Ove tri greške mnogi rade pri organizaciji doma
Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
DIZAJNERI interijera i profesionalni organizatori doma svojim će klijentima rado pomoći da bolje iskoriste svoj prostor. No, dok neki žele pomoć u raščišćavanju prostora, drugi misle da im dodatna pomoć ne treba, već samo traže pomoć u usavršavanju. U kojoj god fazi je klijent, profesionalna organizatorica Caroline Roberts je uočila neke greške koje često primjećuje u tuđim domovima. Za Homes&Gardens otkriva kako ih izbjeći.
Stvorite fleksibilne sustave organizacije
Kad se konačno odlučite organizirati, lako je pretjerati s uvođenjem rigidnih sustava koristeći specifične kutije i detaljne etikete. Ovo je velika greška. Umjesto toga je bolje stvoriti fleksibilan sustav organizacije koji će se mijenjati u skladu s vašim potrebama.
Jedan od načina da osigurate fleksibilnost u svom sustavu organizacije je kupovina proizvoda koji su lako dostupni i rijetko se mijenjaju ili povlače iz prodaje. Naime, ako želite da kutije u koje pohranjujete budu iste ili slične, lako ćete ih pronaći. Zbog toga dajte prednost kutijama jednostavnog dizajna.
Ako želite stavljati etikete na kutije, nemojte ih označavati uskim kategorijama. Primjerice, umjesto da napišete "šampon", na kutiju napišite "proizvodi za kosu" i lako ste proširili spektar stvari koje ćete spremati u pojedinu kutiju.
Razmislite o dnevnom toku predmeta
Kada organizirate, nemojte jednostavno stati na raščišćavanju i organiziranju onoga što trenutno imate. Stvorite sustave za upravljanje svim novim stvarima koje svakodnevno ulaze i izlaze iz vašeg doma.
Roberts voli stvarati zone za odlaganje. To nije jedno mjesto gdje ostavljate stvari kad dođete kući, već više njih. Središnja zona za odlaganje je mjesto gdje ostavljate ključeve, torbicu/novčanik, sunčane naočale, itd., kada dođete s posla ili dnevnih obaveza. Druga zona može biti prostor za torbu sa sportskom ili školskom opremom, treća zona može biti za poštu i slično.
Osim zona za odlaganje, Roberts savjetuje stvaranje prostora za stvari ili projekte u tijeku. To su stvari koje želite imati pri ruci, ali ne želite njima zatrpavati kuhinjski pult ili radni stol. Tamo mogu pripadati brošure za izlete, darovi koje trebate zamotati, odjeća koju treba popraviti i slično.
Ne zadržavajte stvari koje vam ne trebaju
Bez obzira na to koliko temeljito mislite da ste raščistili svoj dom, uvijek postoje stvari koje nećete iskoristiti ove godine. Nekih se stvari teško riješiti, a Robert kaže da njezine klijente posebno muče dvije stvari.
Prva kategorija su predmeti koje zadržavaju za slučaj da će trebati u budućnosti. Ti predmeti mogu biti bilo što, od odjeće do kuhinjskih dodataka ili alata. Ako je predmet koji držite "za svaki slučaj" lako zamjenjiv, najbolje je da ga se riješite. Ako je skup ili teško dostupan, zapitajte se u kojim biste ga situacijama koristili. Ako se ne možete ničega sjetiti, vjerojatno vam ni neće trebati.
Druga kategorija predmeta koje je teško raščistiti su oni koje želite dati nekom drugom. Dobro razmislite želi li druga osoba taj predmet ili joj ga želite dati samo kako biste izbjegli bacanje. Ako je u pitanju ovo drugo, bacite ga.