Novi papa održao prvi govor, dao tri jasne naznake kakav će biti. Stižu reakcije
Uskoro opširnije
NOVI papa je 69-godišnji Amerikanac Robert Francis Prevost. Izabrao je ime Lav XIV.
Osim što je prvi američki papa, prvi je i iz reda augustinaca.
Kardinali su ga izabrali za novog poglavara Rimokatoličke Crkve drugog dana konklave i nešto više od dva tjedna od smrti pape Franje.
Dao tri prve naznake kakav će papa biti
Novi papa Lav XIV. odmah je poslao nekoliko jasnih poruka o smjeru svog pontifikata. Odabirom imena Lav, posljednji put korištenog od strane pape koji je zagovarao prava radnika, signalizirao je posvećenost socijalnom učenju Crkve.
U svom prvom obraćanju, izrekao je poruku mira na talijanskom i španjolskom, ne spomenuvši SAD, te poručio da želi širiti "razoružani i razoružavajući mir".
Podsjetio je i na pokojnog papu Franju, čijem je naslijeđu blizak, ali je odabirom tradicionalne papinske odjeće pokazao da želi biti papa s vlastitim stilom.

Bazilika Nacionalnog svetišta Bezgrješnog začeća u Washingtonu, najveća katolička crkva u Sjevernoj Americi, postala je mjesto radosti nakon izbora prvog američkog pape. Velečasni monsignor Walter R. Rossi opisao je svoje susrete s novim papom, rekavši da je ljubazan i pomalo sramežljiv, izvijestio je BBC.
Odgovarajući na pitanja novinara, Rossi je rekao da su katolici u Americi oduševljeni što je novi papa Amerikanac. "To su dobre vijesti za sve nas, ne samo za Amerikance", izjavio je.
Rossi je priznao da nije očekivao da će novi papa biti Amerikanac.
"Bože moj, ne mogu vjerovati", bila je njegova prva reakcija kad je saznao vijest, prepričao je.
Bazilika je bila ukrašena američkom zastavom u čast novog pape, dodao je Rossi.
O novom papi Lavu XIV. oglasio se Edinson Farfán, biskup peruanskog grada Chiclaya, kojeg je papa vodio prije dolaska u Vatikan.
Farfán je rekao da će papa Lav XIV. nastaviti naslijeđe pape Franje u radu s najsiromašnijima i u promicanju, kako je rekao, "Crkve otvorenih vrata".
Obilježen iskustvom Perua
"Vrlo je blizak papi Franji", rekao je Farfán. "Nema sumnje da je duboko obilježen upravo ovom crkvom u Chiclayu. To je grad koji jako cijeni jednostavnu vjeru svoga naroda. Ima posebnu privrženost ovoj biskupiji."
"To je njegova voljena biskupija, to je njegov život. Ovdje je naučio sve ono što će sada moći podijeliti s cijelim svijetom", rekao je Farfán.
Dodao je i da će se u Chiclayu papin izbor posebno slaviti: "Mnogi ovdje poznaju kardinala – sada papu Lava XIV."
Poziv na zajedništvo
Za kraj je poručio: "Moramo graditi dogovor, tražiti zajedničke projekte za dobrobit naše regije, a zašto ne i cijele zemlje – naše voljene Perua."
"U ovom trenutku potrebni su nam svi – vjerske, civilne, vojne i političke vlasti – da zajedno rade, da traže zajednički interes i dogovor za dobrobit našeg naroda", zaključio je.
Mala kršćanska zajednica u Gazi sretna je izborom novog poglavara Katoličke crkve, dodajući kako su uvjereni da će dati važnost ratom razorenoj enklavi kao što je to učinio njegov prethodnik papa Franjo.
>> Opširnije
U južnom Chicagu, gdje je papa Lav XIV. – rođen kao Robert Prevost – odrastao i bio ministrant, lokalno stanovništvo ne skriva ponos.
"Kad su rekli da je novi papa Amerikanac, poludjela sam! Rekla sam: 'Nema šanse!'" ispričala je Mary Simons, stanovnica četvrti ispred crkve St. Mary of the Assumption, gdje je Prevost nekad služio kao dječak.
Iako je ta crkva zatvorena 1990-ih, mnogi od njenih prozora i dalje su netaknuti, a kvart je i dalje čvrsto radnička sredina.
Ponos sugrađana i sunarodnjaka
"Znali smo se svi u ovom kvartu", rekao je Jimmy Berschinski, starosjedilac koji je poznavao obitelj Prevost. "Nevjerojatno je da imamo papu odavde."
"On je naš čovjek iz Chicaga!"
Potporu novom papi nisu pokazali samo građani Chicaga. U Philadelphiji, časne sestre iz Družbe sestara milosrđa slavile su njegov izbor – podigle su ruke u zrak i uzvikivale od radosti dok su gledale proglašenje američkog pape Roberta Prevosta.
"On je naš čovjek iz Chicaga!" čulo se među sestrama.
Laura Loomer, američka krajnje desna aktivistica i bivša republikanska kandidatkinja za Kongres, poznata je po svojim kontroverznim stavovima i bliskim vezama s Donaldom Trumpom na društvenoj mreži X izrazila je oštre kritike prema novom papi, Lavu XIV (Robertu Prevostu), prvom Amerikancu na čelu Katoličke crkve.
>> Opširnije
Od svojih prvih trenutaka na balkonu bazilike svetog Petra, papa Lav XIV. ponudio je tri važne naznake o tome kako će voditi Crkvu s 1,4 milijarde članova.
>> Opširnije
Dvoje najviših hrvatskih dužnosnika u Bosni i Hercegovini predsjednik HDZ-a BiH i Hrvatskog narodnog sabora BiH Dragan Čović te predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto uputili su čestitke povodom imenovanja pape Lava XIV.
Čović je na društvenoj mreži X iskazao "najdublje čestitke Njegovoj Svetosti, papi Lavu XIV".
"Na početku novoga poglavlja za Crkvu i sve vjernike, Svetom Ocu želimo obilje zdravlja, mira i Božjeg blagoslova u vođenju Katoličke Crkve", stoji u Čovićevoj objavi na društvenoj mreži.
Krišto ponosna zbog Puljićeve prisutnosti uz papu
Borjana Krišto na X-u je izrazila svoje čestitke, ali i radost jer je kardinal Vinko Puljić bio u društvu novoga pape prigodom njegova prvog obraćanja na Trgu svetoga Petra.
"Neka njegov pontifikat bude ispunjen mudrošću, mirom i nadom. Ponosna sam što je naš kardinal Vinko Puljić bio uz Svetog Oca prilikom njegovog prvog obraćanja s balkona bazilike Svetog Petra", napisala je Krišto u objavi na X-u.
Zvona sa svih crkava u Hercegovini zazvonila su u čast izbora novoga poglavara Katoličke Crkve.
Izbor Roberta Francisa Prevosta za novoga papu "znači posmrtni uspjeh za Franju", kao i svojevrsno "protivljenje američkoj vladi", komentirao je za AFP François Mabille, direktor Geopolitičkog opservatorija za religiju i autor knjige "Vatikan: Papinstvo suočeno sa svijetom u krizi".
>> Opširnije
Izbor kardinala Roberta Francisa Prevosta za novog papu ima veliki značaj za očuvanje nasljeđa pape Franje, ali je i poruka suvremenom svijetu o važnosti zalaganja za mir koju će i najmoćniji političari poput Donalda Trumpa morati uzeti u obzir, ocijenio je monsinjor Franjo Topić, Hvar iz BiH.
>> Opširnije
Kardinal Robert Francis Prevost, koji je izabran za novog papu pod imenom Lav XIV., boravio je prošle godine u Beogradu, gdje je sudjelovao na plenarnoj skupštini Vijeća biskupskih konferencija Europe i sastao se s patrijarhom srpskim Porfirijem, pišu srpski mediji.
>> Opširnije
Katolička crkva dobila je novog poglavara: kardinala Roberta Francisa Prevosta, koji je uzeo papinsko ime Lav XIV.
>> Opširnije
Bivši kardinal Robert Francis Prevost, sadašnji papa Lav XIV., nije samo prvi poglavar Katoličke crkve iz Sjeverne Amerike, nego i prvi papa augustinac i prvi koji je nakon svog izbora pročitao napisani govor.
Prije njega, novi pape su običavali govoriti s balkona bazilike svetog Petra bez prethodne pripreme.
Također, Lav XIV. je prvi papa u povijesti iz Reda svetog Augustina.
Svjetski čelnici čestitaju danas novoizabranom poglavaru Katoličke Crkve Lavu XIV., među njima ruski predsjednik Vladimir Putin, izraelski i francuski predsjednici, kao i ukrajinski čelnik Volodimir Zelenski.
>> Opširnije
Pozivanje pape Lava XIV. na svetog Augustina u njegovu prvom govoru znak je poziva na jedinstvo, rekao je njegov prijatelj i bivši cimer.
"Papa je u svom obraćanju okupljenima na Trgu sv. Petra rekao: Ja sam sin svetog Augustina. A Sveti Augustin je rekao: S vama sam kršćanin", navodi njegov prijatelj. Taj citat, kaže njegov bliski poznanik, nije bio slučajan.
"To je snažna poruka zajedništva i skromnosti. On se ne izdiže iznad drugih, nego se poistovjećuje s vjernicima. To je poruka da smo svi jedno tijelo u vjeri", rekao je njegov prijatelj, koji je s njim nekoć dijelio dom dok su služili u istoj zajednici.
Dodao je da papa Lav XIV. duboko cijeni augustinski ideal zajedničkog života, dijaloga i traženja istine i da se ta duhovna usmjerenost jasno očituje u njegovu pristupu papinskoj službi.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski čestitao je novom papi.
>> Opširnije
JD Vance na X-u je uputio čestitku novoizabranom papi.
>> Opširnije
Novi poglavar Katoličke crkve papa Lav XIV. (rođen kao Robert Prevost), prvi američki papa u povijesti, kao kardinal bio je prilično aktivan na društvenoj mreži X.
>> Opširnije
Hrvatski premijer Andrej Plenković čestitao je novom papi Lavu XIV. na izboru za 267. poglavara Rimokatoličke Crkve.
>> Opširnije
"Hvala vam. Braćo i sestre, draga braćo i sestre. Ovo je prvi pozdrav Krista uskrslog, dobrog pastira koji je dao život za Gospodina. Želio bih da i ovaj pozdrav mira uđe u vaša srca i dođe do vaših obitelji, do svih, svih ljudi, bez obzira tko su, do svih naroda i cijelog svijeta. Mir s vama. To je mir uskrslog Krista. To je mir koji je razoružan i koji razoružava, koji je ponizan i koji će ustrajati.
I dolazi od Boga, Boga koji nas sve voli, bezuvjetno. I čujmo čak i tihe glasove. A papa Franjo je, uistinu, uvijek bio hrabar i blagoslovio je Rim. Papa koji je blagoslovio Rim dao je blagoslov svijetu, cijelom svijetu tog uskrsnog jutra. Zato nastavimo s tim blagoslovom. Bog nas voli. Bog voli sve vas i grijeh neće prevladati.
Svi smo mi u Božjim rukama. I istovremeno, bez straha, budimo ujedinjeni, ruku pod ruku, s Bogom i među sobom krenimo naprijed. Jer mi smo učenici Kristovi. Krist je ispred nas. Svijet treba vašu svjetlost. Čovječanstvu je potreban on, kao most.
Da bismo mogli doći do Boga i dosegnuti Božju ljubav. Pomozite nam, morate nam pomoći i pomoći jedni drugima da gradimo mostove. Mostove dijaloga, susreta. I svi moramo biti jedan narod, narod koji živi u miru.
Zahvaljujem papi Franji. I želim zahvaliti svim svojim bratskim kardinalima koji su me izabrali za nasljednika svetog Petra i koji će sa mnom kročiti putem kao ujedinjena Crkva, uvijek tražeći mir, pravdu i vjernost Isusu Kristu, bez straha. I naviještati Evanđelje, i biti misionari.
Ja sam sin svetog Augustina. Pripadnik sam augustinskog reda, i sveti Augustin je rekao: "S vama sam kršćanin." U tom duhu svi zajedno možemo kročiti. Možemo zajedno raditi prema zemlji koju nam je Bog pripremio. A Crkvi u Rimu upućujem poseban pozdrav.
Zajedno moramo pronaći način kako biti misionarska Crkva, Crkva koja gradi mostove... uspostavlja dijalog, koja je uvijek otvorena da na ovom trgu raširenih ruku primi svakoga kome su potrebni naša ljubav, naša prisutnost, dijalog i blizina.
I samo još nešto, nekoliko riječi na španjolskom. Posebno želim pozdraviti svoje sunarodnjake iz Perua. Bila mi je velika čast raditi u Peruu. Tako svima vama, braćo i sestre, iz Rima, Italije, cijelog svijeta: trebamo biti Crkva koja ide zajedno, koja ide putem mira, koja uvijek traži ljubav, koja je uvijek blizu onima koji pate.
Danas molimo Djevicu Mariju iz Pompeja. Naša Majka, Marija, uvijek želi koračati s nama, biti uz nas i pomagati nam, svojom ljubavlju i svojim zagovorom. Zato želim moliti s vama. Molimo zajedno za ovu novu misiju, za cijelu Crkvu. I za mir u cijelom svijetu. I zatražimo ovu posebnu milost od Marije, naše Majke.
Zdravo Marijo, milosti puna, Gospodin s tobom.
Blagoslovljena ti među ženama i blagoslovljen plod utrobe tvoje, Isus.
Sveta Marijo, Majko Božja, moli za nas grešnike, sada i na času smrti naše.
Amen.
Svima vama okupljenima ovdje i svima koji primaju ovaj blagoslov putem radija, televizije i drugih sredstava komunikacije. Prepoznajmo ga na način kako to Crkva prepoznaje. Nadamo se da će biti sačuvan dugo i da će donijeti mir Crkvi u cijelom svijetu", rekao je Papa.
CNN-ov vatikanski dopisnik Christopher Lamb rekao je da je novi papa Lav XIV., dok je još bio kardinal, na njega ostavio dojam vrlo promišljene i odmjerene osobe.
"Mislim da je danas djelovao, znate, radosno na svoj način, kao da je primio milost službe", rekao je Lamb, nedugo nakon što je papa održao svoj prvi govor s balkona Bazilike sv. Petra.
Prema njegovim riječima, Lav XIV. pažljivo je razmislio o tome što će reći i kakva će biti njegova prva poruka svijetu. To ga, kaže Lamb, razlikuje od pape Franje, koji je češće govorio spontano.
"On je netko tko se više voli pripremiti prije nego što govori, ali ono što kaže ima snažan učinak", zaključio je Lamb.
Otac Francesco Giordano rekao je da je bio presretan zbog izbora pape Lava XIV, s kojim se, kako kaže, više puta susreo. "Upoznao sam ga nekoliko puta i ostavio je na mene jako dobar dojam", rekao je Giordano.
"Njegov prvi govor, ali i ime koje je odabrao, Lav XIV, odmah podsjeća na Lava XIII, papu s kraja 19. stoljeća", istaknuo je, dodavši da je Lav XIII poznat po pisanju socijalnog nauka Crkve.
Na pitanje o značenju činjenice da je novi papa Amerikanac, Giordano je odgovorio da je to vrlo zanimljivo.
"Imamo i novog američkog predsjednika, možda to ima neke veze s tim. Papa je u prvom govoru govorio o izgradnji mostova i pitanju migracija o kojem već neko vrijeme raspravljamo. A živio je i u Latinskoj Americi, ne možemo to ignorirati", zaključio je.
Američki kardinal Robert Prevost (69) neočekivano je izabran za novog poglavara Katoličke Crkve i uzeo je ime Lav XIV.
>> Opširnije
Novi poglavar Katoličke crkve, papa Lav XIV., pojavio se večeras na glavnom balkonu bazilike svetog Petra i pred desecima tisuća okupljenih vjernika održao svoj prvi govor nakon izbora.
>> Opširnije
Papa Lav XIII (1810.–1903., rođen kao Vincenzo Gioacchino Raffaele Luigi Pecci) bio je papa Rimokatoličke crkve od 20. veljače 1878. do svoje smrti 20. srpnja 1903.
>> Opširnije
Aktualni predsjednik SAD-a Donald Trump čestitao je papi Lavu XIV., pravim imenom kardinalu Robertu Francisu Prevostu, putem svoje platforme Truth Social.
>> Opširnije
Nakon talijanskog, Papa Lav XIV. obratio se okupljenima i na španjolskom jeziku.
Spomenuo je i Papu Franju te poručio da Crkva mora graditi mostove i jedinstvo.
Robert Prevost, koji je izabran za novog papu pod imenom Lav XIV. upravo je izašao na balkon Bazilike sv. Petra.
Odjeven u bijelo, dočekan je gromoglasnim ovacijama tisuća okupljenih na Trgu sv. Petra.
Novi papa je Amerikanac Robert Francis Prevost.
Odabrao je ime Papa Lav XIV.
Kardinal Dominique Mamberti objavio je to okupljenima.
To što su kardinali uspjeli izabrati novog papu već u četvrtom krugu glasanja jasan je znak jedinstva Crkve, rekao je kardinal Giuseppe Versaldi.
"Novi papa izabran je čak brže nego njegov prethodnik", istaknuo je Versaldi (81).
Podsjetimo, papa Franjo izabran je 2013. godine nakon dva dana glasanja i pet krugova.
Upravo se s Trga sv. Petra začulo skandiranje okupljenih "Viva il papa", što na talijanskom znači "Živio papa".
Glazba svira, orkestar sada stoji ispod balkona Bazilike sv. Petra, a mnoštvo svako malo spontano zaplješće.
Čim se vijest o bijelom dimu proširila Rimom, ljudi su počeli trčati kroz gradske ulice prema Trgu sv. Petra.
Mnoštvo i dalje pristiže iz svake uličice koja vodi prema Vatikanu.
Na samom trgu ljudi se grle i radosno plaču.
Dok su ranije svi pokušavali uhvatiti dobar pogled na dimnjak Sikstinske kapele, sada se polako guraju što bliže balkonu Bazilike sv. Petra, gdje se svakog trenutka očekuje izlazak novog pape.
Uz radosne povike "Habemus papam!" koji odjekuju Trgom sv. Petra, komentator Sky Newsa Alastair Bruce objašnjava što slijedi.
"Unutar Sikstinske kapele, osoba koju su njegovi kolege kardinali izabrali za papu, koja je prihvatila izbor i odabrala papinsko ime, odvedena je u Sobu suza odmah iza oltara, gdje se upravo odijeva u bijelu sutanicu", rekao je Bruce.
"Ondje će ga obući u papinsku odoru, a zatim će ga dovesti pred oltar, gdje će sjesti na posebno pripremljeno mjesto. Tada će mu svih 132 kardinala pristupiti i prisegnuti vjernost kao vrhovnom svećeniku, Kristovu namjesniku i biskupu Rima", kaže.
Bruce dodaje da će cijeli ovaj proces potrajati, podsjećajući da je 2013. prošlo oko sat i pet minuta između pojave bijelog dima i objave izbora pape Franje. "A tko god da je izabran, na trgu mu kliču", izjavio je.
Papinska švicarska garda izašla je ispred Sikstinske kapele.
Policija procjenjuje da se na Trgu sv. Petra okupilo oko 50.000 ljudi.
Oni svjedoče povijesnom trenutku.
Okupljeni na Trgu svetog Petra oduševljeno su dočekali vijest o novom papi.
Očekuje se da će doći još ljudi.
U danima nakon izbora, na Trgu svetog Petra održava se velika misa ustoličenja. Tijekom mise papa prima dva važna simbola svoje vlasti, palij (vuneni šal) i Ribarev prsten.
Krunidbe više nema, pape ne nose krunu još od 1963. godine.
Nakon svečanosti, Papa preuzima svoju katedralu, Lateransku baziliku svetog Ivana te se sastaje s dužnosnicima Vatikana.
Zatim započinje s oblikovanjem vodstva i prioriteta Crkve.
Bilo da se radi o globalnim izazovima, unutarnjim reformama ili duhovnom usmjerenju, pravi put novog pape počinje u trenutku kad se pojavi bijeli dim.
Nakon što je papa izabran, dekan Kardinalskog zbora postavlja mu pitanje: Prihvaćaš li svoj kanonski izbor za vrhovnog svećenika?
Ako izabrani kandidat pristane, mora odabrati svoje papinsko ime. Zatim mu kardinali iskazuju poslušnost.
Nakon toga ga odvode u susjednu prostoriju poznatu kao Soba suza, gdje se presvlači iz svog crvenog kardinalskog odijela u bijelu papinsku sutanu. Obično se unaprijed pripreme sutanice u veličinama S, M i L.
Ovoga puta vjeruje se da Vatikan koristi sutanice izrađene za prethodne konklave.
Bijeli dim je pušten iz dimnjaka Sikstinske kapele.
Izabran je novi papa.
Očekuje se da će rezultati četvrtog kruga glasanja na konklavi stići oko 17 i 30 po lokalnom vremenu, nakon dva neuspješna kruga jutros i jednog sinoć.
Jedini način na koji ćemo znati da je papa izabran jest pojavi li se bijeli dim iz dimnjaka na krovu kapele.
Ako ni ovaj krug ne donese papu, neće biti crnog dima, taj se dim očekuje tek nakon posljednjeg kruga večeras.
Taj posljednji večerašnji krug zakazan je za otprilike 19 sati po lokalnom vremenu.
Četvrti krug glasanja u Sikstinskoj kapeli trebao bi upravo započeti.
Sljedeći dimni signal očekuje se oko 17 i 30, ali samo ako je izabran novi papa.
Inače, upravo u tom krugu izabran je Benedikt XVI. 2005. godine.
Ako večeras ne bude izbora, sljedeći dim možemo očekivati nakon petog kruga, oko 19 sati, bez obzira na ishod.
Ipak, treba imati na umu da su svi ovi vremenski okviri okvirni, sve može biti ranije ili kasnije, a to odlučuju isključivo kardinali koji sudjeluju u konklavi, njih sto trideset i troje.
Kardinal Giovanni Re, 91-godišnji dekan Kardinalskog zbora i najstariji kardinal-biskup rekao je kako se nada da će večeras Katolička crkva dobiti novog papu.
Budući da ima više od 80 godina, kardinal Re ne može sudjelovati u glasanju, ali njegov se utjecaj u konklavi i dalje osjeća. Predvodio je misu zadušnicu za papu Franju te misu prije početka konklave, u kojoj je održao središnju propovijed i uputio, kako se činilo, poziv na Franjin način uvažavanja raznolikosti.
"Jedinstvo Crkve je Kristova volja, jedinstvo koje ne znači uniformnost, nego čvrsto i duboko zajedništvo u različitosti, uz uvjet potpune vjernosti Evanđelju", rekao je kardinal Re tijekom službe.
Tijekom posjeta Pompejima, kardinal Re izjavio je kako se nada da će po povratku u Rim navečer ugledati bijeli dim iz dimnjaka Sikstinske kapele, prenosi CNN-ov partner Sky TG24.
Rekao je da novi papa prije svega mora pokušati ojačati vjeru u Boga u ovom našem svijetu obilježenom tehnološkim napretkom. "S duhovnog gledišta, primjećujemo stanovitu zaboravljenost Boga. Zato je potreban duhovni preporod", poručio je.
Sva 133 kardinala koji sudjeluju u ovoj konklavi ponovno su se vratila u Sikstinsku kapelu nakon pauze za ručak koja je uslijedila poslije jutarnjeg glasanja.
Danas poslijepodne mogli bi glasati još dva puta, prvi put u 17 i 30 po lokalnom vremenu, a ako se ne postigne konsenzus, ponovno u 19 sati. Za izbor novog pape potrebna je dvotrećinska većina, što u ovoj konklavi znači 89 glasova, a do tog broja nije lako doći. Posljednje konklave u prosjeku su trajale tri dana i uključivale sedam krugova glasanja.
Ako danas ne bude izabran novi papa, sutra će se održati do četiri dodatna kruga glasanja.
Svaki kardinal glasuje na jednostavnom listiću na kojem na latinskom piše "Biram za vrhovnog svećenika", uz ime kandidata kojeg je odabrao.
Glasuju redom, prema starosnoj dobi i rangu, ubacujući svoje listiće u veliki srebrni i pozlaćeni pehar.
Od 133 člana Kardinalskog zbora mlađih od 80 godina, koji imaju pravo glasa na konklavi, papa Franjo imenovao je njih 108. To je više od 80 posto svih kardinala.
"To je jedna od najraznolikijih konklava u povijesti Crkve", rekla je Susan Timoney, profesorica na Katoličkom sveučilištu Amerike u Washingtonu, za CNN uoči današnjih svečanosti.
Tijekom svojih 12 godina pontifikata, Franjo je imenovao više od 20 kardinala iz zemalja koje nikad nisu imale kardinala, gotovo sve iz zemalja u razvoju, uključujući Mongoliju, Laos, Papuu Novu Gvineju i Mali.
Budući da su mnogi kardinali koje su imenovali prethodni pape navršili 80 godina tijekom Franjina pontifikata, došlo je do generacijskog pomaka u dobi kardinala, što mu je omogućilo da imenuje nove članove iz različitih dijelova svijeta, rekla je Timoney.
Neki nagađaju da bi to moglo dovesti do izbora nasljednika koji će nastaviti Franjin "pastirski" smjer.
"Ako glasanje uđe u četvrti dan, ljudo će podizati obrve zbog moguće podjele među kardinalima", rekla je docentica katoličkih studija.
"Vrlo je moguće da će ovo potrajati do trećeg dana", rekla je Susan Reynolds s Emoryja za CNN. "Ako potraje dulje od tri dana, mislim da će se početi postavljati pitanja o mogućoj podjeli među kardinalima", dodala je.
"U posljednjih stotinjak godina konklave uglavnom traju znatno kraće od tjedan dana. Suvremene konklave u prosjeku traju tri dana", rekla je. "Ovo nije tih proces, naravno da razgovaraju jedni s drugima", odgovorila je na pitanje hoće li kardinali tijekom današnje pauze za ručak lobirati za svog favorita.
Kardinali koje se nikad prije nije čulo sudjeluju na konklavi za izbor novog pape, rekao je rimokatolički svećenik iz reda pasionista. "To je tako raznoliko tijelo i imamo kardinale koji dolaze iz zemalja koje nikad prije nisu imale kardinala", rekao je otac Enzo Del Brocco za CNN. "To je nešto pozitivno", komentirao je.
"Glasovi koji se nikad prije nisu čuli sada su tu da izaberu novog papu", dodao je. Više od četiri petine kardinala koji biraju novog poglavara Katoličke crkve na svoja su mjesta došli zahvaljujući papi Franji.
Mnogi od njih dolaze iz zemalja u razvoju, uključujući Mongoliju, Laos i Mali. Del Brocco je rekao da ga ne brine koliko će dugo trajati izbor novog pape. Duža rasprava mogla bi biti korisna, istaknuo je, jer kardinali tako imaju priliku bolje se upoznati.
Što je "dan preokreta" (eng. moving day), a što se spominje u kontekstu konklave?
Taj izraz odnosi se na složenu dinamiku tajnog procesa glasanja i kako se on odvija u stvarnom vremenu, s kandidatima koji dolaze u vodstvo i potom padaju.
Ukratko, "dan preokreta" označava trenutak kada se glasovi kardinala počinju premještati s jednog kandidata na drugoga, kako se kroz više krugova glasanja pokazuje gdje se podrška konsolidira, a gdje slabi.
Prema izvorima iz Vatikana, preko noći se najviše raspravljalo o sedmorici kardinala.
>> Opširnije
Dok se ne izabere novi papa, kardinali će glasati četiri puta dnevno, dvaput prijepodne i dvaput popodne. Dimnjak će se pritom sigurno 'oglasiti' dva puta na dan.
Ako kardinali odaberu papu u poslijepodnevnim satima, bijeli dim bi se mogao očekivati već oko 17 sati i 30 minuta. Ako se to ne dogodi, crni ili bijeli dim će se po rasporedu pustiti već oko sedam sati navečer.
Kardinali odlučuju o nasljedniku pape Franje iza zatvorenih vrata, u potpunoj izolaciji od vanjskog svijeta.
Vjernici su se rano u četvrtak već počeli okupljati na Trgu svetog Petra, očiju uperenih prema dimnjaku Sikstinske kapele.
Papa Franjo, rodom iz Argentine, koji je preminuo u travnju, izabran je na kraju drugog dana, nakon pet krugova glasanja. Osam godina ranije također su bila potrebna dva dana da Nijemac Benedikt XVI. bude izabran za papu.
Kardinali su jučer počeli s izborom novog vođe za 1.4 milijarde katolika u svijetu. Navečer se iz posebno postavljenog dimnjaka, vidljivog s Trga svetog Petra unutar Vatikana, izdizao crni dim, koji signalizira da novi papa nije izabran.
Par minuta prije podneva iz dimnjaka na Sikstinskoj kapeli izašao je crni dim. To znači da nakon današnja dva kruga glasanja kardinali nisu izabrali novog papu.
Iako će kardinali danas glasati četiri puta, dim će se ispustiti samo dva puta, osim ako novi papa ne bude izabran. Prvi put dim se očekuje oko 12 sati.
Prema izvorima iz Vatikana, postoji mogućnost da kardinali već večeras ili najkasnije sutra ujutro postignu dvotrećinsku većinu potrebnu za izbor novog pape, javlja Sky News.
Kardinalski zbor, prema istim izvorima, želi svijetu poslati poruku jedinstva brzim donošenjem odluke. Suprotno tome, produljena konklava mogla bi se protumačiti kao znak podjela unutar crkvene hijerarhije.
Bijeli dim uskoro?
Trenutno se nalazimo u vremenskom okviru kad bi iz dimnjaka Sikstinske kapele mogao krenuti bijeli dim - ako je prvi jutarnji krug glasanja bio uspješan.
Prošlo je nešto više od sat vremena otkako je započeo prvi krug glasanja.
Čeka se dim. Hoće li biti crni ili bijeli?
U razgovoru za BBC radio crkvena povjesničarka Rebecca Rist izjavila je da odluku o novom papi očekuje do subote.
"Mislim da Crkva trenutačno shvaća da mora okupiti ljude, da ne žele da Crkva izgleda podijeljeno", rekla je Rist, profesorica srednjovjekovne povijesti na Sveučilištu u Readingu.
"Zato sumnjam da će se s odlukom čekati nakon subote", poručila je.
Deseci tisuća ljudi okupili su se sinoć na Trgu svetog Petra u nadi da će se iz dimnjaka pojaviti bijeli dim. Većinu su činili hodočasnici, turisti i znatiželjni Rimljani. No iako je dim bio crni, a ne bijeli, raspoloženje nije splasnulo.
"Ne smeta mi što je crni dim, to pokazuje da Duh Sveti djeluje. Bit će uskoro još glasanja, dobit ćemo papu", rekao je 37-godišnji James Kleineck iz Teksasa za agenciju AFP.
Barbara Mason (50), koja je zbog konklave doputovala iz Kanade, nada se papi koji će nastaviti Franjinim stopama.
"Drago mi je što su uzeli toliko vremena jer to znači da pažljivo razmišljaju o tome tko će biti papa", rekla je i dodala kako bi popularni kardinal Matteo Zuppi, izaslanik pape Franje poznat po vožnji bicikla, bio dostojan izbor.
Među njima je i najmlađi kardinal na svijetu.
>> Opširnije
Ako postane jasno da nijedan kandidat ne može osvojiti potrebnu dvotrećinsku većinu, očekuje se da će glasovi biti preusmjereni na druge kandidate, pri čemu bi birači mogli ujediniti svoje glasove na temelju geografske pripadnosti, doktrinarnih afiniteta ili zajedničkog jezika.
Ostali potencijalni kandidati za papu su Francuz Jean-Marc Aveline, Mađar Peter Erdo, Amerikanac Robert Prevost i Talijan Pierbattista Pizzaballa. Tijekom konklave kardinali su izolirani od svijeta. Nakon relativno liberalnog pontifikata pape Franje, obilježenog podjelama između tradicionalista i modernizatora, ponuđene su različite procjene onoga što očekuju od sljedećeg pape.
Jedni priželjkuju da novi papa nastavi kontinuitet s Franjinom vizijom, za koju je karakteristična veća otvorenost i reforma, a drugi žude za povratkom tradiciji. Mnogi su naznačili da žele predvidljiviji, odmjereniji pontifikat.
Za izbor pape potrebna je dvotrećinska većina, odnosno 89 glasova. Kad se iz dimnjaka pojavi bijeli dim, to je signal da je izabran novi crkveni vođa.
Rekordna 133 kardinala iz 70 zemalja sudjeluju u tajnom glasanju, u odnosu na 115 iz 48 zemalja u posljednjoj konklavi održanoj 2013. godine. Rast je odraz napora pokojnog pape Franje da proširi doseg Crkve tijekom svog 12-godišnjeg pontifikata.
Za novog papu nema jasnih favorita iako se talijanskog kardinala Pietra Parolina i filipinskog kardinala Luisa Antonija Taglea smatra glavnim kandidatima. Parolin je bio državni tajnik, što je drugi najviši položaj u Vatikanu, tijekom gotovo cijelog Franjinog pontifikata.
Njegova uloga i umjereni stavovi o mnogim društvenim pitanjima upućuju na to da će, bude li izabran za papu, nastaviti s politikama svoga prethodnika. Istovremeno, izvori tvrde da bi mogao pomiriti različite frakcije unutar Crkve.
Favorit za novog papu iz Azije, filipinski kardinal Luis Antonio Tagle karizmatičan je umjerenjak kojeg se često naziva "azijskim Franjom". 67-godišnji Tagle, koji s Franjom dijeli povijest zalaganja za siromašne, migrante i druge marginalizirane skupine, poznat je po svom misionarskom duhu i pastoralnom fokusu.
7:45 - Kardinali se iz Doma svete Marte (gdje borave tijekom konklave) upućuju prema Apostolskoj palači (službenoj papinoj rezidenciji)
8:15 - Misa u Pavlinskoj kapeli
9:15 - Jutarnja molitva u Sikstinskoj kapeli
9:30 - Početak drugog kruga glasanja (prvo je održano jučer)
10:30 - 12:30 - Dopuštena su dva kruga glasanja ujutro. Ako papa bude izabran, bijeli dim se očekuje oko 10:30 ili malo poslije podneva.
12:30 - Kardinali se vraćaju u Dom svete Marte na ručak
15:45 - Kardinali se vraćaju u Apostolsku palaču
16:30 - Glasanje se nastavlja u Sikstinskoj kapeli
17:30 - 19:30 - Ako se pojavi bijeli dim, očekuje se nakon 17:30 po lokalnom vremenu. U suprotnom, možemo očekivati da će dan završiti bijelim ili crnim dimom oko 19:30 po lokalnom vremenu.
19:30 - Glasanje završava i birači se vraćaju u Dom svete Marte

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati