Anketa: 42% multinacionalnih tvrtki želi seliti proizvodnju u prijateljske zemlje
VIŠE od 40 posto multinacionalnih tvrtki očekuje da će u idućim godinama preseliti proizvodnju u politički prijateljske zemlje, a najviše ih brine rizik vezan uz Kinu, pokazali su rezultati istraživanja Europske središnje banke (ECB). Tvrtke sve više razmatraju preseljenje proizvodnih lokacija nakon što su pandemija i ruski rat u Ukrajini poremetili lance vrijednosti, no malo je empirijskih dokaza o masovnoj selidbi, primjećuje Reuters.
Tražeći potvrdu na terenu, ECB je proveo anketu u 65 vrlo velikih tvrtki s globalnim utjecajem i utvrdio da gotovo polovina njih želi proizvoditi bliže mjestu prodaje. Njih 42 posto želi preseliti proizvodnju u prijateljske zemlje, odnosno u one u kojima se osjećaju dobrodošlo.
Kina predstavlja pojačan rizik?
"Među zemljama koje predstavljaju ili bi mogle predstavljati rizik za opskrbne lance u njihovim sektorima dvije trećine ispitanika navelo je Kinu", objavio je ECB u Ekonomskom biltenu. Više od polovine tih tvrtki nabavlja ključne materijale u samo jednoj zemlji ili u maloj skupini zemalja, a gotovo sve navode da je ta nabava sada izložena povećanom riziku.
Velika većina sudionika ankete nabavlja te materijale u Kini ili u skupini zemalja, uključujući Kinu, a sve su se složile da takva nabava uključuje pojačan rizik, dodaje ECB. Kompanije već nekoliko godina nastoje približiti proizvodnju mjestu potrošnje, dok je selidba u prijateljske zemlje novi fenomen, pa tako samo 11 posto njih navodi da je tu strategiju već provodilo u posljednjih pet godina.
Moguća inflacija
Europska unija vjerojatno će biti gubitnik i u takvom proizvodnom preslagivanju budući da su tvrtke "emigranti" i dalje u većini u odnosu na tvrtke "povratnike", što bi moglo značajno utjecati na zapošljavanje.
Njihova migracija mogla bi potaknuti inflaciju, uz procjenu gotovo polovine anketiranih tvrtki da će premještanje proizvodnje bliže mjestu prodaje dovesti do poskupljenja, navodi se u Ekonomskom biltenu ECB-a.