Englez na ulici pronašao hrpu vojnih dokumenata. "Policija mi isprva nije vjerovala"

DOK JE ŽURIO na nogometnu utakmicu u engleskom gradu Newcastleu, Michael Gibbard stao je na hrpu povjerljivih vojnih dokumenata. Isprva je mislio da su papiri razbacani po ulici blizu stadiona samo smeće odbačeno iz obližnje poslovne zgrade. No, kada se sagnuo i pažljivo ih pregledao, pronašao je imena i činove vojnika, detalje o patrolama baze, rezultate testova na droge i kodove za oružarnice.
"Pomislio sam, dovraga, ovo ne bi smjelo biti ovdje", rekao je Gibbard, 41-godišnji vlasnik dostavne službe.
Gibbardovo slučajno otkriće ovog mjeseca, koje je uključivalo stotine vojnih dokumenata na industrijskoj ulici u sjevernoj Engleskoj, šokiralo je zemlju poznatu po strogoj zaštiti državnih tajni, piše New York Times.
Incident se dogodio u isto vrijeme kada se Sjedinjene Američke Države, bliski vojni saveznik Velike Britanije, suočavaju s vlastitom krizom zbog rukovanja osjetljivim informacijama o nacionalnoj sigurnosti, nakon što su borbeni planovi za Jemen podijeljeni u grupnom razgovoru koji je uključivao novinara.
"Knjižnica informacija"
Dok je američki sigurnosni propust rezultat tehnološke pogreške na aplikaciji Signal, očiti propust u Ujedinjenom Kraljevstvu bio je mnogo tradicionalniji.
"Mislio sam da bi većina ovoga bila digitalizirana i da bi bilo potrebno vojno softversko rješenje za pristup", rekao je Gibbard. "Ali, ovdje su bili ispisani dokumenti za cijeli svijet da ih vidi. To je vrlo staromodno."
Dok je skupljao dokumente s ulice i iz odvodnog kanala, postajao je svjestan koliko je materijala pronašao - od procjena prijetnji do rutinskih zahtjeva za dopust. "Bilo je poput knjižnice informacija", rekao je.
Ministarstvo obrane istražuje incident
Glasnogovornik ministarstva obrane izjavio je da se incident istražuje te da "nijedna osjetljiva operativna obrambena informacija nije sadržana u dokumentima".
Činilo se kao da su papiri ispali iz crne vreće za smeće naslonjene na obližnji zid od cigle. Dok je Gibbard pregledavao vreću, primijetio je ime koje se često ponavljalo na vrhu nekih dokumenata: Catterick Garrison.
Gibbard, koji kaže da ga vojska ne zanima, nije čuo za to ime pa ga je pretražio na Googleu.
Velika vojna baza
Otkrio je da se radi o velikoj vojnoj bazi s više od 13 tisuća osoba u Sjevernom Yorkshireu, otprilike 80 kilometara južno od Newcastlea. "Pitao sam se kako je ova vreća završila 50 minuta daleko", rekao je Gibbard.
Još ga je više iznenadilo što su dokumenti uopće bili ispisani. "Povjeravate svoju sigurnost vojsci i vladi kako biste osigurali da takve informacije budu zaštićene i ne padnu u pogrešne ruke", rekao je. "A oni još uvijek ispisuju gomilu papira objašnjavajući sve."
Nakon što je nekoliko minuta pregledavao popise oružja i telefonske brojeve visokih časnika, Gibbard se počeo osjećati nelagodno zbog situacije u kojoj se našao.
Odlučio je snimiti fotografiju - ali samo jednu - jer nije znao je li legalno imati slike tih dokumenata. "Ne mogu zamisliti da bi mi vojska dopustila ulazak u bazu kako bih fotografirao sve njihove papire", rekao je. "Pa ovo nije bilo ništa drugačije."
Policija mu isprva nije vjerovala
Nakon što je snimio fotografiju, nazvao je policiju.
Kada nitko nije stigao nakon otprilike 15 minuta - a utakmica samo što nije počela - pokupio je ono što mu se činilo kao najosjetljiviji dokumenti i odnio ih policiji na stadionu. Njihova reakcija bila je skeptična.
"Njihova reakcija bila je poput 'da, baš'", prisjetio se. "Rekao sam: 'Čekajte malo, nisam učinio ništa loše ovdje; samo prenosim informacije.'"
Glasnogovornik policije Northumbria potvrdio je da su 16. ožujka primili dojavu o potencijalno povjerljivim dokumentima pronađenim blizu centra Newcastlea te da su predani ministarstvu obrane.
"Mnogi su papiri nestali"
Kada je Gibbard napustio nogometnu utakmicu oko četiri sata kasnije, rekao je da su mnogi papiri nestali, ali neki su još uvijek bili razbacani po području.
"Vrijeme ovog događaja prilično je ironično", rekao je Gibbard aludirajući na curenje informacija preko Signala u SAD-u. "Mislim, imate ove dvije sile - Veliku Britaniju i Ameriku", rekao je, koje se vole "hvaliti koliko su sjajne u svemu".
Ako to vrijedi, dodao je, "mi smo nacija koja bi trebala znati bolje upravljati svojim vojnim papirima - isto vrijedi i za Ameriku."

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati