ja se osobno ne plašim, svakako ne paničarim. Znam da nema rizika - nula, to je prodavanje laži", kazao je.
O novim mjerama Stožera
Radman je otvoreno kazao i što misli o najnovijim mjerama Nacionalnog stožera civilne zaštite.
"Da uzmem sebe za primjer, meni je drago da sam ovdje izoliran dok ne prođe ta vatra. Nikakve infekcije u prošlosti nisu ubijale stoljećima. Idem na elementarne stvari: uzimati cink, vitamine C, D i E, disati duboko, oksigenacija, hidracija, dobro se hraniti i zdravo spavati... To radim da ne umrem od covida", kazao je i dodao da je izoliran po prirodi svog posla, jer je njegov MEDILS smješten na Marjanu, odakle se i javio videovezom u program N1 televizije.
"Ovo što radi Stožer, mislim da je sasvim razumno. Hoće li biti efikasno, ne znam", kazao je.
"Očito ovisimo o podacima i znanju skupljenima iz cijelog svijeta, što je nezgodno jer je činjenica da u zemljama koje su najbogatije, koje imaju najrazvijeniju medicinu, najstručnije kadrove iz infektologije i epidemiologije, da je u tim zemljama situacija najgora, da je, što se tiče covida, bolje biti siromašan i nazadan nego napredan. To meni govori da nam fali neko fundamentalno znanje kojim bi se moglo predviđati. Nitko zasad ne dolazi s nekim stručnim uspješnim predviđanjem ove epidemije, a to je vjerojatno zbog toga što se ne uzima u obzir brzinu evolucije tog virusa", rekao je Radman i zaključio u tom dijelu:
"Zbog toga ta negativna korelacija između nivoa stručnosti, znanja, bogatstva i medicinskih kapaciteta negativno korelira sa stanjem s covidom... To je logički konflikt, nemamo znanja da budemo pametni."
Radman usporedio stanje s koronom u Francuskoj, kaže da virus stalno evoluira i mijenja se
"Pratim stanje u Francuskoj, svaki put kad dođe do novog vala, to je jedna nova varijanta virusa i to nije dobra baza ni za optimizam što se tiče vakcine. Jer vakcina ne evoluira, a virus evoluira", dodao je.
"Svaki novi val nosi neki novu varijantu. Neki dođe brodom iz Maroka, neki dođe ne znam gdje. Dakle, onaj stari soj na početku, ubitačan, gubi potenciju, očito. E, ali nas ne pusti na miru jer se pojavi novi koji je potentniji i taj novi će proći svoj vrhunac virusnog uspjeha i počinje opadati", rekao je.
Usporedio je stanje u Hrvatskoj s onim u Francuskoj:
"U neku ruku je slično kao situacija u Francuskoj, da smrtnost po zaraženoj osobi opada, ali da je infekcija buknula eksponencijalno, da jako brzo raste broj zaraženih."
Radman: Virus je u prednosti, najbolje vratiti se elementarnim stvarima, a to je izolacija
Rekao je da je virus u prednosti jer je organizam temeljen na RNK-u:
"Naša genetika se mijenja kroz stotine tisuća godina, a RNK virusa u tjednima. Tu nas je biološka evolucija prešišala, ostavila iza sebe s poznavanjem situacije."
"I što ostaje drugo nego se vratiti na najelementarnije stvari, a to je izolacija.... To je najkonzervativniji i jedini način da se nešto uradi. Može se učiniti kao Švedska, ne uraditi i vidjeti što će se dogoditi", kazao je.
Komentirao je dalje smrtnost, temu oko koje su njegove ranije izjave podigle dosta bure:
"Kao u brojnim zemljama, globalna smrtnost nije znatno veća nego prošle godine, kada nije bilo covida. Jedini način da to interpretiram bio bi da covid ubija one ljude koji bi i tako bili umrli u toj godini, ali možda mjesec, dva, tri kasnije, da pogađa bez obzira na dob i smrtonosan je za one koji su fragilni. Može se biti fragilan s 30 ili 40 godina, ali je puno češća fragilnost sa 70, 80 i 90."
O smrtnosti od covida
Radman je rekao i sljedeće o smrtnosti u pandemiji do sada:
"Smrtnost na kugli zemaljskoj začuđujuće je stabilna. Ono što se mijenja je na kojim domenama i na kojim kontinentima raste i opada. I kad se sve skupa zbroji, od ožujka smrtnost po milijun stanovnika jako je iznenađujuće stabilna. Dakle, virus živi, ali prosperira u jednoj dinamici, šeta se po kugli zemaljskoj. I ja mislim da je jedini način da se to razumije u genetici virusa. Većina mutacija hendikepira virus i napravit će ga impotentnim, ali one rijetke (mutacije), jedna u tisuću ili jedna u deset tisuća mutacija, učinit će da virus bude virulentniji, potentniji. I to područje (svijeta) u kojem se pojavi ta mutacija neko će vrijeme patiti dok taj virus pobjednik ne naruši svoje 'zdravlje, fitness' novim mutacijama."
"Ako je covid skratio život ljudima koji su i tako pri kraju života, prosjek je 84 godine u Francuskoj, kod nas vjerojatno isto oko 80 godina, to su granice našeg normalnog života. I nemojmo se praviti kao da nitko ne treba umrijeti, odnosno, oni koji umiru od malignih i drugih bolesti 99.9 posto, to sada odjednom više nije važno, nego je najseksi smrt od covida, pa neki prave karijere i svoje ego-showove", kazao je.
O cjepivu
Smatra li da će cjepivo pomoći?
"Teško je vjerovati da neće pomoći, sve da je uspješnost (cjepiva) i 50 posto. Ali koliko će trajati zaštita vakcine, to je pitanje. Na to pitanje ne bih ni pokušavao odgovoriti."