Kinezi bijesni zbog izjave JD Vancea: "Bahatost i bezobrazluk bez granica"

KINA je oštro osudila izjave američkog potpredsjednika JD Vancea, koji je u intervjuu za Fox News Kineze nazvao "seljacima", što je izazvalo val negodovanja i ismijavanja na kineskim društvenim mrežama, uz brojna podsjećanja na Vanceovo vlastito, ruralno podrijetlo koje je i sam opisivao kao "seljačko".
Gostujući prošlog četvrtka u emisiji Fox & Friends, Vance je branio carinske namete predsjednika Donalda Trumpa, koji su uzdrmali tržišta, te žestoko napao "globalističku ekonomiju".
"Što je globalistička ekonomija donijela Sjedinjenim Državama? U osnovi se svodi na dvije stvari - stvaranje golemih dugova kako bismo kupovali ono što za nas proizvode druge zemlje", rekao je Vance. "I da bude još jasnije – mi posuđujemo novac od kineskih seljaka kako bismo kupili proizvode koje ti kineski seljaci izrađuju."
Na redovnoj konferenciji za novinare glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Lin Jian izjavio je: "Zapanjujuće je i žalosno čuti ovako neuke i omalovažavajuće komentare iz usta američkog potpredsjednika." Isječci intervjua brzo su se proširili kineskim internetom, izazvavši bijes i podsmijeh u zemlji u kojoj tvornice sve više koriste robote, gradovi prelaze na električna vozila domaće proizvodnje, a i najudaljenije regije povezane su mrežom brzih vlakova.
"Bahatost i bezobrazluk bez granica"
"Ovaj pravi 'seljak' iz američke provincije očito ne zna gdje je došao", napisao je bivši glavni urednik državnog tabloida Global Times Hu Xijin, na mikroblogu Weibo. "Mnogi ga pozivaju da dođe i osobno se uvjeri kako izgleda moderna Kina."
Hashtag s Vanceovim izjavama u ponedjeljak navečer postao je najtraženija tema na Weibou. Do utorka poslijepodne prikupio je više od 140 milijuna pregleda. "Evo njegovog pravog lica – bahatost i bezobrazluk bez granica", stajalo je u jednom komentaru koji je skupio gotovo 3000 lajkova.
"Možda jesmo 'seljaci', ali imamo najbržu željeznicu na svijetu, najbolju logistiku i predvodnici smo u umjetnoj inteligenciji, autonomnoj vožnji i dronovima. Ako su to seljaci – mi smo ponosni na to!" napisao je drugi korisnik.
Brojni su komentatori također ukazali na ironiju Vanceovih riječi, budući da je sam odrastao u siromašnoj radničkoj obitelji, što je opisao u svom poznatom memoaru Hillbilly Elegy iz 2016. U knjizi Vance pripovijeda o djetinjstvu obilježenom siromaštvom, obiteljskim nasiljem i majčinom ovisnošću, odrastajući dijelom u Apalačiji – području koje je, po njemu, američka elita potpuno zanemarila. Knjiga je postala hit nakon Trumpove pobjede 2016., i mnogi su je vidjeli kao objašnjenje zašto je milijarder stekao snažnu potporu među bijelom radničkom Amerikom.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati