Plenković: Teško ćemo ponoviti velika postignuća iz ove godine
PREMIJER Andrej Plenković izjavio je na 14. sjednici Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem u Pitomači da je dosad za Slavoniju, Baranju i Srijem provedeno 34 tisuće projekata. Najavio je i da će se danas uručiti 36 dodatnih projekata iz programa ruralnog razvoja u vrijednosti od 13.8 milijuna kuna.
Savjet za Slavoniju, Baranju i Srijem osnovan je 8. ožujka 2017. kao savjetodavno tijelo na području koordinacije provedbe i praćenja korištenja europskih strukturnih i investicijskih fondova (ESI), instrumenata i programa Europske unije, Europskoga gospodarskog prostora i nacionalnih izvora u okviru Projekta Slavonija, Baranja i Srijem.
"Ove godine smo ostvarili značajna postignuća"
Premijer proteklu godinu smatra izuzetno uspješnom ako se situacija promatra u kontekstu postavljenih ciljeva i zadataka. Istaknuo je da će Hrvatska za desetak dana postati članicom schengenskog prostora i euro-područja, što će predstavljati konačno zaključenje procesa dublje integracije u Europsku uniju.
Naglasio je da ne zna što bi 2023. moglo biti toliko značajno, u odnosu na postignuća koja su ostvarena ove godine. Osvrnuo se i na provedbu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti istaknuvši da je Hrvatska prije godinu i pol dana dobila pozitivan stav Europske komisije i odluku Vijeća o 5.5 milijardi eura bespovratnih sredstava, prenosi HRT.
"Ubrzano ćemo ispunjavati sve kriterije"
Plenković tvrdi da smo dosad primili 2.2 milijarde eura ili 40% ukupnih sredstava koja su namijenjena RH do 2026. godine. "Idemo s ubrzanim ritmom ispunjavanja svih kriterija kako bismo i ta sredstva apsorbirali u razdoblju koje je pred nama, da dodatno potaknemo razvoj, uložimo i u gospodarstvo, poduzetništvo, obrazovanje, promet, zdravstvo, energetsku učinkovitost, obnovu", rekao je Plenković.
Osvrnuvši se opet na 2022. godinu premijer je ponovio da smo živjeli u isprepletenim posljedicama krize izazvane pandemijom koronavirusa te u novim okolnostima ruske agresije na Ukrajinu, a koja je izazvala prehrambenu i energetsku krizu te inflatorni pritisak.