Zamjenica glavnog tajnika NATO-a: Ne možemo očekivati da samo SAD nosi teret obrane

ŽELIMO da zemlje članice NATO-a pošteno dijele teret izdvajanja za obranu, poručila je u Dubrovniku zamjenica glavnog tajnika NATO-a. Radmila Šekerinska za HRT je govorila i o slanju oružja Ukrajini te jačanju obrambene industrije.
"Upravo smo vodili veoma dobru i zanimljivu raspravu s dva ministra zemalja saveznica i američkim kongresnikom. Poruka je bila veoma jasna. Prvo, NATO-ov summit bio je povijesni. Osnažio je i preobrazio savez. To je i bio naš cilj. Htjeli smo osnažiti NATO da bude pošteniji što se tiče dijeljenja tereta, ali i snažniji kada je riječ o odvraćanju agresije.
No druga se poruka odnosila na to da moramo shvatiti kako je transatlantsko jedinstvo najvažnije. No transatlantsko jedinstvo nisu samo riječi i lijepi govori. S jedne strane, to je snažna predanost SAD-a NATO-u, članku pet i europskoj sigurnosti. Ali ta predanost donosi i očekivanja da će europski saveznici i Kanada učiniti više. I da neće računati samo na to da će Amerikanci nositi najveći dio tereta. Zato je summit bio povijesni.
"Moramo pokazati da nemamo samo novac nego smo i sposobni"
Sva 32 saveznika dogovorila su se da su Rusija i terorizam i dalje najveće opasnosti za euroatlantsku sigurnost. Da je sigurnost Ukrajine povezana s našom sigurnosti. A da bismo jamčili tu sigurnost u desetljećima koja su pred nama, kao što je to bio slučaj u prethodnih 75 godina, moramo ulagati više u odvraćanje, obranu i sigurnost. Golema je stvar što su se zemlje obvezale na 5%, ali to je nužno.
Naime, ako NATO želi odvraćati agresiju, rusku ili bilo čiju, moramo pokazati da nemamo samo novac nego i da smo sposobni. Na to su pristali svi saveznici i mjesec dana prije summita. Ministri obrane dogovorili su se oko svih ciljeva: što moramo nabaviti, za što moramo obučiti vojske, koja je vojna strategija koju ćemo svi slijediti.
Tko je i kako donio odluku o zastoju vojne pomoći Ukrajini i vjeruje li Šekerinska da će se u budućnosti izbjeći takvi zastoji, pitao je novinar. "Razgovarali smo o tome kako poduprijeti Ukrajinu od početka brutalnog ruskog rata. Mislim da se velik broj saveznika zaista iskazao.
"Podupiranjem Ukrajine ulažemo u svoju sigurnost"
Na ovom smo summitu rekli da je sigurnost Ukrajine povezana s našom sigurnosti. Neki su rekli da je to prva crta odvraćanja i obrane. Ako podupiremo Ukrajinu, ulažemo u svoju sigurnost. Zato su lani NATO-ovi saveznici ukupno premašili obećanu pomoć Ukrajini. Radi se o više od 50 milijardi eura. A to smo učinili i u prvoj polovici ove godine. Premašili smo obećanja.
NATO-ovi saveznici Ukrajini su dali vojnu pomoć vrijednu više od 35 milijarda eura. Američka vojna pomoć je važna. Razgovarali smo o tome sa SAD-om. Računamo na tu snažnu predanost, kontinuiranu predanost Ukrajini jer ono što se događa u Ukrajini utječe na našu sigurnost.
Zato smo zahvalni na tome što brojni saveznici povećavaju potporu. Zato ćemo vojnu pomoć Ukrajini uračunati u 5% na koje su se svi saveznici obvezali. To su sve praktični potezi kojima podupiremo Ukrajinu u njezinoj opravdanoj borbi, posebno sada kada je gotovo svaki dan suočena s napadima uglavnom na civilne mete.
"Jasno je da Rusiju primirje nije zanimalo"
Dakle, jasno je da Rusiju zapravo ne zanimaju pregovori o primirju. Pozdravili smo američku inicijativu o posredovanju i prekidanju pat-pozicije. No jasno je da Rusiju to nije zanimalo.
Ako budemo vojno pomagali Ukrajini, ako Ukrajina bude mogla zaštititi civile i ključnu infrastrukturu, ako budemo pomagali njezinoj obrambenoj industriji, što pomaže i našoj obrambenoj industriji, ako se budemo držali sankcija oko kojih su se složili EU i NATO, vjerujemo da ćemo tako ostvariti mir", rekla je Šekerinska.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati