Vlada troši naše milijune na Sveučilište u Mostaru, a oni kupuju skupe aute
KRAJEM prošle godine Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske, koji vodi HDZ-ov kadar Zvonko Milas, pohvalio se da je potpisao još jedan ugovor za financiranje Sveučilišta u Mostaru.
“Ovo je ulaganje u ljude, koji su, kako svjedočimo i ovih dana kroz sportske uspjehe, najvrjedniji resurs svake zemlje, a upravo ulaganjem u Sveučilište u Mostaru i Hrvatsko narodno kazalište Mostar nastojimo stvarati temelje i uvjete da mladi ljudi, prije svega Hrvati, ostaju živjeti, stvarati i pobjeđivati u svojoj domovini, u Bosni i Hercegovini“, rekao je tada Milas.
Dodao je kako je potpora mostarskom sveučilištu ulaganje u razvoj kulture, obrazovanja i jačanje intelektualnih potencijala Hrvata u BiH, a time i cijelog društva te je doprinos dugoročnom opstanku Hrvata u Bosni i Hercegovini. Ugovor je u ime Sveučilišta u Mostaru potpisao rektor Zoran Tomić, a sve to dio je provedbe šireg programa potpore i projekata strateških institucija hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini.
Usred krize u RH se povećavao novac koji se izdvaja za bosanskohercegovačke Hrvate
Vlada RH je kroz godine tako mostarskom sveučilištu dala milijune kuna. Primjerice, Milasova prethodnica Daria Krstičević se početkom 2015. u jednom intervjuu pohvalila da se sredstva koje RH izdvaja za bosanskohercegovačke Hrvate unatoč krizi nisu smanjila nego povećala.
“Iznos koji smo povećali prije dvije godine s 15 na 20 milijuna kuna neće se smanjivati unatoč otežanoj gospodarskoj situaciji u RH, što samo pokazuje značaj koji vlada RH pridaje jačanju položaja hrvatskog naroda u BiH. Osim toga, od 2015. izdvajat će se dodatno i osam milijuna kuna za Sveučilište u Mostaru iz državnog proračuna RH. No to nisu jedina sredstva koja se izdvajaju za Hrvate u BiH - tu su još programi financiranja manjih, ali isto tako značajnih projekata za očuvanje i jačanje kulture i identiteta hrvatskog naroda u BiH. Kao i stipendiranje studenata koji dolaze iz BiH”, objašnjavala je Krstičević u siječnju 2015.
Sveučilište u Mostaru prošle godine na vozni park potrošilo više od milijun kuna
U svakom slučaju, Hrvatska je široke ruke prema Sveučilištu u Mostaru pa vrijedi obratiti pažnju i na to kako ono troši svoj budžet, čiji nemali dio dolazi od hrvatskih poreznih obveznika.
BIRN (Balkanska istraživačka mreža novinara) je nedavno objavio članak u kojemu se bave kupovinom automobila od strane različitih institucija u BiH. Znakovito, najskuplji auto koji je kupljen na javnom natječaju u BiH u 2018. kupio je Medicinski fakultet Sveučilišta u Mostaru. Na to je vozilo potrošeno 98 tisuća konvertibilnih maraka, dakle oko 375 tisuća kuna.
Još jedna sastavnica Sveučilišta u Mostaru, Studentski centar, nabavila je jedan od pet najskupljih automobila u 2018. godini, na koji je potrošeno više od 63 tisuće konvertibilnih (oko 240 tisuća kuna) maraka bez PDV-a i peto je najskuplje putničko vozilo koje je jedna institucija prošle godine kupila u BiH.
Sveučilište u Mostaru i njegove sastavnice su prošle godine raspisale čak osam javnih natječaja za kupovinu automobila, vrijednih više od 420 tisuća KM (više od milijun i pol kuna). U jednom od završenih natječaja za četiri kupljena auta vrijedna 273 tisuća KM (više od milijun kuna) bez PDV-a, mostarsko sveučilište je kupilo SUV automobil vrijedan 69 tisuća KM (261 tisuću kuna) bez PDV-a, što to vozilo čini jednim od deset najskupljih putničkih i SUV automobila kupljenih 2018. godine.
Novinarima ne odgovaraju, ali su zato podržali kandidaturu Dragana Čovića
Sveučilište u Mostaru nije odgovorilo na upite BIRN-a o tome da na svoj vozni park u 2018. godini namjerava potrošiti milijun i pol kuna te da je već kupilo automobile u vrijednosti više od milijun kuna.
No zato je vodstvo Sveučilišta u Mostaru imalo vremena u rujnu 2018. podržati kandidaturu Dragana Čovića za Predsjedništvo BiH. Čovića su podržali rektor Tomić, inače bivši komunikacijski mag HDZ-a BiH, njegov prorektor za poslovanje i nekoliko dekana.