Novi podaci: Prvi lijek protiv covida nije učinkovit kao što se mislilo
MERCKOV lijek protiv covida-19 nije tako učinkovit kao što se mislilo, objavila je danas ta farmaceutska grupacija nakon što je potpuna analiza rezultata ispitivanja dala nove podatke o njegovoj učinkovitosti u smanjenu hospitalizacija i smrtnih slučajeva.
Tvrtka je priopćila da je njezin oralni lijek, molnupiravir, pokazao relativno smanjenje rizika od 30 posto u usporedbi s placebom kod svih 1400 pacijenata uključenih u ispitivanje.
Prošli je mjesec Merck priopćio da je smanjenje rizika od hospitalizacija i smrti "otprilike" 50 posto. U potpunoj analizi zabilježen je jedan smrtni slučaj u skupini koja je primala molnupiravir, a devet u skupini koja je primala placebo.
Merck kaže da je uspješan u liječenju blagog stupnja zaraze
Tvrtka je rekla da novi podaci i dalje podržavaju da je lijek "učinkovit za liječenje blagog do umjerenog covida-19 u odraslih osoba s visokim rizikom za napredovanje bolesti".
Molnupiravir, koji je zajednički razvijen s Ridgeback Biotherapeuticsom i također poznat kao lagevrio, odobren je za upotrebu u Ujedinjenom Kraljevstvu. Europski regulatori također ga razmatraju. Merck je potpisao ugovor s Fondom za patente lijekova kako bi lijek bio dostupan siromašnijim zemljama.
Pfizer: Naš lijek je učinkovit 89 posto
Podaci za Pfizerovu tabletu, na temelju 1200 ispitanika, pokazali su da se rizik od hospitalizacija i smrti smanjio za 89 posto.
Merck je na temelju privremenih podataka 11. listopada bio zatražio odobrenje za molnupiravir u SAD-u.