Visoki diplomat EU planira udar na Izrael
VISOKI diplomat EU-a Josep Borrell predložit će, na sastanku ministara vanjskih poslova EU-a u Bruxellesu, obustavu političkog dijaloga s Izraelom o ratu koji vodi u Pojasu Gaze. Ovaj potez dolazi nakon "godine neuslišanih molbi izraelskih vlasti u vezi s poštivanjem međunarodnog prava u ratu u Gazi", naveo je Borrell u izjavi uoči sastanka.
Osim toga, Borrell želi da se zabrani uvoz proizvoda iz izraelskih naselja na okupiranim palestinskim područjima, koji je ilegalan prema međunarodnom pravu. Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku rekao je u listopadu da na sljedećem sastanku ministara vanjskih poslova želi voditi raspravu o ponašanju Izraela u sukobima u Gazi i Libanonu
Politički dijalog s Izraelom reguliran je Sporazumom o pridruživanju između EU i Izraela koji je stupio na snagu 2000. godine, a koji predviđa redovitu razmjenu radi jačanja partnerstva. Također se navodi da se odnosi između strana temelje na poštivanju ljudskih prava i demokratskih načela.
Španjolska i Irska već su prije nekoliko mjeseci predložile da se pomno ispita partnerski sporazum EU-a s Izraelom. Sporazum ne pokriva samo politički dijalog nego i gospodarsku suradnju u područjima kao što su industrija, energetika, promet i turizam.
Njemačka se protivi
EU diplomati naglasili su da obustava institucionalnog političkog dijaloga ne znači i suspenziju sporazuma o pridruživanju EU s Izraelom.
Taj potez također ne bi suspendirao Vijeće za pridruživanje, koje je stvoreno sporazumom između EU i Izraela kao glavno tijelo koje upravlja odnosima između dviju strana. Ako se prijedlog usvoji, diplomati kažu da bi se o razlikama moglo raspravljati u Vijeću za pridruživanje s Izraelom.
Europska unija je prije nekog vremena zatražila od Izraela sastanak tog Vijeća kako bi se raspravljalo o situaciji u Pojasu Gaze i optužbama protiv Izraela, rekli su diplomati. Međutim, nakon nekoliko mjeseci nije postignut dogovor s izraelskom vladom.
Za odluku o obustavi političkog dijaloga s Izraelom potrebna je jednoglasna odluka, što se smatra malo vjerojatnim. Njemačka je već objavila da se protivi tome, dok su Mađarska, Austrija i Češka do sada jasno stale na stranu Izraela.
Međutim, dužnosnici EU naglašavaju da bi iz Borrellove perspektive čak i rasprava među državama članicama mogla predstavljati značajan politički signal. Dužnosnici EU također ističu da rasprava o sankcijama na uvoz proizvoda iz izraelskih naselja šalje jasnu političku poruku Izraelu. Ministri vanjskih poslova EU također će odobriti nove sankcije Iranu zbog opskrbe Rusije balističkim projektilima za upotrebu u ratu u Ukrajini. Na sastanku će biti razgovora i o mogućoj kineskoj isporuci bespilotnih letjelica Rusiji.