Hrvatska po mjeri HDZ-a: U godinu dana potjerali su vrhunske stručnjake - Paladina, Đikića i Bahtijarevića
Foto: Hina, Index
DA Hrvatskoj ne trebaju stručnjaci pokazao je najnoviji slučaj poznatog hrvatskog neurokirurga Josipa Paladina, kojemu bolnica Rebro ne želi produžiti ugovor. Mjesec dana prije toga javnost je doznala da s čela Dječje bolnice u Klaićevoj odlazi dr. Zoran Bahtijarević, dok je prije godinu dana javnost šokirao odlazak vrhunskog znanstvenika Ivana Đikića iz Hrvatske.
>>"ZBOGOM" Ivan Đikić zbog Andreja Plenkovića napušta Hrvatsku
>>Pričali smo s ravnateljem koji je napravio velike stvari za Klaićevu. Kujundžić ga je smijenio
>>Bolnica Rebro odbila produžiti ugovor poznatom neurokirurgu Josipu Paladinu
U samo godini dana Hrvatska se tako odrekla trojice vrhunskih stručnjaka koji su postizali izvrsne rezultate na svom poslu te im pokazala da joj nisu potrebni, dok se istovremeno zapošljavaju politički podobnici upitnih kvaliteta.
Prof. Paladino jedan je od simbola Rebra, na kojem je proveo punih 40 godina operirajući svoje pacijente. Nakon što je prije godinu i pol ispunio uvjete za mirovinu, nastavio je raditi na šestomjesečnim ugovorima koje mu Rebro više ne želi produžiti, iako on i dalje želi raditi i pomagati pacijentima.
Godišnje operirao 400 pacijenata za plaću od 4500 kuna
Ovaj vrsni neurokirurg, potvrdila je njegova supruga Zrinka Paladino, službeno je bio zaposlen na četiri sata, a zapravo je radio i deset sati dnevno za plaću od oko 4500 kuna. Godišnje je, napisala je njegova supruga na Facebooku, operirao u prosjeku 400 pacijenata.
No Rebro na čelu s Antom Ćorušićem mu nije željelo produžiti ugovor. Podsjetimo, Ćorušić je nesuđeni HDZ-ov ministar, po struci ginekolog koji je postao ravnatelj KBC-a Zagreb na prvoj sjednici Karamarkove vlade 28. 1. 2016. godine. Dok nije postao ravnatelj najveće bolnice u Hrvatskoj, vodio je HDZ-ov odbor za zdravstvo i figurirao kao sigurni budući ministar zdravstva. No Most je tada stavio veto na Ćorušića pa se morao zadovoljiti ovom pozicijom.
Unatoč izvrsnim rezultatima otkako je na čelu bolnice, dosadašnji ravnatelj Klinike za dječje bolesti u Klaićevoj, dr. Zoran Bahtijarević, odlazi s te pozicije. Prema važećem Statutu klinike ne zadovoljava uvjete za ravnatelja jer nema status docenta ili profesora, a Ministarstvo zdravstva nije odobrilo zatražene izmjene Statuta kako bi se Bahtijarević mogao javiti na natječaj.
Bahtijarević jedini napravio za djecu oboljelu raka ono što nitko prije nije
Pod njegovom rukom obnovljeni su onkološki odjel te drugi i treći kat bolnice. Nabavljena su dva nova digitalna rendgena, opremljena je nova operacijska dvorana, uveden je odjel podrške pacijentima, zaposlenicima i pacijentima omogućena je psihološka pomoć, u cijeloj bolnici pacijentima je dostupan besplatan WiFI, a djeca se na hodnicima mogu igrati na ugrađenim igračkama.
Ono što je najvažnije, roditeljima je omogućen ostanak uz svoju djecu u bolnici, a na raspolaganju imamo sklopive fotelje, tuševe, televizije u sobama.
Usto, doktor Bahtijarević često je u vizitama po odjelima, razgovara s roditeljima koji su i sami naveli kako ih dr. Bahtijarević tješi te im je uvijek na usluzi. No unatoč svojim uspjesima, odlazi s dužnosti ravnatelja i to zbog formalnosti.
Ministar zdravstva Milan Kujundžić prokomentirao je peticiju roditelja djece koji su tražili da Bahtijarević ostane na čelu bolnice, rekavši kako se pri odabiru ravnatelja neke ustanove trebaju poštovati propisi, odnosno statut bolnice. Index je pitao ministra Kujundžića je li vidio rezultate poslovanja Klaićeve, na što nam je odgovorio: "Vidio sam i jako su dobri rezultati", kazao je ministar. No to očito nije kriterij za ostanak na toj poziciji.
Đikić napustio Hrvatsku radi splitskog rektora i premijera
Poznati i cijenjeni hrvatski znanstvenik Ivan Đikić prije nešto više od godinu dana poslao je otvoreno pismo premijeru Andreju Plenkoviću, ali i cjelokupnoj javnosti u kojemu poručuje kako napušta Hrvatsku, ali će nastaviti borbu protiv plagiranja. Za svoj odlazak optužio je splitskog rektora i premijera Plenkovića.
"Prošli tjedan primio sam e-mail rektorice Goethe Sveučilišta u Frankfurtu na Majni, prof. dr. Birgitte Wolff, kojim me obavještava o značajnim ulaganjima i razvoju projekata na tom Sveučilištu. U svom e-mailu ističe da će napraviti sve moguće da me zadrži u Frankfurtu kako ne bih prešao na novu poziciju u Kaliforniji.
U isto vrijeme jedan Hrvat me prijavio tom istom Sveučilištu tvrdeći da činim nečasna djela i nanosim štetu javnim radom u Hrvatskoj. Goethe Sveučilište je prijavu razmotrilo i brzo odbacilo kao neutemeljenu. Situacija je drukčija u Hrvatskoj.
Nakon 15 godina profesorskog rada na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Splitu, gdje sam vodio Laboratorij za istraživanje tumora i predavao studentima medicine, tome je došao kraj. Danas sam napustio mjesto sveučilišnog profesora u Splitu i zaključao vrata svog laboratorija.
Uskoro ću svoje znanstvene projekte započete u Splitu dalje razvijati u inozemstvu. Mogu samo reći: 'Zbogom Hrvatska, hvala Vam dragi studenti, kolege profesori i znanstvenici. Bila je čast raditi zajedno s Vama i objavljivati u vrhunskim svjetskim časopisima.
Moja odluka nije donesena na brzinu, već promišljeno i analitički. Odluka je direktna posljedica djelovanja rektora Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Šimuna Anđelinovića i premijera Vlade RH gospodina mr. sc. Andreja Plenkovića. Razlog napuštanja Sveučilišta u Splitu je rektor Anđelinović, koji je izjavio 'Svi smo mi u sukobu interesa', te je javno tvrdio da sam i ja u sukobu interesa radeći na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Splitu. Uputio sam dopis dekanu Medicinskog fakulteta (Dokument 1) s molbom da se očituje o tim ozbiljnim optužbama.
Dekan mi je u osobnom razgovoru rekao da on i Fakultetsko vijeće tvrde da ne postoji nikakav sukob interesa i da je moj rad na Medicinskom fakultetu uistinu primjer vrhunskog profesionalizma i volonterskog rada za studente. Međutim, vjerojatno zbog straha da će se Rektor osvetiti cijelom fakultetu te da će svi djelatnici patiti, taj javni i pravovremeni odgovor dekana je nažalost izostao.
Stoga sam došao do odluke da je nemoguće raditi na Sveučilištu na kojem Rektor bez ikakvih posljedica neargumentirano napada profesora i lažno ga optužuje, a fakultet koji direktno ima koristi od rada profesora, nema hrabrosti javno stati u njegovu obranu. Osjećaj straha guši slobodu svakog pojedinca i dokle god strah u akademskoj zajednici bude dominantan rektor Anđelinović i osobe poput njega će i dalje ušutkavati i protjerivati znanstvenike s kojima se ne slažu", navodi Đikić u pismu.
"Odlazim i zbog Plenkovića"
"Osoba koja je dodatno uzrokovala moj znanstveni odlazak iz Hrvatske jest premijer Vlade RH, gospodin Andrej Plenković, koji me je javno i nekorektno napao u Saboru. On se javnosti predstavio kao moćni branitelj plagiranja, koji ne želi kritički pročitati činjenice i dokumente. Slučaj Barišić trebalo je riješiti prije na temelju priloženih činjenica i službenih odluka Odbora za etiku, te kao takav nije trebao biti tema neprimjerene rasprave u Saboru. U svom izljevu nadmoći nad oporbom u Saboru premijer Plenković izrijekom napada znanost, znanstvenike i Odbor za etiku u znanosti. Pri tome se gospodin Plenković služio brojnim neistinama. Njegove izjave o meni osobno su me povrijedile i zamolio sam ga da ih javno povuče. To nije učinio, te svojom šutnjom premijer Plenković šalje meni i građanima Hrvatske jasnu poruku da ništa nije vrijedno njegove pažnje osim njegovog interesa.
Od izbijanja afere Barišić izložen sam napadima vrlo sumnjivih ljudi, koji se nazivaju neprijateljskom emigracijom, žive u prošlosti i citiraju pozdrav 'Za Dom spremni'. S tim činjenicama je i sam premijer Plenković upoznat. Bojim se da neistine iznesene u Saboru i šutnja premijera Plenkovića daju poticaj tima i takvima da me još bezočnije i opasnije napadaju.
Gospodin Plenković je kao premijer Vlade RH, zbog neistina iznesenih u hrvatskom Saboru na sjednici održanoj 09.02.2017, uspio mene znanstvenika 'izbaciti' iz Hrvatske, odnosno kako se sam premijer izrazio, EKSTERNALIZIRATI preko Atlantika", napisao je između ostalog znanstvenik Đikić.