Osumnjičeni iz afere Spice traži pomoć ministra pravosuđa: Šestak tuži medije, sud odugovlači
Foto: Arhiva
SUOPTUŽENIK u slučaju "Spice", bivši direktor Podravke Zdravko Šestak, odaslao je pismo novom ministru pravosuđa Orsatu Miljeniću u kojem se žali kako pojedini mediji suprotno odredbama Zakona o medijima, ne žele objaviti ispravke neistinitih informacija koje su se o njemu objavili, a Šestakove tužbe za naknadu štete protiv tih medija odugovlače se na sudovima.
Od ministra Miljenića tako traži pravičan tretman u medijima, ali i da se pokrene inspekcijski nadzor u Općinskom građanskom sudu u Zagrebu s obzirom da se procesi protiv tih nakladnika odugovlače. Naime, Šestak je pokrenuo pet tužbi za naknadu štete protiv različitih tiskanih medija.
Sud postao pristrani sudionik medijske harange
"Unatoč mom pravovremenom traženju da se objavi ispravak te podizanju tužbe pred Općinskim građanskim sudom u Zagrebu kao nadležnom po tužbama za ispravak neistinite informacije u Večernjem i Jutarnjem listu, taj Sud do sada, opet suprotno odredbama Zakona o medijima, nije poduzeo ništa osim što oteže ročišta i time postaje pristrani sudionik opisane medijske harange. Taj Sud to čini zapravo u svim slučajevima. Time se krše moja ustavom i zakonom zajamčena prava, te znatno narušava ukupna slika pravosudnog sustava", tvrdi Šestak u pismu.
Naime, Šestak kaže kako su napisi protiv njega počeli i prije nego što je podignuta optužnica u aferi Spice, no na njih se nije osvrtao, čekajući početak suđenja. Budući su se medijski napadi, kaže Šestak u pismu, nastavili nesmiljenom žestinom i nakon što je započelo suđenje u tom kaznenom postupku pred Županijskim sudom u Zagrebu, počeo je, sukladno odredbama Zakona o medijima, zahtijevati od medija da objave ispravke neistinitih informacija koje su o njemu objavljivali te podnio više tužbi za naknadu štete.
Ispravci se neovlašteno krate
Iskustva s medijima su mu kaže dvojaka. Televizija, Radio i internetski portali objavili su njegova reagiranja, no to nije bio slučaj s tiskanim dnevnim medijima.
"U svojim postupcima glavni urednici i nakladnici redovito postupaju suprotno jasnim odredbama Zakona o medijima bilo da se jednostavno ogluše na zahtjev, bilo da ispravak neovlašteno skrate do neprepoznatljivosti i objave ga u rubrici 'pisma čitatelja'. Kao da za njih ne vrijede odredbe Zakona o medijima koji jamči pravo na ispravak i obvezuje medij da ispravak objavi u neizmijenjenom obliku, na istom ili jednakovrijednom mjestu, te u prvom sljedećem izdanju. U sporu koji sam pokrenuo pred Općinskim sudom u Koprivnici vezano uz članak pod brojem 1 iz priloga ovog pisma nepravomoćnom presudom takva praksa je i potvrđena kao nezakonita", tvrdi Šestak u pismu.
Pravičan tretman u medijima
Šestak od novog ministra traži da sukladno svojim ovlastima iznađe mogućnost da se njemu, ali i drugim državljanima Republike Hrvatske zajamči pravičan tretman u medijima, te da ih se zaštiti od medijskog pogroma kojem su izloženi, a u kojem se uvijek isti mediji i isti novinari svrstavaju uvijek na istu stranu.
"Uvjeren sam da je zakonodavac Zakonom o medijima želio zajamčiti objektivno izvješćivanje, te zaštititi ne samo medije i nakladnike, nego i građane i njihovo pravo na dostojanstvo i privatnost, pa stoga zahtijevam od Ministarstva pravosuđa da poduzme sve moguće mjere te da sukladno zakonskim propisima pokrene inspekcijski nadzor u Općinskom građanskom sudu u Zagrebu zbog nerazumljivo dugog roka za saziv ročišta u postupcima koji bi trebali po zakonu biti žurni, a vezano uz moje tužbe protiv glavnih urednika i nakladnika tiskanih medija sukladno odredbama Zakona o medijima jer isti sud nije reagirao ni po opetovanim telefonskim požurnicama od strane mog odvjetnika!", navodi Šestak na kraju svog pisma kojeg je odaslao i na adresu Delegacije EU u Republici Hrvatskoj.