Seljaci pred Banskim dvorima: "Bez poticaja nas mogu u Europsku uniju odnijeti u ljesovima!"
Foto: Goran Mehkek/Cropix
TRISTOTINJAK seljaka zaputilo se danas na prosvjed pred Banskim dvorima. Nezadovoljni su isplatom poticaja, ali i komunikacijom s resornim ministrom te traže prijem kod premijera Zorana Milanovića.
"Došli smo izraziti nezadovoljstvo rezanjem poticaja. Spremni smo se odreći 3 posto, ali ne 40 posto", rekao je Dragutin Dukić. "Mi ne možemo biti faktor koji će izvući hrvatsku iz krize", naglasio je Dukić.
"Neka sebi režu plaće 40 posto, pa će i hrvatski seljak i hrvatski građanin vidjeti da hrvatski seljak nije parazit. Da nije štetočina ovome društvu, nego da jednostavno želi i da mora on i njegova obitelj egzistirati", rekao je Dukić.
Kaže da seljaci nisu nikada manje ni nikada kasnije dobili poticaje. "Vlado razmislite o svojim potezima jer ćemo mi morati razmisliti o svojim", zaključio je Dukić.
"Zašto se samo poljoprivredi reže, voda nam je do grla. Dajte nam taj nesretni poticaj, spasite nas, ne vidimo drugi izlaz"
Predsjednik baranjske Brazde Petar Pranjić također kaže da su se spremni odreći 3 posto, pa da budu svi jednaki.
"A da nam se ostatak plati, znači, nama fali negdje 37 do 40 posto iz proračuna. Bez tih novaca, mogu nas u Europsku uniju odnijeti u ljesovima. Ne znam kud idemo", rekao je Pranjić. "Zašto se samo poljoprivredi reže, voda nam je do grla. Dajte nam taj nesretni poticaj, spasite nas, ne vidimo drugi izlaz", zaključio je Pranjić.
"I tih 36 posto što nismo dobili isplaćenu potporu hrvatsko selo sigurno ne može preživjeti"
Članovi Hrvatskog seljačkog saveza od premijera Zorana Milanovića traže pojašnjenje o 700 milijuna kuna neisplaćenih poticaja i lanjskom dugu.
"Danas je 6. lipnja, krajnji zakonski rok je 30. lipnja, a na našim računima nedostaje 36 posto potpore. Ako uz sva dužna štovanja znamo da se cijela država zbog tri posto digla na noge, a 36 posto izgleda u ovoj državi ne zanima nikoga", rekao je za Media servis predsjednik Saveza Mijo Latin.
Latin kaže da su sinoć na sastanku u Gudovcu odlučili tražiti prijem u Vladi, jer s resornim ministrom Tihomirom Jakovinom nemaju nikakvu komunikaciju, a proljetna sjetva je pred vratima. "Tražimo prijem da riješimo svoj problem, jer nam vremenske neprilike ne idu u korist. Ova visoka razina kiše sigurno će imati utjecaj na pšenicu i na proljetne kulture. I tih 36 posto što nismo dobili isplaćenu potporu hrvatsko selo sigurno ne može preživjeti", dodaje Latin.
Iako je ministar poljoprivrede Jakovina obećao isplatu potpora do kraja ovog mjeseca, seljake zbunjuje izjava ministra financija Slavka Linića da je isplata potpora završena.
Ako ne budu primljeni u Vladi, seljaci će pisati Briselu. "Morat ćemo. Znači, 1. srpnja ulazimo u okrilje EU. Istog trena ćemo obavijestiti Europsku komisiju i nažalost, ako ne dobijemo ta sredstva, reći ćemo da Hrvatsku u EU uvodi Vlada u kojoj sjede lažovi i prevaranti", oštro zaključuje predsjednik Hrvatskog seljačkog saveza.
Jakovina: Prosvjeduju oni koji ne mogu prihvatiti red, rad i odgovornost
"Nije istina da smo isplatili nikad manje poticaja", demantirao je tvrdnje seljaka koji su prosvjedovali pred Banskim dvorima ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina. "Do 15. svibnja isplatili smo 2,2 milijarde kuna što nikad u hrvatskoj povijesti nije bilo isplaćeno", rekao je Jakovina naglasivši da je legitimno pravo svakoga prosvjedovati, ali da za to treba imati argumente.
Kaže da prosvjeduje samo manji dio poljoprivrednih proizvođača, a da je on posljednjih dana dobio niz pisama istinskih proizvođača koji su rekli da ne podržavaju prosvjede. "Još ću jednom napomenuti - kad sam postao ministar dočekali su me dugovi od 2007. uključujući kompletnu 2011. godinu. Kroz 2012. smo "očistili" sve potpore, a u ovoj godini isplaćujemo potpore za 2012. Do 30. lipnja će isplatiti zadnja lipa obveze koju imamo i koju smo predvidjeli proračunskim sredstvima", rekao je Jakovina. Nikada, objasnio je ministar, nisu isplaćeni poticaji 100 posto nego prema onome kako je planirano u proračunu. Osjetljiviji su dobili nešto više, a ostali su dobili između 65 i 75 posto iznosa potpora.
Na prozivke seljaka da ne komunicira s njima, ministar je odgovorio. "Nema razloga. Mi stalno kontaktiramo, mi smo dali obrazloženja. Od 233 tisuće obiteljskih gospodarstava koji su registrirani u Hrvatskoj, kad ih 10, 20, 50 ili 200 želi na silu prijem kod ministra, u Vladi ili kod ministra financija, zar svaki put svoje vrijeme moramo trošiti na takve", pita se Jakovina.
Ministar poljoprivrede je dodao kako je ispunjeno sve što smo rekli da ćemo učiniti za pomoć poljoprivrednicima. Na pitanje koji su onda motivi prosvjeda, odgovorio je: "Kad uvodite red, rad i odgovornost u sustav, onda određenim skupinama onih koji su navikli na drukčiji način rada koji je vladao u Ministarstvu poljoprivrede prije 2012. godine se s tim ne mogu složiti. To je jedini razlog", smatra Jakovina.