Tvornica kamene vune u Pićnu, Rockwool Adriatic, najveća greenfield investicija u 2006.
TVORNICA kamene vune Rockwool Adriatic u Pićnu najveća greenfield investicija u Hrvatskoj u prošloj godini vrijedna 553,5 milijuna kuna, smještena je na ukupno 49,5 hektara zemlje u sklopu poduzetničke zone općine Pićan.
Trenutno je u tvrtki Rockwool Adriatic zaposleno 30 osoba, a do rujna ove godine u planu je zapošljavanje novih 100 radnika s područja Pićna i okolice.
"Jedna od osnovnih postavki održiva razvoja jest postizanje optimalne ravnoteže ulaznih i izlaznih energija i taj princip primjenjujemo i na naše tvornice. Budući da će sva ulazna sirovina biti prerađena u naša dva proizvoda - kamenu vunu i brikete, nećemo praktično imati otpada kojeg će trebati zbrinjavati. U Njemačkoj i Norveškoj ljudi žive u neposrednoj blizini tvornice, svega 25 metara od naše tvornice i to već 50 godina. Upravo to želimo i ovdje. Postati i ostati dobri susjedi i zajedno rasti. " istaknuo je Paolo Guanzani, glasnogovornik Rockwool Adriatic d.o.o.
U 2005. u suradnji s Hrvatskom agencijom za poticanje ulaganja i izvoza Rockwool Adriatic odabrala je poduzetničku zonu općine Pićan kao optimalnu lokaciju za izgradnju nove tvornice, uz korištenje državnih poticaja. Ministarstvo gospodarstva odobrava tvrtki status povlaštenog investitora u skladu s propisima o poticanju novih ulaganja u Hrvatsku.
Gradnja je počela je u kolovozu 2006. godine nakon 13 mjeseci uloženih u izradu Studije o utjecaju na okoliš (SUO), javne rasprave i dobivanja svih potrebnih suglasnosti i ishodovanja svih nužnih dozvola. Svi radovi odvijaju se prema planovima i početak proizvodnje očekuje se u rujnu 2007. godine.
Studiju o utjecaju na okoliš izradio je tim vrhunskih stručnjaka s dugogodišnjim iskustvom u izradi sličnih projekata. U studiji su precizno navedene i analizirane sve tvari koje se emitiraju iz tvornice, a koje su prema hrvatskim i EU propisima relevantne za ovu vrstu postrojenja. Za tvari specifične za proizvodnju kamene vune, kao što su fenol, formaldehidi, sumporovodik, koncentracije štetnih tvari u dimnjaku su na niskoj razini, a ispuštanjem se postiže razrjeđenje od 1000 - 10000 puta, pa prizemne koncentracije nisu opasne po zdravlje.
Iz kupole gdje se koristi koks, količina ispušnih plinova odgovara emisiji oko 1400 kućnih ognjišta ili oko 270 automobila, a snaga kupole pri proizvodnji 125.000 tona godišnje je 20 MW. S obzirom na planirane emisije studijom je potvrđeno da na području lokacije neće doći do promjene postojeće I kategorije kakvoće zraka. Tijekom rada tvornice mjeriti će se taloženje štetnih tvari na nekoliko lokacija (Tupljak, Bugarini, Zajci) kako bi se pratile količine taložnih čestica na tlu.
Rockwool Grupa sastoji se od tvrtki članica koje posluju po cijelom svijetu, od toga ih je čak 20 u Europi. Najveći pojedinačni dioničar Rockwool Grupe je Rockwool fundacija (23%) neprofitna organizacija posvećena istraživanjima razvoja unapređenja okoliša i općeg razvoja društva.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati