Sastanak Iranaca i Rusa u Moskvi, sve ima veze s Ukrajinom? "Nešto se kuha"

POSJET iranskog ministra vanjskih poslova Moskvi možda ima više veze s ratom u Ukrajini nego što se na prvi pogled čini, piše Sky News. Riječima jednog europskog diplomata koji je pratio razgovore: "Nešto se kuha."
Abbas Araghchi, posebni izaslanik Irana i pregovarač o nuklearnom programu, boravio je jučer u Moskvi kako bi Kremlj informirao o tijeku pregovora između Teherana i administracije Donalda Trumpa, koji se nastavljaju danas u Rimu.
Tijekom posjeta Araghchi je predao osobno pismo ruskome predsjedniku Vladimiru Putinu, koje mu je poslao iranski vrhovni vođa. Sastao se i s ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom, koji je poručio da je "Rusija spremna pomoći, posredovati i odigrati bilo kakvu ulogu koja može koristiti Iranu i SAD-u."
Sličnost s američkom diplomacijom prema Rusiji
Ovaj diplomatski posjet snažno podsjeća na prošlotjedni nastup američkog izaslanika Stevea Witkoffa, koji je nakon sastanka s Putinom u Sankt-Peterburgu (službeno zbog Ukrajine) odmah otputovao u Oman kako bi predvodio američku delegaciju u prvom krugu pregovora s Iranom, navodi Sky News.
Za Rusiju to predstavlja stratešku priliku da stekne dodatnu pregovaračku snagu, i to upravo prema Washingtonu - na temu Ukrajine.
Transakcijska logika američkog pristupa
Moskva i Teheran posljednjih su godina znatno produbili suradnju, posebno nakon izbijanja rata u Ukrajini. No istodobno, Rusija nastoji zadržati kanale prema Bijeloj kući otvorenima, kako bi utjecala na ishod mirovnih pregovora.
Ako Rusija uspije posredovati u postizanju dogovora o iranskom nuklearnom programu, time bi učinila veliku uslugu Trumpovoj administraciji i to baš u trenutku kada SAD vodi paralelne pregovore o prekidu vatre u Ukrajini.
"Ako Rusija može pomoći SAD-u s Iranom, mogla bi zauzvrat dobiti popust u Ukrajini," zaključuje reporter Sky Newsa. "Trump je predsjednik koji funkcionira po principu ti meni - ja tebi. To bi sigurno pomoglo."
Širi geopolitički kontekst
Radi se o ideji koja nije nova. I Iran i Rusija nalaze se pod opsežnim sankcijama, obje zemlje nastoje osnažiti svoju međunarodnu pregovaračku poziciju te obje žele imati ulogu geopolitičkog suparnika Zapada. Pregovori u Rimu, Moskvi i Omanu mogli bi poslužiti upravo toj svrsi - uspostavi "diplomatske zamjene" u kojoj bi se više kriznih žarišta povezalo kroz koordinirane ustupke.
Hoće li Rusija doista iskoristiti pregovore o Iranu kako bi osigurala bolju poziciju u Ukrajini, ostaje za vidjeti. No jedno je sigurno - u ovoj fazi rata svaka diplomatska poluga postaje dragocjena.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati