Beroš o štrajku u zdravstvu: Apeliram da prevlada razum
DRUGI je dan štrajka zdravstvenih djelatnika radiologa, laboranata i vozača saniteta.
Jutros su organizatori iz sindikata Zajedno poručili da štrajk teče nesmanjenim intenzitetom i da će se nastaviti do ispunjenja zahtjeva.
U štrajku je i dalje oko 4000 članova sindikata u 58 zdravstvenih ustanova koji traže povećanje osnovice za najmanje 20 posto i promjene uredbe o koeficijentima, rekao je Hini predsjednik sindikata Krunoslav Kušec.
O svemu su se oglasili iz Ministarstva zdravstva. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:
Nastavno na nedavne medijske istupe članova sindikata Zajedno potrebno je javnost upoznati s činjenicom kako je Ministarstvo zdravstva dosljedno u pozivima na dijalog.
I nadalje ostajemo otvoreni za rješavanje postojećih pitanja u zakonskim okvirima.
Beroš: Apeliram da prevlada razum
"Od samog početka pozivam na razgovor, pa i sada, te apeliram da prevlada razum, stoga je važno pojasniti kako Ministarstvo zdravstva nije samostalno u rješavanju pitanja reevaluacije koeficijenata u donesenoj Uredbi'' ističe ministar Beroš, dodavši kako je Ministarstvo zdravstva dostupno za dijalog o unaprjeđenju javnog zdravstvenog sustava, uključujući poboljšanje uvjeta rada i materijalni položaj zaposlenika, ali i da se zahtjevi sindikata u aktualnoj situaciji mogu isključivo riješiti u institucionalnom okviru.
Također ističemo kako je sindikat Zajedno bio na razgovoru u Ministarstvu zdravstva 6. ožujka ove godine, ali i tijekom postupka mirenja te su sukladno istom jasno upoznati s predmetnom problematikom i načinom rješavanja iste.
"U 15 bolnica nema štrajka, u njih devet se broj onih koji štrajkaju smanjuje"
Važno je voditi računa kako u četvrtak počinju pregovori oko granskog kolektivnog ugovora te uskoro počinju i pregovori o temeljnom kolektivnom ugovoru.
Nastavno na štrajk, Ministarstvo zdravstva i danas je održalo video-konferenciju s ravnateljima zdravstvenih ustanova iz cijele Hrvatske, a vezano uz kontinuirano praćenje organizacije rada i dostupnosti pružanja zdravstvenih usluga pacijentima.
Prema posljednjem izvještaju ravnatelja bolničkih ustanova, u 15 akutnih bolnica nema štrajka, dok se u njih 9, broj djelatnika koji su u štrajku, smanjuje.
"Pozdravljam odluku svakog pojedinog zdravstvenog djelatnika koji se vratio na svoje radno mjesto, okrenuo potrebama pacijenata i nastavio s redovitim pružanjem zdravstvene skrbi, što je i osnovna zadaća djelatnika u zdravstvenom sustavu", poručio je ministar Vili Beroš.
"Vlada osigurava kvalitetne uvjete rada i materijalna prava"
Nepobitni su i javno dostupni dokazi povećanja plaća. Podsjećamo kako ova vlada u kontinuitetu već treći mandat osigurava kvalitetnije uvjete rada i materijalna prava za sve djelatnike u zdravstvenom sustavu. Od 2016. do danas plaće u zdravstvu su narasle za više od 100%, a u odnosu na prethodnu Uredbu u proteklih godinu dana plaće su porasle za 32%, a čiji je trošak je iznosio čak 528 milijuna eura.
Članovi sindikata Zajedno koji sudjeluju u ovom štrajku nisu u tome iznimka.
Stoga, još jednom apeliramo kako je jedini ispravni put za rješavanje mogućih nelogičnosti Vijeće za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća u državnim i javnim službama kojim koordinira Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije. Na tom putu sindikati će imati, kao i do sad, punu potporu Ministarstva zdravstva", stoji u priopćenju.