Vujić: Brodogradnja nije u tako lošem položaju, škverovi mogu ostati u vlasništvu države
Foto: Arhiva
"BRODOGRADNJA mora opstati", odlučan je obnašatelj dužnosti župana primorsko-goranskog Vidoje Vujić. To je njegov odgovor na stav Danka Končara, potencijalnog vlasnika 3. Maja da je u riječkom škveru trenutno 1500 radnika viška.
"Tko će biti vlasnik nije bitno. Bitno je kakav je program i što se smjera", izjavio je Vujić.
Iako se slaže da programi restrukturiranja sigurno zahtijevaju određene rezove, Vujićev je stav da možda postoji manjak posla, ali ne i višak radnika. "Brodogradilišta nisu u tako lošem položaju, pogotovo ne 3. Maj i uostalom mogu ostati u vlasništvu države koja se samo mora držati prokušanih svjetskih modela", kaže Vujić i dodaje:
"Brodogradnja se skupo zaduživala. Zašto je to bilo tako, ja ne znam. Kome je to odgovaralo, također mi nije poznato, ali ono što u budućnosti treba napraviti je okrenuti ploču, ne gledati u retrovizor i hrvatska brodogradnja ima perspektivu".
Sindikati vjeruju u budućnost 3. maja
Sindikati 3. maja vjeruju u budućnost škvera. Ne strahuju od masovnih otpuštanja, ali inzistiraju na modelu restrukturiranja koji je odobrila Europska komisija.
Sastanak s Jadranskim ulaganjima i Dankom Končarom samo je jedan u nizu, objasnio je za Media servis sindikalist Juraj Šoljić.
"Jedino je zakonit onaj proces koji je odobren od Europske komisije, Ministarstva gospodarstva, Agencije za tržišno natjecanje, a isto tako i stavke koje će iz njega proizaći, a koje će biti sastavnim dijelom kupoprodajnog ugovora", kaže Šoljić.
Broj radnika se stalno smanjuje
Končar je demantirao medijske napise prema kojima je rekao kako u brodogradilištu ima 1000 do 1500 radnika viška. Bilo bi smiono da je potencijalni kupac odmah došao s planom poslovanja i narudžbi, kazao je Šoljić koji je uvjeren u bolju budućnost 3. maja. Sindikati zahtijevaju i da cijeli proces nadgledaju resorna ministarstva.
"Uprava je već poduzela određene mjere restrukturiranja. U tri navrata otišlo je više od 120 ljudi u mirovine s poticajnim otpremninama. Nismo više na 2700 radnika, nego na 2500, a sada 15. ožujka ide novih 47 radnika. To je konstantno smanjenje. To je ta brojka od 600 radnika, uz izdvajanje djelatnosti i odlazak u mirovinu. Svakako bi me obradovalo da je na sastanku došlo do konkretnih naznaka novih poslova, ali znamo da bi bilo jako smiono da netko dođe s novim ugovorima, a još nema brodogradilište u svojem vlasništvu" .