Poduzetnički impuls: 10 milijardi kuna investicija i 5 tisuća radnih mjesta
Foto: Hina
MINISTARSTVO poduzetništva i obrta počelo je s predstavljanjem programa Poduzetnički impuls kojim će ove godine iz proračuna biti izdvojeno 1,26 milijardi kuna za poticanje poduzetništva i obrta. Očekuje se financiranje 1.300 projekata koji će donijeti 10-ak milijardi kuna investicija. Zainteresiranih ima i više nego dovoljno.
Karavana ministarstva poduzetništva je krenula. U mjesec dana obići će 20 županija i Grad Zagreb, a za predavanja i radionice prijavilo se nekoliko tisuća građana. Nije važno imate li posao ili ga tek planirate pokrenuti, ovoga puta važna je volja, priprema i dobra ideja. O pokretanju poslovanja razmišlja i 24-godišnji Ante Rako.
"Volio bih pokrenuti svoju poduzetničku aktivnost, no još sam daleko od toga. Htio bih steći sliku kako ući u to, koja mi je dokumentacija potrebna i mogu li je sam izraditi. Vjerujem da bi sljedeća godina onda mogla biti moja", kaže Ante Rako.
Među 400-injak građana koliko ih se danas okupilo na prvoj radionici u Zagrebu je i Željko Goldin. Sredstva je dobio i lani, no s obzirom na gospodarsku klimu i loše ekonomske prilike u zemlji, kaže, realan je i ne očekuje mnogo.
"Imam firmu već dugo i došao sam radi novaca. Prošle godine su mi odobrili sredstva ali nije bilo dovoljno. Došao sam vidjeti što se događa, ali ne nadam se ničemu", kaže.
Dvostruko više bespovratnih sredstava
Nema mjesta za pesimizam poručuju iz Ministarstva poduzetništva. U igri je 1,2 milijardi kuna, što je gotovo dvostruko u odnosu na prošlu godinu. 413 milijuna kuna je bespovratnih sredstava, najvećim djelom iz europskih fondova, a prijaviti se može svatko, kaže zamjenica ministra Zdenka Lončar.
"Mogu se prijaviti i ljudi koji u ovom trenutku nemaju otvoreno trgovačko društvo ili obrt. Ukoliko njihova poduzetnička ideja prođe onda imaju tu obvezu i tek tada će im ministarstvo dodijeliti sredstva. Svi su dobrodošli", kaže Lončar.
Za početak, potreban je kvalitetno napisan projekt i kompletna dokumentacija. Nakon što ministarstvo zaprimi projekt idući korak je administrativna provjera, potom ga ocjenjuju dva nezavisna ocjenjivača, uzima se prosječna vrijednost njihovih ocjena i ako je zadovoljen minimalni prag bodovanja ide u daljnju fazu- čišćenje proračuna i tek u samoj završnici potpisivanje ugovora i dodjela sredstava. Očekuje se kako će u konačnici biti financirano oko 1300 projekata što će imati značajan učinak na gospodarstvo, pokrenut će investicije i otvoriti nova radna mjesta, kaže ministar Gordan Maras.
"Očekujem jako puno projekata, da se iskoriste sva sredstva. Računam na 10-ak milijardi kuna investicija na temelju ovog proračuna i najmanje pet tisuća novih radnih mjesta u okviru cjelokupnog programa jer se dosta programa odnosi i na postojeće firme koje će nadograditi svoje poslovanje", zaključuje ministar Maras.
Maras je apelirao i na sve one poduzetnike koji planiraju otići iz države, kao što je to najavio Hrvoje Prpić. "Ostanite. Napravit ćemo sve kako bi poduzetnici što jednostavnije poslovali", rekao je Maras koji je do kraja godine najavio i program težak 1,7 milijardi kuna za industriju, turizam i izvoz.
Što se poduzetničkog impulsa tiče prijave kreću 2.travnja. Do tada, stručni tim ministarstva nastavlja predstavljanja; sutra su u Bjelovaru, Požegi i Slavonskom Brodu.