Britanac osuđen na 10 godina zatvora u Saudijskoj Arabiji zbog objave na X-u

SAUDIJSKA Arabija osudila je britanskog državljanina Ahmeda al-Dousha na 10 godina zatvora zbog objave na društvenoj mreži X (bivši Twitter). Ahmed al-Doush, bankarski analitičar zaposlen u Bank of America, objavio je sporni tweet još 2018. godine, a odnosio na Sudan - ne na Saudijsku Arabiju.
Njegova obitelj i odvjetnik smatraju da razlog nije samo taj tweet. Vjeruju da je kažnjen i zato što je bio prijatelj sa sinom saudijskog kritičara koji živi u inozemstvu, doznaje Associated Press.
"Prekršio je zakon o terorizmu i kibernetičkom kriminalu"
Saudijske vlasti tvrde da je prekršio njihove zakone o terorizmu i kibernetičkom kriminalu, zbog čega mu je sud izrekao 10 godina zatvora. U kolovozu 2024. uhićen je na aerodromu u Rijadu dok je sa suprugom, koja je bila trudna, i njihovo troje djece čekao let za Manchester nakon obiteljskog odmora.
Prije izricanja presude bio je u pritvoru devet mjeseci, tijekom kojih je s obitelji mogao razgovarati samo nekoliko puta. Supruga navodi da pati od problema sa štitnjačom i da je psihički izložen velikom stresu u zatvoru. Dok je bio u zatvoru, supruga mu je rodila četvrto dijete.
"Nije imao pravedno suđenje"
Njegova međunarodna odvjetnica Haydee Dijkstal tvrdi da Ahmed nije imao pravedno suđenje. Dijkstal ističe da mu nisu bila poštovana prava na slobodu govora i traži od britanske vlade da poduzme mjere za njegovu zaštitu i oslobađanje.
"Pomažemo britanskom državljaninu koji je u zatvoru u Saudijskoj Arabiji te smo u kontaktu s njegovom obitelji i saudijskim vlastima", priopćilo je britansko ministarstvo vanjskih poslova. Saudijska vlada nije odgovorila na upite Associated Pressa o slučaju.
Ovaj slučaj nije iznimka
Ovo nije prvi takav slučaj. Godine 2021. saudijsko-američki državljanin Saad Almadi također je osuđen na više od 19 godina zatvora zbog tweetova koje je objavljivao iz SAD-a tijekom nekoliko godina. Pušten je 2023., ali mu i dalje nije dopušteno napustiti Saudijsku Arabiju.
Takvi slučajevi događali su se i tijekom posjeta bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa Saudijskoj Arabiji kada su, prema izvještajima Associated Pressa, brojni ljudi povezani sa Zapadom bili pritvarani.
Saudijski ministar vanjskih poslova, princ Faisal bin Farhan Al-Saud, upitan o slučaju Almadi, odgovorio je da imaju "snažne razgovore s SAD-om o mnogim pitanjima", ali nije izravno odgovorio na pitanje o Almadi.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati