Božo Kovačević: Putin drugi put donosi pogrešnu stratešku odluku

VANJSKOPOLITIČKI analitičar i bivši hrvatski veleposlanik u Rusiji Božo Kovačević komentirao je za N1 intenziviranje borbi u Ukrajini.
"Panično inzistiranje Ukrajine i koalicije voljnih na prekidu vatre Putin očito tumači kao znak slabosti i zbog toga je intenzivirao ratna djelovanja", rekao je. Smatra da Putin preuzima veliki rizik ispitujući granice Trumpova strpljenja.
"Putin se ponaša kao da on Trumpu može postavljati uvjete"
"Trump je Rusiji dao više nego velikodušan prijedlog što se tiče Ukrajine. Taj prijedlog kao da je sročila sama Rusija: da Krim bude dio Rusije, da okupirana područja ostanu pod ruskom kontrolom i da Ukrajina ne smije u NATO", istaknuo je.
"Mogući mirovni sporazum o Ukrajini Putin zapravo tretira kao posljedicu prethodno dogovorene normalizacije odnosa između Rusije i SAD-a. Trump mu je ponudio normalizaciju odnosa i taj mirovni sporazum, a Putin se ponaša kao da on Trumpu može postavljati uvjete", dodao je.
Uvjeren je da je Putinovo nastojanje da Rusiji povrati utjecaj kakav je u sustavu međunarodnih odnosa imao Sovjetski Savez preambiciozno.
"Ako mu Trump u tome pokuša izaći u susret, mislim da će to izazvati žestoko protivljenje u SAD-u. Također mislim da se Putin u ovom trenutku ponaša nerazumno i da već drugi put donosi pogrešnu stratešku odluku", kazao je.
"Prvi put donio ju je kada je odlučio pokrenuti invaziju na Ukrajinu, a drugi put sada kada misli da on može određivati uvjete pod kojima će Rusija i SAD normalizirati odnose i pod kojima će Ukrajina kapitulirati", nastavio je.
"Ukrajina ne može istjerati rusku vojsku sa svojeg teritorija"
Tvrdi da Rusija trenutačno napreduje u Ukrajini, ali užasno sporo te uz užasno visoku cijenu u ljudstvu i vojnoj tehnici. Ističe da se sada u Ukrajini događa rat visokog intenziteta.
"Ako SAD odustane od mirovnog prijedloga, otvaraju se nove mogućnosti, u prvom redu ukidanje dosadašnjih ograničenja u pogledu opskrbe ukrajinske vojske, ali i ukidanje ograničenja na moguće načine uporabe tog oružja", rekao je.
"Ukrajina ne može istjerati rusku vojsku sa svojeg teritorija, ali može uz pomoć Zapada, ponajprije SAD-a, intenzivnije gađati ciljeve u unutrašnjosti ruskog teritorija. Ako se to dogodi, bit će jasno da se u Ukrajini ne vodi specijalna vojna operacija nego pravi rat i na području Ruske federacije u kojemu Rusija ne pobjeđuje. To je rizik koji Putin preuzima", objasnio je.
"Ukrajinska diplomacija postigla je neočekivane uspjehe"
Iako mnogi vjeruju da Putin želi dobiti na vremenu i poboljšati poziciju prije pregovora, Kovačević upozorava da bi SAD mogao odustati od svojeg mirovnog prijedloga, što bi donijelo povećan rizik od širenja rata u dubinu ruskog teritorija.
"A to je onda povezano i s rizicima izbijanja političke krize u Rusiji i moguće smjene vlasti", uvjeren je. Odgovorio je i na pitanje je li Ukrajina dobitnik trenutačnog razvoja događaja jer se pokazuje diplomatski kooperativnijom.
"Apsolutno. Nakon onog dramatičnog susreta Trumpa i Volodimira Zelenskog u Washingtonu činilo se da je taj odnos nepovratno narušen. Ali ukrajinska diplomacija uspjela je isposlovati povoljniju verziju ugovora o ukrajinskim mineralima i na koncu je Trump pristao ponovno razgovarati sa Zelenskim. Po meni, to su neočekivani uspjesi ukrajinske diplomacije", zaključio je.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati