Šest vrsta sireva koje bi trebala probati
Foto: formaggiokitchen
DANAS postoji više od tisuću vrsta sireva, no nažalost, zbog praznih džepova, ljudi će rijetko imati priliku probati posebne i skupe vrste do kojih nije lako ni doći. Neki kažu da je obrok bez sira kao ljepotica bez oka. Zagriženi ljubitelji sira zasigurno će na ovoj listi naći neki od svojih omiljenih:
Camembert
Camembert je meki punomasni kravlji sir s bijelom plemenitom plijesni. Intenzivnog je okusa, mekan u sredini, dok mu je korica tanka i bijela. Jedna od najpoznatijih slika španjolskog nadrealista Salvadora Dalija je "Satovi koje se tope". Ideju za sliku Salvador je dobio za vrijeme vrućeg popodneva kad mu je pogled pao na komad nepojedenog camemberta koji se na suncu lagano topio i postajao sve mekši.
Ovaj je snažan sir najbolje konzumirati uz meso, voće ili orašaste plodove. Prije nego što se posluži, sir je potrebno izvaditi iz hladnjaka kako bi neko vrijeme proveo na sobnoj temperaturi te tako razvio puni okus i miris.
Stilton
Stilton se proizvodi u obliku visokih cilindara, a često se prodaje u keramičkim posudama. Originalni Stilton se proizvodi samo u grofovijama Leicestershire, Nottinghamshire i Derbyshire, što je zajamčeno odlukom EU koja je odredila uvjete za njegovu proizvodnju. Ovo je plemeniti sir, mekane konzistencije i posebne arome. Zrije od dva do 6 mjeseci, a na prerezu se nalaze plavozelene plijesni ili tamnosmeđe, ovisno o verziji u kojoj je rađen. Tako zreli sir ima miris sličan mirisu kruške. Servira se kao desert uz Porto i konzumira se čajnom žličicom.
Danablu
Danablu je danski sir, tipa roquefort. Naziv "roquefort" mogu nositi samo određeni sirevi izrađeni u Francuskoj pa se zato u drugim zemljama, za ovaj tip sira, koriste nacionalna imena. Tako ćete, primjerice, u Norveškoj ovaj sir naći pod imenom "Normannaost", u Švedskoj Edelost, a u Danskoj "Danablu", odnosno danski plavi sir.
Danablu se pravi od punomasnoga kravljega sira i homogeniziranoga vrhnja, što je jedna od osnovnih razlika između ovog sira i originalnog francuskog roqueforta.
Ovaj sir ima karakterističan oštar i slan okus, pa ga neki zbog toga miješaju s maslacem ili vrhnjem te serviraju uz kruh. Poslužuje se u sklopu salate ili kao desertni sir uz voće. Odlično se slaže sa slatkim vinima ili cherryjem.
Mascarpone
Mascarpone je svježi meki sir od kravljega mlijeka, kremaste strukture poput pudinga. Ima visok udio masti (75 posto), a konzistencija mu varira pa je tako nekad čvrst poput maslaca, a nekad je mekan poput vrhnja. Koristi se za pripremu mnogih deserata poput tiramisua te drugih krema. Odličan je i samostalno, pa se često poslužuje uz jagode ili šumsko voće. Može se koristiti i kao dodatak inćunima ili srdelama.
Gorgonzola
Ovo je drugi po redu najpoznatiji plavi sir. Gorgonzola je meki masni sir s plavom plemenitom plijesni zvanom Penicillium glauca. Vrlo je snažnog i ugodnog okusa s tipičnim crtama maslinasto zelene boje. Smatra se kako je gorgonzola izuzetno zdrava te da njeni obožavatelji vrlo dugo žive. Sir se proizvodi tako da se mlijeko iz večernje mužnje pušta da odstoji preko noći, a ujutro mu se dodaje mlijeko iz jutarnje mužnje. Kad se nakon otprilike četiri tjedna dobije sir, buši se debelim šupljim bakrenim iglama kako bi plijesan lakše prodrla u sirno tijesto. Gorgonzolin specifičan okus koristi se za razna predjela i deserte, te se dodaje uz razne umake za salate i tjesteninu. Samostalno najbolje ide uz kruške, šljive, breskve, orahe i med.
Ementaler
Ementaler je polutvrdi sir žute boje s rupama, kojeg krasi pikantan okus. Za proizvodnju se koriste tri vrste bakterija: Streptococcus thermophilus, Lactobacillus i Propionibacter shermani. Rupe nastaju zbog djelovanja bakterije P. shermani koja troši mliječnu kiselinu i oslobađa ugljen dioksid koji se skuplja u balončićima te tako stvara rupe. Što su rupe u siru veće, to je okus intenzivniji. Najčešće se koristi u pripremi sendviča i hladnih plata.