Botulin djelotvoran protiv kroničnih bolova
VRLO snažan otrov botulin u kombinaciji s proteinom iz koralja znatno smanjuje kroničnu bol, čak i bolje od morfina, tvrde britanski znanstvenici u stručnom časopisu New Scientist.
Toksin iz bakterije Clostridium botulinum, koji inače remeti prenošenje impulsa u živčanim spojevima, danas se koristi za uklanjanje bora, a znanstvenici iz Centra za primijenjenu mikrobiologiju i istraživanja u Salisburyju utvrdili su i druga područja njegova djelovanja.
Spojen s proteinom iz koralja, botulin prianja uz površinu neurona za bol.
Djelovanje tog proteina znatno nadmašuje djelovanje uobičajenih sredstava za ublažavanje boli kao što je primjerice morfin. I dok morfin ublažava bol samo četiri sata, učinak izmijenjenog botulina osjeća se čak i nakon devet dana.
U normalnim okolnostima izmijenjeni botulin sprječava oslobađanje određenih neurona tzv. neurotransmitera, koji mišićima prenose naredbu za stezanje. U kombinaciji s koraljnim proteinom otrov koči točno određene neurone za bol pa živčane stanice ostaju pošteđene.
Tako izmijenjeni botulin mogao bi biti zanimljiv za ublažavanje kronične boli kod pacijenata oboljelih od raka, a znanstvenici pripremaju studiju u kojoj će se toksin testirati kao sredstvo za ublažavanje boli.
(Hina) kt dgk

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati