Vakula najavio iznadprosječno toplo ljeto
Foto: HRT
PRETEŽNO sunčano i razmjerno toplo očekuje se danas. Vjetar slab do umjeren sjeverni i sjeverozapadni. Na Jadranu slaba i umjerena bura i sjeverozapadnjak, na jugu moguće i jak, sredinom dana i poslijepodne uz obalu ponegdje zapadnjak i jugozapadnjak. Navečer će na sjevernom dijelu zapuhati jugo. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom od 18 do 24 Celzijeva stupnja, navodi se u prognozi Državnog hidrometeorološkog zavoda za Hrvatsku za danas, 22. travnja.
Vakulina prognoza
Nakon globalno i lokalno ekstremno tople 2014. i vrućeg početka 2015. godine, meteorolog Zoran Vakula prognozira da nas očekuje dugo, iznadprosječno toplo ljeto. U osvrtu na HRT-u povodom Dana planete Zemlje koji se obilježava 22. travnja, Vakula piše da "premda prva trećina godine još nije završila, već sada se može reći kako je bila iznadprosječno topla, te po količini oborina raznolika. Prema ocjenama klimatologa zima, koja uključuje i prosinac 2014. godine, bila je većinom 'topla' i 'vrlo topla', te uglavnom 'kišna', u Hvaru čak i 'ekstremno kišna'".
> NOAA: Godina započela rekordnim vrućinama, ožujak najtopliji mjesec u povijesti mjerenja
Prema dugoročnoj prognozi, za koju Vakula ističe da je nezahvalan posao, takav će se trend nastaviti i u razdoblju od svibnja do listopada u kojem meteorolozi ne očekuju nužno toplinske ekstreme, ali predviđaju da će dolazeće ljeto ponovno krasiti pridjevi "toplo", a ponegdje i "vrlo toplo".
"Ožujak je bio zamjetno bliži prosječnom, pri čemu je ipak ponegdje bilo i većih odstupanja pa je mjesec na području Dubrovnika i okolice ocijenjen „vrlo kišnim“, a na varaždinskom području „ekstremno sušnim“.
I u Zagrebu je zabilježen manjak oborine, ponajviše zbog relativno dugog sušnog razdoblja, od čak 13 dana. Dulji niz dana bez oborine na toj se meteorološkoj postaji posljednji put dogodio u prosincu 2013., a prije toga u dijelu srpnja i kolovoza 2012.
I u travnju smo imali neoubičajenosti. Iz analize podataka temperature zraka izmjerene na postaji Zagreb Maksimir, gdje se svakodnevno mjeri od 1949. godine, može se zaključiti kako je u prvom desetodnevlju travnja bilo hladno kao rijetko kada, a u drugom pak toplo. Podrobnije – srednja najviša dnevna temperatura zraka od 3. do 9. travnja 2015. godine bila je 5. najniža za isto razdoblje u povijesti mjerenja. Niža je bila 1970., 2003., 1980. i osobito 2013. godine. U razdoblju pak od 10. do 17. travnja, ove je godine srednja najviša dnevna temperatura bila 4. najviša! Iza 2007., 2009. i 1952. godine. Pritom je zanimljivo primijetiti kako je ove godine rekordno velika razlika gore spomenute temperature zraka ta dva razdoblja u travnju iste godine, čak 11°C. ", piše Vakula.
Iznadprosječno toplo ljeto!
"A hoće li meteoroloških ekstrema biti i u budućnosti? Dugoročne prognoze srednje mjesečne i sezonske temperature zraka te ukupne mjesečne i sezonske količine oborine rijetko kada daju ekstremna meteorološka događanja, barem ne uz veliku vjerojatnost ostvarivanja. Ekstremi nužno ne moraju postojati ni kada prognoze daju šest uzastopnih relativno toplih mjeseci, kao što je za sljedeće razdoblje od svibnja do listopada, pa čak ni kada je odstupanje tako izraženo kao što je za ovogodišnji srpanj i kolovoz. Uostalom, i prošlogodišnje je ljeto bilo većinom „toplo“, ponegdje i „vrlo toplo“, ali se zbog manjka vrućih dana i iznimnoj kišovitosti dojam topline izgubio.
Za ponavljanje prošlogodišnje obilne količine oborine i relativno čestih kišnih dana vjerojatnost je vrlo mala, ali se ne može tvrditi kako se ponegdje neće dogoditi. Uostalom, i iz navedene analize ovogodišnjeg ožujka može se spoznati kako oborine kadikad mogu biti nejednoliko raspoređene pa se i na ovako relativno malom prostoru Hrvatske događaju velike razlike, i suša i kišovitost. I to ne znači da dugoročne prognoze nisu dobre, nego da je iznimno složeno izračunavati ih.", zaključuje najpoznatiji hrvatski prognostičar.