Dolar ojačao
NA AZIJSKIM su burzama indeksi porasli, ponajviše na kineskim tržištima, što se uglavnom zahvaljuje korekciji cijena dionica nakon oštrog pada prethodnih dana, dok je američki dolar ojačao. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 2,7 posto.
Pritom su cijene dionica u Južnoj Koreji, Australiji, Šangaju i Hong Kongu porasle između 0,5 i 6,7 posto. Japanski Nikkei indeks pao je, pak, 1,8 posto.
Najviše je, gotovo 7 posto, skočio hongkonški Hang Seng indeks, što se ponajviše zahvaljuje snažnom rastu cijena dionica tehnoloških divova, kao što su Alibaba i Tencent, nakon što su tjednima bile pod pritiskom.
Iz istog razloga porasle su i cijene dionica u Šangaju, što je pozitivno utjecalo i na većinu ostalih burzi u regiji. Međutim, gospodarska situacija nije se nimalo promijenila. Jutros je australska središnja banka smanjila procjene rasta gospodarstva i poručila da će morati dodatno povećati kamate stope kako bi suzbila inflaciju.
Jučer je, pak, britanska središnja banka povećala kamate za agresivnih 0,75 postotnih bodova, što nije zabilježeno još od 1989. godine, i upozorila da bi se recesija mogla protegnuti. I u SAD-u se očekuje daljnje povećanje kamata, čak i više nego što se očekivalo, pa su na Wall Streetu jučer cijene dionica pale četvrti dan zaredom. Dow Jones oslabio je 0,46 posto, dok je S&P 500 skliznuo 1,06, a Nasdaq indeks 1,73 posto.
Fed agresivno povećao kamatne stope
Tržište se još nije smirilo nakon što je Fed u srijedu, četvrtu sjednicu zaredom, povećao ključne kamatne stope za agresivnih 0,75 postotnih bodova, u raspon od 3,75 do 4 posto, najvišu razinu od početka 2008. godine. Poruke središnje banke da bi se ubuduće tempo povećanja cijene novca mogao usporiti nisu ohrabrile ulagače jer bi kamate mogle dosegnuti više razine nego što se očekivalo.
Predsjednik Feda Jerome Powell kazao je da bi na jednoj od idućih sjednica mogla započeti rasprava o usporavanju tempa povećanja kamata, ali da je još prerano za to. "Preostaje nam još posla, a podaci objavljeni od naše prethodne sjednice sugeriraju da će konačna razina kamatnih stopa biti viša nego što se ranije očekivalo", rekao je.
Jasno je da će Fed uskoro usporiti tempo povećanja kamata, no na tržištu novca sada se procjenjuje da bi ključne kamate mogle dosegnuti barem 5 posto, dok se dosad očekivalo da će na vrhuncu ciklusa iznositi između 4,50 i 4,75 posto.
Niz posljednjih izvješća s tržišta rada pokazuje da je to tržište i dalje snažno, pa bi Fed trebao nastaviti zaoštravati monetarnu politiku. Rast zaposlenosti i plaća, naime, podržava rast potrošnje, a to podržava inflaciju.
U petak će biti objavljeni službeni podaci o zapošljavanju u SAD-u u listopadu, koji bi mogli znatno utjecati na smjer tržišta. Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je broj zaposlenih porastao za 200.000.
Dolar ojačao, cijene nafte porasle
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla drugi dan zaredom. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 112,70 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 111,88 bodova. Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 147,25 na 148,15 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 0,9775 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 0,9830 dolara. Cijene su nafte, pak, nadoknadile jučerašnje gubitke. Cijena barela na londonskom tržištu porasla je 1,48 posto, na 96,05 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1,70 posto, na 89,65 dolara.