VIDEO Na bikijadi u BiH vrata arene ostala otvorena, bikovi pobjegli među publiku

BORBA bikova u selu Bijelo Polje kod Kaknja, koja okuplja veliki broj gledatelja u srednjoj Bosni, umalo je završila tragedijom kada su tijekom borbe vrata arene ostala otvorena, što je omogućilo dvojici bikova da pobjegnu među publiku.
Prema dostupnim informacijama, nitko od gledatelja nije ozlijeđen, ali događaj je izazvao paniku i ponovno otvorio raspravu o sigurnosti i etičnosti ovakvih manifestacija.
Borbe bikova, poznate i kao koride, u Bosni i Hercegovini imaju dugu povijest i smatraju se dijelom kulturne baštine, osobito u ruralnim sredinama gdje je očuvanje običaja i identiteta od iznimne važnosti.
Ovakva natjecanja održavaju se već stoljećima, a najpoznatije su Čevljanska i Grmačka korida, koje okupljaju i do 60.000 gledatelja, dok se procjenjuje da na najpoznatijim događajima sudjeluje i do 100.000 ljudi iz cijele regije i inozemstva. Slično je i u Bijelom Polju, gdje borbe privlače tisuće posjetitelja.
Bikijade se održavaju i u Hrvatskoj
Borbe bikova nisu specifične samo za Bosnu i Hercegovinu.
Tradicionalno su najpoznatije u Španjolskoj, Portugalu i južnoj Francuskoj, gdje su često krvave i završavaju smrću životinje, dok se u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj bikovi bore međusobno bez sudjelovanja ljudi, a cilj je natjerati protivnika na povlačenje, ne na smrt.
U Hrvatskoj se bikijade najviše održavaju u Dalmatinskoj zagori, primjerice u Šestanovcu, Radošiću, Dicmu i Ogorju, a događaji su legalni zahvaljujući izuzetku u Zakonu o zaštiti životinja, koji dopušta "tradicionalna natjecanja bikova".
>>Bik u Radošiću probo čovjeku bedro. Prijatelji životinja: Normalna reakcija
Posjećenost na pojedinim hrvatskim bikijadama doseže nekoliko stotina do nekoliko tisuća gledatelja.
Kritike udruga za zaštitu životinja
Borbe bikova u regiji redovito izazivaju kritike udruga za zaštitu životinja, koje upozoravaju na stres, fizičku iscrpljenost i moguće ozljede životinja, ali i na opasnost za gledatelje, što potvrđuje i incident u Bijelom Polju.
Iako se u BiH i Hrvatskoj tvrdi da borbe nisu krvave kao u Španjolskoj, protivnici ističu da su životinje izložene nepotrebnom nasilju i stresu, a organizatori često opravdavaju događaje tradicijom i kulturnom vrijednošću.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati