Ministar zagovara promjenu u njemačkoj izvoznoj politici
NJEMAČKE tvrtke trebale bi se usmjeriti i na druga azijska tržišta, pored Kine, kako bi bile manje ovisne o pojedinim lancima opskrbe koji su se u pandemiji pokazali ranjivima na prekide, rekao je njemački ministar gospodarstva Peter Altmaier.
Trgovina između tih dviju izvoznih i industrijskih sila zadnjih je godina dovela do toga da je Kina postala Njemačkoj najvažniji neeuropski dobavljač i njezino drugo najvažnije izvozno tržište.
Altmaier ističe da je epidemija koronavirusa pokazala kako su opskrbni lanci nerijetko jednostrani i izazivaju ovisnost o njima.
Pritom je aludirao na uska grla u opskrbi njemačkog tržišta medicinskom opremom proljetos, kada je Kina bila na vrhuncu pandemije.
"Naravno da želimo diverzificirati svoje lance opskrbe", poručio je ministar.
"Singapur i Južna Koreja mogli bi ponuditi obećavajuće mogućnosti jer su se vrlo dobro nosili s krizom izazvanom koronavirusom i u ranoj fazi vratili gospodarsku snagu", rekao je.
Kancelarka Angela Merkel također je pozvala njemačke tvrtke na diverzifikaciju i osvajanje novih tržišta duž azijsko-pacifičke regije kako bi profitirale od njezine sve veće globalne gospodarske uloge. "Vlada će nastaviti svoje napore na poboljšanju okvirnih uvjeta", rekla je kancelarka.
"Trenutačno približno tri četvrtine njemačkog izvoza u Aziju odlazi u istočnu Aziju, od čega polovica samo u Kinu", istaknula je Merkel.
Iako je rast kineskog gospodarstva ubrzao na 4,9 posto u trećem kvartalu u odnosu na isto razdoblje lani, slabiji je nego što se očekivalo, što ukazuje na tvrdokorne rizike. Međunarodni monetarni fond (MMF), međutim, očekuje da će Kina biti jedino veliko gospodarstvo koje će ove godine ostvariti rast.
Za njemačko se gospodarstvo očekuje da će se smanjiti za oko 5,4 posto u ovoj godini.