Preko 2700 mrtvih u Mjanmaru: "Gradom se širi miris smrti. Krematoriji su puni"

DOK SE OPERACIJE spašavanja i dostave pomoći nastavljaju u Mjanmaru i Tajlandu, trenutno stanje je sljedeće:
- U Mjanmaru je, prema podacima vojne hunte, poginulo više od 2700 ljudi, a više od 4500 ih je ozlijeđeno
- Gradom Sagaingom, koji se nalazi blizu epicentra potresa, širi se miris smrti, dok su krematoriji u obližnjem Mandalayu, prema izvješćima, preopterećeni
- Humanitarne organizacije upozoravaju na pogoršanje krize u tim područjima
- U Tajlandu je broj mrtvih porastao na 20, od čega je 13 osoba poginulo u urušavanju nebodera u Bangkoku, gdje je i dalje zarobljeno više od 70 ljudi. U tijeku je izvlačenje tijela
- Operacije spašavanja u Bangkoku su i dalje u tijeku, no vlasti su poručile da više ne mogu detektirati znakove života ispod ruševina

Mjanmar je najavio tjedan dana nacionalne žalosti nakon potresa magnitude 7.7 u kojem je poginulo gotovo 2800 ljudi, dok blijede nade o pronalasku živih pod ruševinama, prenose u utorak svjetske agencije.
>> Opširnije
Kineska središnja televizija (CCTV), kako prenosi Reuters, objavila je da je poginulo 2719 ljudi, 4521 osoba je ozlijeđena i 400 ih je nestalo.
"Tijela poginulih u Mandalayu morala su se masovno kremirati", rekla je studentica koja živi u četvrti Mahaaungmyay za BBC.
Dvadesetrogodišnja djevojka, koja je željela ostati anonimna i predstavila se samo kao J, izgubila je tetu u potresu koji je pogodio Mjanmar prošlog petka. "Ali njezino tijelo izvučeno je iz ruševina tek dva dana kasnije, 30. ožujka", rekla je.
Oni koji su preživjeli žive u očaju, dodala je, naglasivši da ona i njezina obitelj jedva spavaju i da svaki dan svjedoče novoj šteti jer se tlo i dalje trese.
"Vidjela sam mnoge ljude, pa i ja to radim, kako čuče na ulici i glasno plaču", rekla je.
Posebno su pogođena djeca, dodala je. "Ne žele se vratiti u kuće. Gotovo svi u gradu odlučili su spavati na ulici dok se sve ne smiri."
No pomoć stiže sporo.
"Spasilačke ekipe rade bez prestanka već četiri dana i mislim da su već pomalo iscrpljeni. I njima treba odmora. Ali zbog razmjera razaranja i nedostatka resursa jednostavno je teško da timovi za pomoć učinkovito odgovore na ovakvu katastrofu", rekla je.
"Trenutno sam u Mandalayu, blizu epicentra potresa. Stigli smo kasno sinoć, cijeli dan kasnije nego što smo planirali. Kad smo ušli u grad, bio je potpuno u mraku - nije bilo struje, nije bilo pitke vode i nismo mogli pronaći WC.
Nismo uspjeli unaprijed rezervirati hotel, pa nam je plan B bio prespavati u autu. Nakon što smo se neko vrijeme vozili okolo, imali smo sreće i nekako uspjeli pronaći hotel. No u njemu nije bilo hrane, pa smo izašli potražiti nešto za jelo. Bilo je nekoliko trgovina koje su radile, ali redovi su bili dugi i bilo je vrlo gužvovito.
Cijelu noć nismo imali interneta, a veza s našim timom u Yangonu bila je vrlo loša, jedva su radile i telefonske linije. Morali smo se popeti na hotelsku terasu kako bismo pokušali uhvatiti signal.
Kasno smo osjetili snažan naknadni potres. Nismo osjećali da je sigurno spavati u hotelu, pa smo otišli potražiti zaklon u obližnjem samostanu. Ujutro smo se vratili u hotel samo da pokupimo torbe.
Tek smo tada, po danu, prvi put vidjeli Mandalay, grad je pun ruševina."
Guverner Bangkoka Chadcharta Sittipunta izjavio je da u ruševinama nebodera u glavnom gradu Tajlanda, gdje je bilo zarobljeno više od 70 ljudi, nisu otkriveni nikakvi znakovi života.
>> Opširnije

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati