Izvješće o ispitivanju vode - voda se zagađuje još u gradskoj vodovodnoj mreži?
AFERA sa zagađenom vodom u zagrebačkom naselju Vrbani III se nastavlja. Index objavljuje dokumente koji su nastali 15. odnosno 24. rujna, a iz kojih je vidljivo da je voda zagađena još u vodovodnoj mreži za čiju je izgradnju i ispravnost nadležan Grad Zagreb.
Izvješće o ispitivanju, nakon kojega je utvrđeno da voda uzeta na više lokacija nije sukladna uvjetima koji su propisani Pravilnikom o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće iz 2004. godine. u Palinovečkoj 19D, potpisala je dr. med. Nada Brkljačić, načelnica Odjela sanitarne inspekcije pri zagrebačkom Gradskom uredu za zdravstvo, rad, socijalnu zaštitu i branitelje.
Ona je potpisala rezultate ispitivanja uzoraka uzetih iz vodomjernog okna (šahta) na dijelu cijevi prije vodomjera smještenog ispred ulaza vode u zgradu, iz čega proizlazi da je voda zagađena još u vodovodnoj mreži za čiju je izgradnju i ispravnost nadležan Grad. Pogledajte dokument (.jpg)
Na tom su šahtu sanitarni inspektori uzeli dva uzorka vode, najprije je uzet prvi mlaz vode iz vodovodne cijevi, a drugi uzorak uzet je nakon što je voda istjecala dvije minute. Prvi uzorak pokazao je prisutnost mineralnih ulja u količini od 660 µg/l (mikrograma po litri), dok je drugi, nakon dvominutnog istjecanja vode, pokazao koncentraciju od 57 µg/l.
U oba slučaja dipl.ing. Svjetlana Andreis, voditeljica Odjela za ispitivanje voda pri Službi za zdravstvenu ekologiju zagrebačkog Zavoda za javno zdravstvo, dala je mišljenje kako uzorci analizirani na prisutnost mineralnih ulja nisu sukladni Pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće.
Dokument možete pogledati ovdje (.jpg)
Dozvoljena koncentracija mineralnih ulja tek u jednom slučaju
Iz dokumenata je također vidljivo kako su uzorci vode u stambenoj zgradi na broju 19D uzimani na nekoliko različitih lokacija, poput protupožarnog hidranta u podrumu kod šupa, zatim u hidrantima u garaži i na četvrtom katu zgrade, te na još nekoliko drugih lokacija.
Analizom tih uzoraka utvrđena je neispravnost vode u gotovo svim slučajevima, osim u slučaju uzorka uzetog iz kuhinjske slavine u stanu obitelji Miletić na IV. katu gdje je koncentracija mineralnih ulja iznosila 8.4 µg/l., što je unutar dozvoljenih granica.
Međutim, to još uvijek ne znači da je "dozvoljena" koncentracija prisutna baš svaki puta kada članovi obitelji Miletić puste vodu iz kuhinjske slavini.
Uzorci vode uzeti su iz sekundarnih vodomjera stanova obitelji Rendulić, Barić, Gelo, Miletić, Popović, Kosović gdje voda niti u jednom slučaju nije bila sukladna propisanim uvjetima.
Gdje i kako se voda zagađuje?
Ubrzo nakon izbijanja afere sa zagađenom vodom, sumnja je pala na izvođače radova koji su sagradili zgradu u Palinovečkoj 19. Ispitivanjem plastičnih vodovodnih cijevi ugrađenih u vodovodnu mrežu zgrade, utvrđeno je kako voda nije zagađena zbog nekvalitetnih cijevi, već je uzrok zagađenja trebalo potražiti negdje drugdje.
Nekoliko dana kasnije sumnja je pala na gradsku vodovodnu mrežu, a nagađalo se i o grešci pri konstrukciji vodovodne mreže gdje je navodno došlo do miješanja vode za domaćinstva i vode namijenjene opskrbi protupožarnih hidranata.
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić prije dva tjedna pojavio se na vodocrpilištu koje vodom opskrbljuje naselje Vrbani III, te je popio nekoliko čaša vode kako bi pokazao da je voda koja ide prema naselju čista i zdrava za piće.
Međutim, dosadašnja izvješća o sanitarnom pregledu ukazuju na to da se voda od vodocrpilišta do korisnika u Palinovečkoj ulici negdje očito zagađuje, a na nadležnim službama je da utvrde gdje se to i zbog čega događa.
Šuplje cijevi i zagađenje
U cijeloj priči sa zagađenom vodom zanimljiv je podatak kako u gradu Zagrebu godišnje nestaje oko 40 posto vode koju grad troši. To znači da od količine vode koja prođe kroz gradski vodovodni sustav, oko 40 posto nije naplaćeno tj. smatra se gubitkom.
Poznato je da u gradu postoje ilegalni potrošači koji prema nekim procjenama uzrokuju gubitak od desetak posto, međutim ostalih 30 posto vode nestaje uglavnom zbog dotrajalosti vodovodnih cijevi od kojih su neke u starijim dijelovima Zagreba izgrađene još davne 1878. godine.
S obzirom da voda curi iz dotrajalih i šupljih cijevi postoji mogućnost da se kroz iste takve cijevi i zagađuje. Je li to slučaj s vodom na Vrbanima III teško je reći, s obzirom da je u pitanju noviji vodovodni sustav koji još uvijek ne bi smio biti šupalj.
Čekamo komentar nadležnih o spomenutoj dokumentaciji
Za komentar spomenutog izvješća zamolili smo pročelnika Gradskog ureda za prostorno uređenje, zaštitu okoliša, izgradnju Grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet Davora Jelavića koji nas je uputio na pročelnika Gradskog ureda za zdravstvo, rad, socijalnu zaštitu i branitelje Zvonimira Šostara.
Šostarova tajnica pak kazala je kako se pročelnik nalazi na sastanku te nas je uputila na Josipa Krajinu iz Službe za odnose s javnošću zagrebačkog gradskog poglavarstva, gdje su tražili da im naš upit o rezultatima izvješća dostavimo pismenim putem.
Također nam je obećano da će odgovor na upit biti poslan čim nadležni u Poglavarstvu odgovore na njega, a tada će isti biti objavljen i na stranicama Indexa.
Šostar je nakon kolegija novinarima kratko izjavio kako će u petak izvijestiti javnost što je uzrok onečišćenja vode u Vrbanima III.
Još uvijek ostaje neodgovoreno pitanje zašto su gradske vlasti koje su znale za onečišćenje vode prije godinu dana, čekale toliko dugo da obavijeste stanare da je voda neispravna, te da krenu rješavati problem tek prije nekoliko mjeseci.
I.K.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati