Hrvatska uz Srbiju i Sloveniju u samom svjetskom vrhu kad je riječ o pravu na pristup informacijama
Screenshot: rti-rating.org
VELIKO istraživanje provedeno od strane Europskog društva za prava na pritup informacijama i Centra za pravo i demokraciju, a koje pokriva većinu svjetskih zemalja pokazalo je da Hrvatska vrlo visoko kotira kad je u pitanju pravo na pristup informacijama.
Globalni program za praćenje prava na pristup informacijama komparativno uspoređuje snagu pravnih okvira, odnosno zakona, kad je u pitanju pravo na pristup informacijama u zemljama diljem svijeta. Ova metodologija koristi 61 indikator, za svaki indikator zemlja dobiva bodove, a ukupni broj bodova iznosi 150. Indikatori su podijeljeni u sedam različitih kategorija: Pravo na pristup, opseg, procedure pri zahtijevanju, iznimke i odbijanja, žalbe, sankcije i zaštita te promotivne mjere.
Hrvatska se prema ovom istraživanju smjestila na visokom četvrtom mjestu s prikupljenih 126 bodova, odmah ispod Srbije, Slovenije i Indije. Susjedna Srbija, kao vodeća zemlja ovog istraživanja, skupila je 135 bodova, dok je Slovenija na 129.
Hrvatska je velik broj bodova dobila u svih sedam kategorija. Tako je u prvoj kategoriji koja se odnosi na pravo na pristup informacijama od maksimalnih šest dobila pet bodova. Kao glavni argument tu se navodi činjenica što se pravo na pristup informacijama nalazi i u Ustavu Republike Hrvatske, a prema ovom istraživanju i hrvatski zakoni po tom su pitanju u skladu s Ustavom.
Maksimalnih 30 bodova Hrvatska je dobila i kad je u pitanju opseg pristupa. Tu Hrvatska, smatra ovo istraživanje, stoji odlično jer pravo na pristup ima široka populaciju u koju su uključeni i ljudi koji nemaju status državljana Republike Hrvatske. I u ostalim rubrikama koje su se ocjenjivale Hrvatska ima prilično visoke ocjene dok se polovičan rezultat bilježi tek u sedmoj sekciji koja se odnosi na promotivne mjere. Tu je Hrvatska dobila devet bodova od maksimalnih 16 što je vjerojatno stajalo ponekog mjesta na ljestvici.
Među pet najlošije rangiranih zemalja po ovom pitanju smejstile su se redom Austrija, Lihtenštajn, Tadžikistan, Njemačka i Jordan.
Cijelo istraživanje možete pogledati ovdje.