BBC: Rat je promijenio Zelenskog, ali sada je vrijeme da se ponovno transformira

"NAJBOLJI prodavač u povijesti." Tako je Donald Trump jednom nazvao Volodimira Zelenskog zbog količine pomoći koju su Sjedinjene Američke Države pružile Ukrajini. Bila ta usporedba pravedna ili ne, uloga Zelenskog u održavanju pozornosti svijeta na njegovoj zemlji zasigurno je bila ključna za ukrajinsku borbu.
Njegova transformacija iz televizijskog komičara u ratnog predsjednika odavno je poznata, seže još u 2022. godinu kada je odlučio ostati u Kijevu dok su se ruske trupe približavale. Ta odluka značila je da će se Ukrajina i dalje braniti do današnjeg dana, piše BBC.
Zelenski danas ostavlja dojam autoritativnije, možda borbom očvrsnute osobe, oblikovane djelomično njegovom sve većom izolacijom na međunarodnoj sceni. No, s nepredvidljivošću Trumpova drugog mandata - osobito nakon sukoba dvojice u Ovalnom uredu u veljači - Zelenski će se možda ponovno morati transformirati.
Fokus na diplomaciju ili što manje popuštanja?
Politički više nije riječ o priči tlačitelja i potlačenog. Umjesto toga, priču zamagljuje dvostruki izazov: izražavanje želje za mirom uz istovremenu zaštitu interesa svoje zemlje.
No, hoće li čovjek koji je kod kuće imao toliku vlast i bio toliko utjecajan u inozemstvu zaista doživjeti još jednu veliku transformaciju, preusmjeravajući svoj fokus na diplomaciju u Trumpovoj eri? Ili će odlučiti da je najbolje što manje popuštati?
Prije nego što je počelo drugo poglavlje s Trumpom, ukrajinski je čelnik učinkovito lobirao za zapadnu potporu. Njegova poruka bila je čvrsta i uspio je osigurati potporu.
"Zelenski je bio vrlo pametan i proračunat u prvim danima rata", kaže Ed Arnold iz think tanka za obranu i sigurnost, Royal United Services Institute (RUSI).
Njegova odluka da ode na sigurnosnu konferenciju u Münchenu dva tjedna prije invazije, unatoč savjetima da je to sigurnosni rizik, bila je presudna, tvrdi Arnold: "Time je podrška Ukrajini postala osobna za one koji su osobno prisustvovali".
Serhij Leščenko, savjetnik Zelenskog, objašnjava: "Moramo biti vidljivi svijetu. Ako je javno mnijenje na strani Ukrajine, veće su šanse da dobijemo pomoć međunarodne zajednice". Leščenko ističe Zelenskijeva svakodnevna video obraćanja od početka invazije: "Neobično je biti tako otvoren."
Pobjeda Ukrajine u bitci za Kijev učvrstila je Zelenskog kao simbol opstanka zemlje i ojačala njegovu poziciju za nastavak traženja vojne pomoći od zapadnih saveznika. Potkraj 2022. godine, Zelenski je mogao pokazati učinke pomoći donijela kada su oslobođena velika područja Ukrajine.
Nakon neuspjele ofenzive počele su promjene
Postigao je početni uspjeh s europskim saveznicima. "Oni su osobno vezani za Zelenskog i Ukrajinu. Komunicirao je s četiri britanska premijera od početka rata i svi su potpisali nove deklaracije s Ukrajinom", kaže Arnold.
No, kad novi uspjesi nisu uslijedili, Zelenskijeva se poruka nije promijenila i s vremenom mu je to počelo štetiti. Nakon neuspjele ukrajinske protuofenzive u ljeto 2023. godine, opravdanost potpore Kijevu sve su češće dovodili u pitanje utjecajni republikanci u SAD-u.
Marija Zolkina iz zaklade Democratic Initiatives Foundation sa sjedištem u Kijevu, smatra da je Zelenski djelomično odgovoran.
"Oslanjao se na logiku da moraju stalno nešto zahtijevati od svojih partnera. To je jako dobro funkcioniralo u početku, ali kod SAD-a i drugih saveznika ta poruka je prestala funkcionirati 2023. godine, a njegova se diplomacija nije dovoljno brzo prilagodila", tvrdi Zolkina.
Dana 27. rujna 2024. mnogo toga se promijenilo. Tog dana, nešto više od mjesec dana prije predsjedničkih izbora u SAD-u, Zelenski se sastao s Trumpom u Trump Toweru.
Napetosti između njih dvojice pojačale su se prije tog sastanka: Zelenski je nekoliko dana ranije izjavio da Trump ne zna "kako zapravo okončati rat", nakon što je ovaj tvrdio da bi to mogao učiniti "u jednom danu".
Nakon sastanka u Trump Toweru, njih dvojica pojavila su se pred kamerama djelujući nelagodno. Iako su objavili da imaju "zajedničko stajalište" u želji da se rat okonča, njihovi neverbalni znakovi upućivali su na nedostatak kemije. Dvojac se ponovno susreo tek pet mjeseci kasnije u Ovalnom uredu, gdje je njihov sada već poznati susret postao diplomatska katastrofa za Kijev.
"Odnosi s Trumpom su poput vožnje u lunaparku"
"Zelenski je Trumpa doživljavao kao sebe samog, kao medijsku osobu koja je ušla u politiku, koja je protiv establišmenta", kaže Vadim Pristajko, ukrajinski veleposlanik u Ujedinjenom Kraljevstvu do smjene 2023.
"Odnosi s Trumpom su poput vožnje u lunaparku. Ponekad postoji konstruktivna suradnja, a onda se iznenada pojavi neka kriza", kaže Volodimir Fesenko, ravnatelj Centra za političke studije Pento.
Tu je i njihov verbalni sukob. Trump je okrivio Zelenskog za početak rata, nazvavši ga diktatorom, dok je ukrajinski predsjednik optužio svog američkog kolegu da "živi u prostoru ruskih dezinformacija".
Fesenko vjeruje da Zelenski neprestano mijenja taktiku kako bi pronašao način suradnje s Washingtonom, a Zolkina smatra da su problemi dublji: "Postoji trokut između američke administracije, Kremlja i Kijeva. Ukrajinu se smatra slabijom stranom tog trokuta. Za Trumpa, Zelenski nije u istoj ligi, i tu je problem."
Kad je došlo do poznatog sastanka u Ovalnom uredu s Trumpom i potpredsjednikom J. D. Vanceom, Zelenski prvi put kao da je ostao bez političkog odgovora dok su ga optuživali da "ne pokazuje dovoljno zahvalnosti" i da se "igra s Trećim svjetskim ratom".
Njegov obrambeni govor tijela, poput prekriženih ruku, također je bio novost. Zelenski se uvijek činio samouvjerenim. Osjeća se ugodno na pozornici i često se okreće humoru, ali ovo je bilo drugačije.
Ugovor o mineralima nikada nije potpisan, a prijedlog se od tada pretvorio u manje povoljnu ponudu za Kijev. SAD je također nakratko pauzirao svoju vojnu pomoć i dijeljenje obavještajnih podataka kako bi osigurao da Ukrajina igra po američkim pravilima.
No, službeno stajalište nekih je da sastanak u Ovalnom uredu nije bio katastrofa. "Nitko to nije doživio kao kraj nečega. Raspravili smo kako dalje. Nije to bila katastrofa", tvrdi Ihor Brusilo, zamjenik predstojnika Ureda predsjednika, koji je sa Zelenskim putovao u Bijelu kuću.
Zelenski su suštinski nije promijenio
"Pretpostavljam da se na osobnoj razini Trump i Zelenskij dobro slažu. Bolje se razumiju i iskreni su jedan prema drugome", dodaje Brusilo.
Bez obzira na to kakav je njihov odnos iza zatvorenih vrata, od tog sastanka postoje znakovi Zelenskijeve spremnosti na popuštanje. Europski saveznici navodno su ga uvjerili da ubuduće zauzme popustljiviji ton, zbog neosporne činjenice da i oni i Ukrajina još uvijek trebaju SAD kako bi se suprotstavili agresivnoj Rusiji. No, drugi tvrde da je potrebno još više popustljivosti.
"Rat mijenja sve. Ali ne mislim da se Zelenski suštinski promijenio, što može biti i dobro i loše. Vrlo je jasno da su neki akteri zaključili kako je teško pregovarati sa Zelenskim. Zašto? Zato što ima crvene linije kojih se čvrsto drži", kaže Olga Onuch, profesorica na Sveučilištu u Manchesteru.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati