Pregovori SAD-a i Kine: "Trumpovo smanjenje carina bit će samo simbolična gesta"

RAZGOVORI između Kine i Sjedinjenih Država u Ženevi u pokušaju rješavanja trgovinskog rata dviju zemalja prekinuti su večeras i nastavit će se ujutro, javlja AFP. Kina je ranije tijekom dana ove prve trgovinske pregovore sa Sjedinjenim Državama otkako je Donald Trump pokrenuo trgovinski rat, koji su počeli danas u Švicarskoj, nazvala "važnim korakom".
Dvije prijestolnice poslale su ovog vikenda u Ženevu visoke predstavnike na pregovore: američkog ministra financija Scotta Bessenta, američkog trgovinskog predstavnika Jamiesona Greera i zamjenika kineskog premijera He Lifenga. Bessent i Greer sastali su se s kineskim predstavnicima nakon višetjednih rastućih tenzija zbog toga što je američki predsjednik Donald Trump povisio carine na kinesku robu više od 100 posto.
"Važan korak u promicanju rješavanja spora"
Trgovinski spor, s Trumpovom prošlomjesečnom odlukom da uvede carine i desecima drugih zemalja, poremetio je dobavne lance, uzdrmao financijska tržišta i izazvao bojazni od naglog usporavanja gospodarstva.
"Kontakt uspostavljen u Švicarskoj važan je korak u promicanju rješavanja spora", navodi se u komentaru koji je objavila službena novinska agencija Xinhua, bez navođenja daljnjih detalja o napretku pregovora. Razgovori su započeli sredinom jutra u raskošnoj vili stalnog predstavnika Švicarske pri Ujedinjenim narodima u Ženevi. Izvor blizak pregovorima rekao je da su prekinuti ubrzo nakon 20 sati.
"Carina od 80 posto na kinesku robu izgleda ispravno"
Jučer je Donald Trump rekao da carina od 80 posto na kinesku robu "izgleda ispravno", sugerirajući prvi put određenu alternativu carinama od 145 posto koje je uveo na uvezenu kinesku robu. "Predsjednik želi riješiti problem s Kinom. Kao što je rekao, želi smiriti situaciju", rekao je ministar trgovine Howard Lutnick sinoć za Fox News.
Trumpova gesta je simbolična jer bi na novoj razini carine i dalje bile nepodnošljive za većinu kineskog izvoza u Sjedinjene Države. "Donald Trump neće jednostrano sniziti carine Kini. Moramo vidjeti i njihove ustupke", upozorila je njegova glasnogovornica Karoline Leavitt.
"Simbolična i privremena gesta"
"Mogući ishod razgovora u Švicarskoj bio bi sporazum o suspenziji većine, ako ne i svih carina uvedenih ove godine", rekla je za AFP Bonnie Glaser, koja vodi indopacifički program u German Marshall Fundu, think-tanku sa sjedištem u Washingtonu.
Lizzi Lee, stručnjakinja za kinesku ekonomiju u američkom Institutu za politiku azijskog društva, očekuje moguću "simboličnu i privremenu gestu" koja bi mogla "ublažiti napetosti, ali ne i riješiti temeljna neslaganja".
Xu Bin, profesor u međunarodnoj poslovnoj školi CEIBS u Šangaju, ne očekuje da će se carine vratiti na "razumnu razinu". "Čak i ako se smanje, to će vjerojatno biti za polovicu, a to je opet previsoko za normalnu trgovinu."

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati