Vrhovni sud revidirao dvije odluke u vezi slučaja švicarski franak
AGONIJA 35 tisuća građana koji su prije više od 18 godina uzeli kredite u švicarskim francima i dalje se nastavlja. Udruga Franak je objavila da je Vrhovni sud preispitao dvije odluke koje se odnose na zakonsku konverziju tih kredita, javlja HRT.
Prema navodima Udruge Franak, novim odlukama Vrhovnog suda izjednačuju se prava onih koji su konvertirali kredite i onih koji to nisu učinili.
Iz Hrvatske udruge banaka su ukazali na to da se radi o netočnom informiranju s ciljem da se neprimjereno utječe na javnost i pravni sustav.
Udruga Franak: Potrošači koji su konvertirali kredite u euro imaju pravo na odštetu
U skladu s tumačenjem Udruge Franak, potrošači koji su konvertirali kredite u euro na temelju Zakona o potrošačkom kreditiranju imaju pravo na odštetu.
"Vijeće Vrhovnog suda donijelo je odluku kojom se potrošačima koji su konvertirali svoje kredite daje pravo na puno obeštećenje nakon konverzije svojih kredita.
To znači da će svi sudovi koji imaju konvertirane predmete u svojim ladicama morati donositi pozitivne presude u korist potrošača koji su konvertirali svoje kredite", izjavio je Goran Aleksić, koordinator ekonomsko-pravnog tima Udruge Franak.
"Oni koji su već tužili mogu očekivati da će dobiti svoj novac"
Na pitanje o utjecaju odluka na tužitelje, Aleksić je istaknuo: "Nažalost, sada je kasno dizati tužbe onima koji još nisu podnijeli, jer su ušli u zastaru potraživanja. Ako podižu tužbe, moraju dokazati da nisu u zastari, što će biti izazovno.
Oni koji su već tužili mogu očekivati da će dobiti svoj novac. Ovdje se radi o presudi gdje su prva i druga instanca bile negativne, a sada je Vrhovni sud vratio slučaj na prvu instancu da se utvrdi puno obeštećenje, koje uključuje preplaćene iznose kamata i tečaja, kao i razliku glavnice."
Šefica Hrvatske udruge banaka: Neprihvatljivo je utjecati na nepristranost pravosuđa
Iz Hrvatske udruge banaka su dodatno komentirali odluke Vrhovnog suda, navodeći da su potrošači koji su konvertirali kredite izgubili pravo na značajan dio svojih zahtjeva.
Također, objavljena je nova odluka o vraćanju predmeta na ponovni postupak, a ishod tog postupka ostaje nepoznat, kako su poručili iz HUB-a.
"Ta odluka je ukidna, što znači da se slučaj vraća na prvostupanjski sud, a ishod još uvijek nije jasan. Ono što želim naglasiti je da su na toj presici dane upute sudovima kako postupati.
Smatramo da je neprihvatljivo utjecati na nepristranost pravosuđa. Suci su stručni, poznaju pravo EU-a i svjesni su kompleksnosti slučaja Franak. Moramo im osigurati slobodu u donošenju odluka temeljenim na znanju, a ne na vanjskim pritiscima", izjavila je za HRT Tamara Perko, direktorica Hrvatske udruge banaka.
Odvjetnik: Spor je atipičan
Odvjetnik Mićo Ljubenko smatra da je ovaj spor atipičan jer se radi o pravnom stajalištu.
"Ovo ne bi smjelo trajati dugo. U zadnjih 9-10 godina čekali smo mišljenja viših institucija. To nije uobičajeno," dodao je.