"Cijena od 265 kuna po dionici T-HT-a stimulativna i svakako poziva na trgovinu"
NAKON što je na današnjoj izvanrednoj sjednici Vlada odlučila kako će se dionice Hrvatskog Telekoma (T-HT) prodavati po cijeni od 265 kuna po dionici, a dionički paketi srezati za više od 50 posto, za komentar same prodaje dionica te predviđanje budućeg rasta njihove cijene, upitali smo dvojicu uglednih ekonomskih analitičara - Branimira Lokina i Žarka Primorca.
> Dionice T-HT-a po cijeni od 265 kuna; Prosječna veličina paketa 15.100 kuna
Obojica se slažu kako nekog ekstremnog rasta cijene nakon što 5. listopada dionice budu ponuđene na burzi neće biti, kako će sam početak prodaje dovesti do "zagušenja" na burzi te da prodaja dionica građanima neće imati utjecaja na daljnje poslovanje T-HT-a.
Dr. Žarko Primorac: Cijena dionica je stimulativna i svakako poziva na trgovinu
Nezavisni ekonomski analitičar dr. Žarko Primorac je u razgovoru za Index rekao kako smatra da je cijena od 265 kuna po dionici T-HT-a "stimulativna i svakako poziva na trgovinu", a kako bi do razočaranja građana mogla dovesti samo veličina paketa.
Prema njegovom mišljenju, u cjelini građani neće biti na gubitku, unatoč činjenici da su mnogi od njih dizali nenamjenske kredite kako bi mogli upisati maksimalni paket u iznosu od 38 tisuća kuna, jer bi dobit od dionica te gubitke trebala pokriti. No, i on je ponovio kako se "građani nisu ni trebali dovoditi u tu situaciju".
Što se tiče dileme - prodati dionice odmah ili nakon nekog vremena, dr. Primorac je rekao kako vjerojatno neće biti velike ponude prvih dana, jer mnogi građani neće biti u situaciji da trguju. Naime, neki još neće imati PIN-ove potrebne za trgovinu, a i broj brokera u Hrvatskoj nije dostatan da odjednom pokrije ovoliku navalu građana.
Stoga dr. Primorac predviđa kako će u prvih 10 do 15 dana cijena dionica rasti, potom se stabilizirati, a onda polako početi opadati. Londonska burza tu će imati ulogu "pokretanja živosti na tržištu".
Prodaja dionica građanima, prema riječima dr. Primorca, neće imati velikog utjecaja na daljnje poslovanje T-HT-a, jer će ionako većina građana dionice ubrzo prodati, dok će samo mali broj građana ostati vlasnik. "To će dovesti do stabilizacije vlasničke strukture, a većinski vlasnik T-HT-a Deutsche Telekom će kupovinom dionica na burzi samo povećati svoj udio", rekao je.
Branimir Lokin: "Ovo je veliko razočaranje i veliki šok"
Ekonomski analitičar Branimir Lokin smatra kako je cijena dionica koju je Vlada odredila kompromisna. U razgovoru za Index je rekao kako je on računao da će ta cijena biti "više prema gornjoj granici, nego prema donjoj" te da se rezanjem paketa dosta izgubilo i da je to "sve pogodilo".
"Uložio sam i ja i svi moji", rekao je gospodin Lokin ne krijući i osobno razočaranje ovim drastičnim rezanjem paketa: "Ovo je veliko razočaranje i veliki šok. Rezanjem paketa je samo trgovanje dionicama T-HT-a izgubilo draž, izgubila se atraktivnost."
Prema njegovim riječima, građani koji su dizali kredite neće biti na velikom gubitku, no do nekih gubitaka bi ipak moglo doći. Zbog malog broja brokera, a enormno velikog broja građana koji su kupili dionice, doći će do zagušenja, pa ih neće svi uspjeti prodati u željenom trenutku.
Kada je riječ o rastu cijene dionica, gospodin Lokin smatra da bi cijena dionica odmah mogla skočiti na 320 kuna po dionici, a u sljedećih se šest mjeseci stabilizirati na razini od 350 kuna po dionici.
Utjecaja na poslovanje T-HT-a prema njegovim riječima neće biti, jer ipak je ovdje riječ o državnom prihodu, a ne prihodu T-HT-a. "Ipak, sve ovisi o tome kako će reagirati veliki investitori. Uvijek može doći do iznenađenja", rekao je.
Što se tiče budućih javnih ponuda dionica Veterine, Atlantic Grupe i Optima Telekoma, Lokin smatra da će interes građana biti znatno manji, dok će se javiti veći broj institucionalnih ulagača.
I.M.
Foto: H.P.;I.L.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati