Von der Leyen: Kina de facto omogućuje rusku ratnu ekonomiju, to ne možemo prihvatiti

EUROPSKA unija želi uravnotežiti gospodarske odnose s Kinom, smanjiti ovisnost i surađivati u rješavanju globalnih pitanja te traži od Pekinga da prestane podržavati rusku ratnu ekonomiju, izjavila je danas predsjednica Komisije Ursula von der Leyen.
"Prvi prioritet na koji se trebamo usredotočiti je uravnoteženje naših gospodarskih odnosa s Kinom", rekla je von der Leyen u raspravi u Europskom parlamentu uoči samita EU-Kina, koji će se održati krajem ovoga mjeseca u Pekingu. Predsjednica Komisije istaknula je da Kina ima najveći trgovinski suficit u povijesti čovječanstva, a u trgovini s EU prošle godine trgovinski višak bio je 300 milijardi eura.
Istodobno, europske tvrtke sve teže mogu poslovati u Kini. "Naši proizvodi sustavno su diskriminirani u javnoj nabavi zbog pekinške politike 'kupujte kinesko'. Proizvodi i usluge koji se proizvode u Kini imaju automatski cjenovnu prednost od 20 posto u javnim natječajima. To jednostavno nije fer", rekla je von der Leyen.
"Kina se ne može oslanjati na izvoz kako bi riješila svoje ekonomske izazove"
Von der Leyen je kritizirala državno subvencioniranje prekomjernih proizvodnih kapaciteta u Kini čime preplavljuje globalna tržišta i guši konkurenciju. "Kina se ne može oslanjati na izvoz kako bi riješila svoje domaće ekonomske izazove", kaže von der Leyen.
Drugi prioritet za EU je ubrzati smanjivanje rizika od ovisnosti o Kini, koja svoju dominaciju u proizvodnji rijetkih metala, magneta itd. koristi kao ekonomsku polugu. "Smanjivanje rizika jednostavno je pitanje europske neovisnosti", rekla je predsjednica Komisije.
Von der Leyen je kritizirala kinesku potporu Rusiji i ruskoj ratnoj ekonomiji. "Kina de facto omogućuje rusku ratnu ekonomiju i to ne možemo prihvatiti. Uvijek sam govorila da će način na koji se Kina odnosi prema Putinovu ratu biti odlučujući faktor za odnose EU i Kine", kaže von der Leyen.
Desnica kritizirala Zeleni plan
Ukazuje i na nedosljednost Pekinga, koji tvrdi da brani međunarodni poredak utemeljen na pravilima, a ne osuđuje rusko grubo kršenje ukrajinskog suvereniteta, teritorijalne cjelovitosti i međunarodno priznatih granica. Kina također tvrdi da se zauzima za multilateralizam, a ne poštuje pravila i načela međunarodne trgovine utemeljena u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji.
EU želi surađivati s Kinom i u području zaštite klime. Kina je najveći emiter stakleničkih plinova, na koju otpada 30 posto globalne emisije, ali istodobno ulaže golema sredstva u čistu energiju, koja predstavlja četvrtinu njezina gospodarskog rasta. Kina je uložila preko 900 milijardi dolara u čiste tehnologije, više nego SAD, EU, Japan i Indija zajedno.
Većina zastupnika govorila je o potrebi smanjenja ovisnosti o Kini, naročito kada je riječ o rijetkim zemnim metalima. Pojedini zastupnici desnice, poput onih iz poljske stranke Pravo i pravda (PiS), kritizirali su Von der Leyen zbog Zelenog plana, ističući da je EU odgovorna za samo 7 posto emisije stakleničkih plinova, a Kina za 30 posto.
Kina je postala predvodnik u čistim tehnologijama
"Gospođa von der Leyen želi spasiti planet našim novcima. To je ludost koja mora prestati i tu ludost ćemo zaustaviti mi, Republikanci, ljudi zdravog razuma", rekao je Dominik Tarczynski, zastupnik PiS-a iz skupine europskih konzervativaca i reformista (ECR).
Ove se godine navršava pedeset godina od uspostave diplomatskih odnosa između EU i Kine. U tih 50 godina kineski bruto domaći proizvod povećan je za više od deset puta. Nekad poljoprivredna zemlja postala je industrijski div i predvodnik u čistim tehnologijama.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati