Profesorica s Ekonomije: Europa uopće ne treba odgovoriti na Trumpove carine

MARIJANA Ivanov, profesorica na Katedri za financije Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, govorila je za RTL Danas o tome kako će potezi američkog predsjednika Donalda Trumpa utjecati na globalnu ekonomiju.
Što će značiti ove visoke carine cijelom svijetu, ali i za Hrvatsku?
Trenutačno smo svi u jako euforičnom stanju i strah je uzeo kontrolu nad svim ostalim, što nikako nije dobro.
Znamo da pad svjetske trgovine može dovesti do recesije, do pada svjetskog BDP-a, sve zemlje koje su izvozno orijentirane, pogotovo prema SAD-u, sada će osjetiti posljedice tih carina, odnosno mogućnost da se njihov izvoz smanji ili da robu moraju prodavati jeftinije i zbog toga smanjivati svoje troškove.
Međutim, mislim da se svi malo moramo primiriti, pogledati situaciju i reći - život ide dalje, biznis ide dalje, trgovina ide dalje. Nije počeo treći svjetski rat ili nekakav takav grozni scenarij. Trgovina ide dalje. Amerika je u mnogim proizvodima ovisna o uvozu. I taj uvoz neće preko noći nestati.
Pogotovo za ovu godinu je jako puno ugovora sklopljeno i jasno je da ti izvozni poslovi idu dalje. Ti proizvodi će biti ocarinjeni u SAD-u. I svi vidimo da SAD prije svega želi kroz carine pribaviti dodatne fiskalne prihode. I budimo realni: ako SAD želi povećati svoje fiskalne prihode, njemu je u interesu da se uvoz u SAD nastavi.
A priča za američku javnost je - gradit ćemo tvornice, doći će investitori, tu ćemo proizvoditi, vi ćete imati posao. Trump planira zaposliti robote, a ne ljude, jer na svom tržištu nema radnu snagu koju bi u nekom kratkom roku mogao implementirati u taj radni proces da zaista supstituira uvoz.
Je li Europa trebala odgovoriti brže?
Pa, po meni Europa ne treba uopće odgovarati. Znam da je ego političara trenutačno pod udarom i da misle, ako ne odgovaraju Trumpu, da su slabići. Nisu slabići. Trump povlači poteze koji možda jesu na dugi rok dobri za njegovo gospodarstvo.
Svi vidimo da imaju veliki deficit i treba jednim dijelom i shvatiti zašto to Trump radi. Naime, oni su izgubili industriju, tečaj američkog dolara je prejak već niz godina i taj jak tečaj dolara njima ide na štetu. I ako ste gledali strukturu carina koje su oni definirali, oni kad nama gledaju koliko mi njima kao carinimo - nisu stavili samo carine, stavili su učinke tečaja.
Znači, euro je oslabio prema dolaru i to nije nekakav normalan tečaj i treba uzeti u obzir da Amerika gleda sad sebe. A mi isto tako trebamo gledati sebe. Europi nije uopće u interesu nastaviti taj trgovinski rat i ići u nekakve daljnje neprijateljske sukobe s SAD-om.
Jer mi ne samo da ovisimo o izvozu u SAD i ne samo da ovisimo o uvozu iz SAD-a - u nekim stvarima kao što su energenti, budimo realni, Europa ima platni sustav koji počiva na američkim poduzećima.
Europa je energetski ovisna o uvozu energenata iz Amerike jer trenutačno smo neprijatelji s Rusijom. Znači, Europi nije, ne samo zbog izvoznika koji će zapravo još gore proći na američkom tržištu, nego radi cijele stabilnosti i sigurnosti Europe, bolje da Europa ne odgovara.
Kada govorimo o izvozu, tu je Hrvatska, a mi najviše izvozimo oružje, lijekove i transformatore. To su direktne posljedice, ali možemo osjetiti indirektne posljedice.
Naravno da možemo. Naša izvozna tržišta u Europskoj uniji, poput Njemačke, Italije, Francuske, Nizozemske, Irske itd., a negdje smo više zastupljeni, negdje manje.
Ta izvozna tržišta su više oslonjena na izvoz u SAD i oni će direktno biti pogođeni više, ali oni kupuju naše intermedijarne proizvode, kupuju niz dijelova za automobile, niz proizvoda metaloprerađivačke industrije i tu možemo indirektno biti pogođeni.
A isto tako imamo turizam, a mi u turizmu ovisimo o tome koliko će Nijemci, Poljaci, Česi i Talijani, ove industrijske ekonomije EU, potrošiti na našem Jadranu. Ako oni budu trošili manje, ako mi u turizmu - u trgovini, restoranima, hotelima - budemo vidjeli efekte njihove manje potražnje, onda to može nepovoljno djelovati na BDP Hrvatske.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati