Kanadski navijači zviždali na američku himnu par sati nakon Trumpove odluke
NEKOLIKO sati nakon što je tadašnji predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Trump, najavio uvođenje visokih carina na kanadski uvoz, a uslijed i Trumpovih kontroverznih prijedloga oko toga da bi Kanada trebala postati 51. američka savezna država, nezadovoljstvo među Kanađanima postaje sve vidljivije, čak i u sportskim dvoranama.
Izviždali američku himnu
Tijekom utakmice Nacionalne hokejaške lige (NHL) u Ottawi protiv Minnesote, kanadski navijači su izviždali američku himnu. Slična scena ponovila se i tijekom košarkaške utakmice između Toronto Raptorsa i Los Angeles Clippersa, gdje su zvižduci nadglasali nastup pjevačice, dok je s druge strane kanadska himna otpjevana neubičajeno srčano i s oduševljenjem.
Trumpova administracija uvela je carine od 25% na sav kanadski uvoz u SAD, uz dodatnih 10% na energente, što je izazvalo strah od ozbiljnog trgovinskog rata na sjevernoameričkom kontinentu. Ove mjere trebale bi stupiti na snagu sutra, a ekonomski analitičari upozoravaju da bi to moglo imati ozbiljne posljedice ne samo za Kanadu, već i za američke potrošače, koji bi se mogli suočiti s višim cijenama goriva i osnovnih potrepština.
Osim ekonomskih posljedica, Trumpova odluka dolazi u kontekstu njegovih ranijih izjava o tome da bi Kanada trebala postati 51. američka država – što je dotad smatrano političkom provokacijom, ali sada poprima novu težinu.
Kanađani odgovaraju bojkotima i uzvratnim mjerama
Dok su ekonomski stručnjaci predviđali značajan udar na kanadsko gospodarstvo, politički lideri zemlje, uključujući premijera Justina Trudeaua, pozvali su građane na solidarnost. "Mnogi među nama će biti pogođeni ovim i imat ćemo teška vremena. Molim vas da budete tu jedni za druge. Sada je vrijeme da odaberete Kanadu", poručio je Trudeau.
Na društvenim mrežama počeli su kružiti vodiči kako izbjeći američke proizvode, a neki trgovci u Torontu počeli su posebno označavati kanadske proizvode kako bi potrošači mogli svjesno birati domaće. Liječnica iz Toronta, Iris Gorfinkel, podijelila je fotografiju lokalne trgovine koja jasno ističe kanadski jogurt, potičući građane na kupnju domaće robe.
Osim kupovne moći, Kanađani su koristili i druge metode otpora. Mnogi su odlučili otkazati putovanja u SAD. Kanadski autor Seth Klein objavio je da je zbog carina otkazao obiteljsko putovanje u SAD, iako je izgubio novac na otkazanim kartama za vlak. "To je trebalo učiniti", napisao je na društvenoj mreži Bluesky.
Odmazda u vidu carina i povlačenja američkih proizvoda
Kanadske vlasti nisu ostale pasivne. Najveća kanadska pokrajina, Ontario, najavila je da će američka alkoholna pića biti povučena s polica na neodređeno vrijeme počevši od utorka. Osim toga, Kanada je objavila da će uvesti carine na američku robu u vrijednosti od 155 milijardi kanadskih dolara (oko 105 milijardi američkih dolara). Proizvodi poput povrća, odjeće, sportske opreme i parfema našli su se na udaru, pri čemu su posebno ciljani artikli iz republikanskih država, poput soka od naranče iz Floride.
Trumpova odluka dodatno je zaoštrila odnose između dvije države koje su desetljećima imale stabilno trgovinsko partnerstvo. SAD više nafte uvozi iz Kanade nego iz bilo koje druge zemlje, a Trudeauova vlada nagovijestila je da "sve opcije ostaju na stolu" kada je riječ o daljnjoj trgovinskoj odmazdi.
Kako će se ovaj trgovinski rat razvijati u budućnosti, ostaje neizvjesno, ali jedno je sigurno – reakcija Kanađana pokazala je da nisu spremni šutke prihvatiti ekonomske udare svog južnog susjeda, izvještava BBC.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati