Pliva ide u ruke Barru: "Verona je događaj koji se sigurno dogodio"
ČINI se kako je priča oko prodaje Plive napokon završila, odnosno trebala bi završiti uskoro. Naime, idućeg tjedna, točnije u srijedu 11. listopada, kad istekne javna ponuda koju je objavio Barr, američka kompanija trebala bi postati vlasnikom 18 posto Vladinih dionica Plive, čime bi prikupili ukupno 35 posto. Već idućeg dana Barr bi mogao kupiti i preostalih 16 posto dionica, kako bi postali većinski vlasnici Plive. Naravno, ukoliko do posljednjeg dana ne dođe neka nova ponuda, primjerice od Actavisa.
Kako će Pliva, nakon svega, ipak postati Barrova, za komentar smo zatražili Slavka Linića, SDP-ovog saborskog zastupnika i člana glavnog odbora SDP-a.
"Mislim da je postignuta dobra cijena za Plivu, bojim se jedino da je malo previsoka. Ako je previsoka i ako će Barru to značiti da će izgubiti previše novaca mogla bi slijediti rasprodaja dijela Plivine imovine kako bi Amerikanci nadoknadili novac." - kazao je u razgovoru za Index Slavko Linić.
S obzirom na to da Barr garantira da neće prodavati Plivu ni otpuštati radnike, a to bi trebalo biti definirano ugovorom, pitali smo Linića i kako je moguća daljnja prodaja.
"To je ono zbog čega je Polančec ispao neozbiljan čovjek, odnosno nije govorio istinu. On je kazao kako Vlada ne može zakonito prodati svoje dionice. Po zakonu moraju raspisati natječaj, u kojem bi bile uključene i cijena i natječaj u kojem bi se definiralo otpuštanje radnika i eventualna prodaja Plive od strane Barra. No, ovdje se radi o čistoj tržnoj transakciji. Vlada je dionice prodala bez objavljivanja natječaja i Barr ne mora ništa ispuniti, te nema nikakvih obveza. Znači, može otpustiti sve." - pojasnio nam je Linić dodavši da ćemo vidjeti kako će se stvari razvijati.
"A kad govorimo o Vladi, od prvog trenutka pred cjelokupnom hrvatskom javnošću vodio se netransparentan postupak. Vlada je proširila laži da smo mi, kao bivša Vlada krivi jer smo prodali 7 posto dionica. A oni su pričali kako ih ne bi prodali, te da dionice nisu na prodaju, a na kraju su krenuli u pregovore s Barrom. Čak je Maček rekao da se dionice neće prodati prije preuzimanja, nego tek kad netko preuzme Plivu." - komentira Linić postupak oko Plive.
"Kad gledate kako se sve riješilo u tri dana, prvo noćna sjednica... zašto uopće noćna sjednica i zašto telefonom?... Pa drugi dan odmah sjednica upravnog vijeća HZMO-a... u tri dana tri odluke bez ikakvog obrazloženja. Niti svoje partnere, umirovljenike, nisu obavijestili da prodaju. Radi se o bahatom, samovoljnom ponašanju Vlade bez imalo osjećaja odgovornosti prema javnosti." - nastavlja Linić.
"To je ponašanje hrvatske Vlade; dio nas je uvijek pokušavao vrlo jasno reći zbog takvog ponašanja da je Verona događaj koji se sigurno zbio, i to baš tamo kako bi pobjegli od hrvatske javnosti." - rekao je Linić dodavši kako je upravo Željko Čović ometao javnu transparentnu prodaju Plive na što je upozoravala i HANFA. "Pa zna se, i da je Maček imao spremnu smjenu ljudi u HANFA-i" - dodao je Linić.
"Što još reći o jednom ovako velikom poslu, osim da je to jedna nova sramota hrvatske Vlade koja je pokazala da ne dozvoljava regularan proces. Jedino dobro u svemu je cijena. " - zaključio je Linić.
A.H.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati