Tko je žena koja hrpu moćnih HDZ-ovaca trpa u zatvor?
EUROPSKA tužiteljica iz Hrvatske Tamara Laptoš dospjela je u fokus javnosti uz uhićenje ministra zdravstva Vilija Beroša, odnosno kasnijeg spora oko nadležnosti u tom slučaju.
Izgradila je jači slučaj od USKOK-a
>> Plenković napao EU tužitelje: "Ovo je nečuveno, nečuveno"
>> ANKETA Kome više vjerujete - USKOK-u ili EPPO-u?
Nakon što je USKOK u petak objavio da je zbog sumnje u korupciju uhitio Beroša, predstojnika zagrebačke Klinike za neurologiju KBC-a Sestre milosrdnice Krešimira Rotima te poduzetnika Sašu Pozdera, EPPO je priopćio da je pokrenuo istragu protiv Beroša i još sedam osoba. Mediji su otkrili da su među njima i Hrvoje Petrač te dvojica njegovih sinova - Nikola i Novica.
Iako je, dakle, EPPO izgradio puno ozbiljniji slučaj protiv Beroša, ali i tri Petrača, koje USKOK ni ne spominje, glavni državni odvjetnik Ivan Turudić donio je odluku da će istragu nastaviti USKOK. Izazvalo je to brojne reakcije te je i premijer Andrej Plenković napao EU tužitelje za nedostatak "lojalne i transparentne suradnje s USKOK-om". No građani su u Indexovoj anketi u ogromnom broju poručili kako više vjeruju EPPO-u.
Rođena u Čakovcu, zaposlena u DORH-u
>> Europska tužiteljica iz Hrvatske tražila zaštitu zbog slučaja Beroš
Sve to, kako smo naveli, u središte zbivanja dovelo je Tamaru Laptoš, koja je tražila i zaštitu EPPO-a zbog slučaja Beroš, kako je otkrio N1. Tko je Tamara Laptoš?
Rođena je 1970. u Čakovcu. Od 1994., nakon što je završila Pravni fakultet u Zagrebu, radi u Državnom odvjetništvu. U studenom 2005. imenovana je Općinskom državnom odvjetnicom u Čakovcu, a u USKOK je prešla 2007. godine.
Od 2011. godine voditeljica je Odjela tužitelja i prva zamjenica ravnatelja USKOK-a. Na dužnost ravnateljice USKOK-a prisegnula je 2014. godine kao nasljednica Dinka Cvitana, koji je neposredno prije toga imenovan na dužnost Glavnog državnog odvjetnika.
Vodila velik slučaj protiv Sanadera
Još prije nego što je preuzela mjesto ravnateljice USKOK-a imala je iza sebe velike slučajeve. Najpoznatiji slučaj u kojem je zastupala optužbu bio je prvi postupak protiv bivšeg premijera i predsjednika HDZ-a Ive Sanadera, u kojemu je osuđen na 10 godina zatvora zbog uzimanja provizije od austrijske Hypo banke i primanja mita od mađarskog MOL-a.
Osim toga, "tužila" je i profesore za primanje mita u slučaju Index. Laptoš je bila jedna od dviju USKOK-ovih tužiteljica u slučaju Spice, uz koji se sumnjičilo da je bivši potpredsjednik HDZ-ove vlade Damir Polančec zajedno s još sedmoricom oštetio Podravku za 400 milijuna kuna. Vrhovni sud je kasnije Polančeca proglasio nevinim.
Laptoš je bila tužiteljica i u slučaju Reflektori protiv Polančeca i u slučaju naručivanja nepotrebne studije. Od 2021. obnaša ulogu tužiteljice u Uredu europskog javnog tužitelja. Laptoš je izabrana na mandat od 6 godina. Nakon isteka se ne može kandidirati za drugi mandat, ali joj može biti produžen za dodatne 3 godine.
Da nije bilo EPPO-a, Žalac bi se izvukla
Nakon što je postala tužiteljica kazala je kako osnivanje Ureda tužiteljima daje alate uz koje će istrage koje će provoditi biti efikasnije i brže. EPPO se istaknuo u slučaju koji je vodio protiv Gabrijele Žalac.
U akciji EPPO-a, policija je zbog afere Softver uhitila bivšu ministricu regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijelu Žalac, ravnatelja Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa projekata EU Tomislava Petrica te još dva poduzetnika.
Skupinu na čelu sa Žalac tereti se da je sklopila štetan pravni posao kojim je isplaćen višestruko veći iznos od tržišne vrijednosti isporučenog proizvoda, 13.448.750 kuna na štetu financijskih interesa Europske unije i Republike Hrvatske. Radilo se o softveru za potrebe Ministarstva.
U javnosti je tada odjeknuo dodatni skandal kada se doznalo da su DORH i USKOK imali sve elemente za uhićenje Gabrijele Žalac, i to gotovo dvije godine prije nego što su to umjesto njih učinili europski tužitelji. Da nije bilo EPPO-a, čini se da bi se Žalac izvukla. Kasnije je EPPO pokrenuo istragu i protiv Žalac zbog žderačine koja se plaćala javnim novcem.
Slučaj korupcije na Geodetskom fakultetu
>> Europski tužitelji digli optužnicu protiv Tolušića
Kapitalni predmet EPPO-a bio je i onaj kad su krajem prošle godine optuženi bivši ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić i Željko Ferenc, viši savjetnik u virovitičkom područnom uredu Ministarstva poljoprivrede zbog subvencijske prevare i zloporabe položaja i ovlasti.
>> Zbog prevare koju je bivši dekan izveo s jahtom, Geodezija mora vratiti 526.000 eura
Uz akciju EPPO-a uhićeni su zbog korupcije na zagrebačkom Geodetskom fakultetu bivši pomoćnik ministrice kulture Davor Trupković, bivši dekan Geodetskog fakulteta Almin Đapo i profesor tog fakulteta Boško Pribičević. Plenković se i tada obrušio na EPPO, kazavši da je pitanje zašto EPPO istražuje nešto što nije trošenje EU novca.
Proglašena tužiteljicom godine
Kažimo i da je Tamara Laptoš 2011. dobila u Seulu nagradu za Tužitelja godine od Međunarodnog udruženja tužitelja. Nagrada je uvedena kako bi se ohrabrili tužitelji koji su pokazali izvanredne rezultate u domaćoj i međunarodnoj borbi protiv kriminala.
Večernji je 2014. donio priču o njezinom privatnom životu, u kojoj je stajalo kako u nedjelju ujutro s majkom običava poći na misu te da puno drži do obiteljskih druženja. O njezinoj političkoj orijentaciji ništa se ne zna.