Rastu cijene nafte, Europa bi zbog sankcija Rusiji mogla imati problema s dizelom

CIJENE nafte porasle su na međunarodnim tržištima iznad 70 dolara, uz nagađanja ulagača da bi nove sankcije Rusiji mogle omesti opskrbu Europe dizelom.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 93 centa nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 70,45 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u plusu od jednog dolara.
Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po jedan dolar višoj cijeni, od 68,54 dolara. Jučer je zaključila trgovanje u plusu od 1,16 dolara.
Novi paket sankcija Rusiji
Trgovce su jučer zabrinuli napadi proiranskih milicija na naftna postrojenja u iračkom Kurdistanu. Proizvodnja nafte u tom dijelu Iraka otprilike je prepolovljena, na oko 140 tisuća do 150 tisuća barela dnevno, zbog napada dronovima koji su oštetili infrastrukturu, rekla su dva dužnosnika za energetiku.
Tržišta su shvatila da je opskrba ranjiva na napade u kojima se koristi jednostavna tehnologija, objasnio je Andrew Lipow iz Lipow Oil Associatesa.
Pozornost trgovaca zaokupilo novi europski paket sankcija Rusiji. Čelnici članica EU-a postigli su dogovor o mjerama koje uključuju i spuštanje cjenovnog limita za rusku naftu.
Osiguravatelji i prijevoznici neće više smjeti servisirati ruske barele čija cijena prekoračuje pomični limit, postavljen 15 posto ispod tržišnog prosjeka.
Spušten limit za cijenu ruske nafte
Nove europske sankcije spustit će cjenovni limit za rusku naftu na 47,6 dolara, rekli su diplomati za Reuters. EU više neće uvoziti ni proizvode od ruske nafte, iako zabrana neće obuhvaćati Norvešku, Britaniju, SAD, Kanadu i Švicarsku, dodali su.
Sankcije EU-a obuhvaćaju, po navodima predstavnice za vanjsku politiku Kaje Kallas na X-u, i najveću rafineriju ruskog Rosnefta u Indiji.
EU je od početka godine iz Indije i Turske uvezao oko 479 tisuća barela goriva dnevno, većinom teškog i lakog dizela, kerozina i mazuta, pokazuju podaci tvrtke Kpler. Indija je najveći uvoznik ruske nafte, a Turska zauzima treće mjesto na ljestvici uvoznika, prema Kplerovim podacima.
Danas je dizel s niskim udjelom sumpora u terminskim ugovorima na londonskom tržištu bio za čak 27,70 dolara skuplji od nafte. Razlika u cijeni uvećana je za čak 3,50 dolara, najviše od veljače prošle godine.
SAD nije podržao europski paket sankcija
Poskupljenje signalizira strahovanja tržišta da će Europa ostati bez dizela koji je nabavljala u Indiji, objašnjava Janiv Shah iz Rystad Energyja.
SAD nije podržao novi europski paket sankcija pa bi njihova provedba trebala ostaviti brojne 'rupe'.
"Utjecaj sniženog cjenovnog limita i sankcija za tankere bit će po našoj ocjeni ograničen. Cijene dizela u Europi mogle bi malo porasti zbog većih problema u logistici i transportu (...), ali utjecaj na trgovinu trebali bi ograničiti izazovi u provedbi mjera", rekao je Aldo Spanier iz BNP Paribasa.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u četvrtak stajao 69,94 dolara, otprilike kao i dan ranije.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati