Ministarstvo kulture neće više financirati Zarez, ali hoće časopis za duhovnu glazbu Sveta Cecilija
Foto: Hina, Facebook(Zarez)
NA STRANICAMA Ministarstva kulture objavljeni su rezultati natječaja za potpore izdavanju časopisa i elektroničkih publikacija, a sudeći po dobitnicima, ili bolje reći gubitnicima, ovaj bi natječaj mogao izazvati nove kontroverze.
Podsjetimo, jedan od prvih poteza ministra Zlatka Hasanbegovića bilo je ukidanje Povjerenstva za neprofitne medije, a što je krajem siječnja danima punilo novinske stupce. Hasanbegović je ukidanje Povjerenstva koje je neprofitnim medijima ove godine podijelilo oko tri milijuna kuna tumačio brojnim kontroverzama koje su taj natječaj pratile.
Naime, svaki natječaj pratilo je nezadovoljstvo onih koji natječaje za proračunska sredstava nikako nisu uspijevali dobiti, a koji su tvrdili da su natječaji nepošteni. Upravo je Hasanbegović ukidanje Povjerenstva pravdao optužbama za sukob interesa njegovih članova, klijentelizam, sektaštvo i ideološku uskogrudnost.
"Time je promašena svrha projekta jer je vidljivo da su se podupirale ideološke platforme što je negacija medijskog pluralizma", rekao je tada Hasanbegović. dodavši da će u novoj medijskoj strategiji na sebe preuzeti odgovornost trošenja proračunskih sredstava.
Podržano 106 programa, Zarezu ni lipe
Ministarstvo je u u programu Potpora izdavanju časopisa, u što su uključene i online publikacije, za ovu godinu podržalo 106 programa kojima je dodijeljeno nešto manje od pet milijuna kuna. Od ukupnog broja odobrenih programa novčanu potporu su dobila 83 časopisa i 23 elektroničke publikacije. Odbijeno je 45 programa od čega 17 spada na elektronične publikacije.
Zanimljivo, među odbijenim elektroničkim publikacijama nalaze se stranice Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske, MUF kao stranica Udruge za feminizam i kulturu, H-alter i Lupiga.
Od časopisa, najviše su dobili Vijenac, koji je dobio 600.000 kuna, a što je za 50.000 kuna više nego lani, i Hrvatsko slovo, koje je dobilo 400.000 kuna što je znatno više od prošlogodišnjih 250.000 kuna. U oči upada i to što Zarez, u čijem je osnivanju sudjelovala i bivša ministrica Andrea Zlatar- Violić, nije dobio ni jedne jedine kune dok su spomenuta dva časopisa podijelila jednu petinu ukupnog iznosa dodijeljenih sredstava. Zarez je prošle godine dobio 550.000 kuna, a s ovogodišnjih nula proračunskih kuna teško da ćemo ga ubuduće gledati u tiskanom obliku.
Časopisu za duhovnu glazbu 50.000 kuna
Časopisu za duhovnu glazbu Sveta Cecilija, kojeg izdaje Glas koncila, ministarstvo je, pak, dodijelilo 50.000 kuna. Tako je časopis za duhovnu glazbu dobio više novca od časopisa Treća kojeg izdaje Centar za ženske studije (20.000 kuna) ili Fantoma slobode koji je dobio 30.000 kuna.
Časopis Forum kojeg izdaje HAZU dobio je 190.000 kuna, Hrvatsko društvo pisaca za svoja izdanja dobilo je 270.000 kuna, a domaće izdanje Le Monde Diplomatiquea ministarstvo će financirati s 300.000 kuna, 50.000 više nego lani.
Najveći gubitnici, u odnosu na prošlu godinu, su izdanja Hrvatskog društva pisaca (Književna republika, Europski glasnik, Tvrđa, Poezija, Sarajevske bilježnice i Relations) koja su dobila 125 tisuća kuna manje, odnosno "samo" 270.000 kuna. Behar i Journal, časopisi Kulturnog društva bošnjaka Hrvatske ostali su bez 30, odnosno 15 tisuća kuna. Časopis Frakcija, kojeg izdaje Centar za dramsku umjetnost, prošle je godine dobio 70 tisuća kuna, a ove godine neće dobiti ništa. Osamdeset tisuća kuna manje dobit će Up&Underground, godišnjak Subversive festivala koji je pao na 30 tisuća kuna.
Autograf opet dobitnik
Zanimljivo je primijetiti, Autograf.hr Drage Pilsela i od nove vlasti dobio je novčanu potporu od 20.000 kuna. Oko Pilselovog portala već su se vodile žestoke polemike 2014. godine kad je tadašnja ministrica Andrea Zlatar Violić mimo natječaja Autografu dodijelila 70.000 kuna. S 50.000 kuna podržan je i Arteist Maje Hrgović, koja je u siječnju pozdravila Hasanbegovića o ukadnju neprofitnih medija nakon što njen projekt godinama nije prolazio Povjerenstvo za neprofitne medije. Arteist je ove godine dobio 20.000 kuna više nego lani, a ove godine 50.000 kuna dobila je i Booksa.