Čovjek ipak nije odgovoran za izumiranje mamuta?
VUNASTI mamut (Mammuthus primigenius) vrsta je koja je izumrla prije 12,000 godina. Dosada su znanstvenici vjerovali kako su ih ljudska plemena istrijebila lovom, no posljednja otkrića osporavaju tu teoriju.
Naime, moguće je da je udar kometa ili tuberkuloza pomogao u izumiranju američkih mastodonta (Mammut americanum), daljnjih rođaka mamuta, javlja Cell Press.
Analiza DNA iz kostiju, zubiju i kljova vunastih mamuta otkrila je da izumiranje ovih divova nije bilo iznenadno, krajem ledenog doba, već je trajalo desetke tisuća godina, u kojem se razdoblju progresivno smanjivala njihova genetska raznovrsnost", rekao je dr. Ian Barnes sa Sveučilišta Royal Holloway u Londonu.
U istraživanju je analizirano 96 uzoraka mamuta, najčešće pronađenih prilikom traženja zlata na Aljasci i paleontoloških iskopavanja u Sibiru i Europi.
Kada su obradili podatke, znanstvenici su došli do zaključka kako je broj mamuta bio konstantan posljednjih 70,000 godina njihova postojanja. Ipak, povremeni padovi populacije doveli su do postupnih smanjivanja genetske raznolikosti.
Otkriveno je da su se sibirski mamuti proširili s ograničenog teritorija prije nekih 60,000 godina. Također su pronađene dvije različite genetske grupe, što daje naslutiti da su se mamuti razvijali neovisno u izolaciji te se tek naknadno ujedinili u jednu populaciju.
Podaci ukazuju da je prije najmanje 40,000 godina jedna grupa izumrla, što je mogao biti ključni okidač kasnijeg izumiranja čitave vrste.
Foto:Wikipedia

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati