Svjetske burze pale, rast globalnog gospodarstva usporava
NA SVJETSKIM su burzama cijene dionica prošloga tjedna znatno pale jer su ulagače zabrinule naznake usporavanja rasta najvećih svjetskih gospodarstava, što bi moglo negativno utjecati na zarade kompanija.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna oslabio 2,2 posto, na 25.450 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 2,15 posto, na 2.743 boda, a Nasdaq indeks 2,5 posto, na 7.408 bodova.
Najveći tjedni pad tih indeksa od kraja prošle godine posljedica je niza podataka koji ukazuju na usporavanje rasta najvećih svjetskih gospodarstava.
Slab rast zapošljavanja u SAD-u
U petak je objavljeno da je u SAD-u u veljači broj zaposlenih porastao za samo 20.000, što je najmanji rast od kraja 2017. godine, dok su analitičari u anketi Reutersa očekivali 180.000.
Ti podaci ukazuju na usporavanje rasta američkog gospodarstva u prvom tromjesečju ove godine, što je dodatno zabrinulo ulagače, ionako pokolebane zbog slabih pokazatelja iz Kine, koji ukazuju na daljnje usporavanje rasta drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
Oštar pad kineskog izvoza
Kineski je izvoz u veljači pao za 20,7 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, što je njegov najveći pad u tri godine i znatno veći od 4,8 posto, koliko su očekivali analitičari u anketi Reutersa.
To ukazuje na slabost inozemne potražnje, dok na slabljenje domaće potražnje ukazuje podatak o 5,2-postotnom padu uvoza, većem u odnosu na 1,4 posto koliko su očekivali analitičari.
Smanjene procjene za eurozonu
Uz to, prošloga je tjedna Europska središnja banka (ECB) znatno smanjila procjene rasta gospodarstva eurozone u ovoj godini, s prethodnih 1,7 na 1,1 posto, što potvrđuje da se rast najvećih svjetskih gospodarstava usporava.
Zbog toga su se, kažu analitičari, ulagači odlučili na predah nakon snažnog rasta tržišta od početka godine.
Od početka godine S&P 500 indeks skočio je 9,4 posto, zahvaljujući nadi ulagača u trgovinski dogovor između SAD-a i Kine, kao i porukama iz američke središnje banke da će biti strpljiva po pitanju podizanja kamatnih stopa.
Time je S&P 500 nadoknadio veći dio gubitaka od kraja prošle godine, kada je oštro pao zbog usporavanja rasta globalnog gospodarstva, trzavica između Washingtona i Pekinga te povećanja kamata Feda u četiri navrata tijekom prošle godine.
No posljednjih dana nema novih značajnijih vijesti koje bi mogle potaknuti tržište pa se trguje oprezno.
Slabost gospodarstava utjecat će na zarade
Uz to, ulagači se boje da će usporavanje rasta globalnog gospodarstva negativno utjecati na zarade kompanija.
Početkom godine u anketi Reutersa analitičari su očekivali rast zarada kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom ovogodišnjem kvartalu za 5,3 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok sada očekuju pad od oko 1 posto, što bi bio prvi pad zarada od 2016. godine.
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,1 posto, na 7.104 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,25 posto, na 11.457 bodova, a pariški CAC 0,65 posto, na 5.231 bod.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks potonuo 2,7 posto, na 21.025 bodova.